نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

تعیین روز و زمان تخمک گذاری برای افزایش شانس بارداری

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

زمان تخمک گذاری در زنان مختلف با هم تفاوت دارد. تعیین زمان تخمک گذاری به شما کمک می‌کند احتمال بارداری را در روزهای مختلف چرخه‌ي قاعدگی بدانید و بتوانید بارداری خود را مدیریت کنید. راه‌های مختلفی برای تعیین زمان تخمک گذاری وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

تخمک گذاری چیست؟

از اولین روز یک دوره‌ی پریود تا اولین روز پریود بعدی را یک چرخه قاعدگی می‌نامند که در افراد مختلف بین 21 تا 35 روز طول می‌کشد.

زمان تخمک گذاری بعد از پریود است و معمولاً بین روزهای دوازدهم تا چهاردهم دوره‌ی قاعدگی اتفاق می‌افتد. در این زمان یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و با گذشتن از لوله‌ی فالوپ به رحم می‌رسد. اگر این تخمک در لوله‌ی فالوپ با اسپرم  برخورد کند و لقاح انجام شود، احتمالاً بارداری آغاز می‌شود.

تصاویر تخمک گذاری
زمان تخمک گذاری بین روزهای ۱۲ تا ۱۴ سیکل قاعدگی است.

هرچند احتمال بارداری در تمام طول دوره‌ی قاعدگی وجود دارد؛ ولی در زمان تخمک‌گذاری احتمال بارداری به حداکثر خود می‌رسد. به‌همین‌دلیل محاسبه‌ي زمان تخمک گذاری در اقدام به بارداری بسیار پراهمیت است.

با مطالعه‌ی مقاله‌ی زیر می‌توانید با مهمترین علائم تخمک‌گذاری و نشانه‌های عدم تخمک‌گذاری آشنا شوید.

حتما بخوانید : علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق

روش‌های تعیین زمان تخمک گذاری

اطلاع از زمان تخمک‌گذاری می‌تواند شانس بارداری را تا حد زیادی افزایش دهد. هرچند محاسبه زمان دقیق تخمک گذاری چندان راحت نیست؛ اما موارد زیر در تشخیص تخمک‌گذاری به شما کمک می‌کنند:

کنترل کردن دوره‌ی ماهانه

تخمک گذاری معمولاً در روز دوازدهم تا چاردهم سیکل قاعدگی، یا به عبارتی حدود ۱۰ تا ۱۶ روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می‌افتد، بنابراین اگر قاعدگی شما منظم است می‌توانید زمان تقریبی تخمک گذاری را تشخیص دهید.

اگر به مشکلاتی مانند قاعدگی نامنظم دچار هستید می‌توانید برای بهبود این وضعیت با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

ترشحات مخاطی واژن

ممکن است در زمان تخمک‌گذاری ترشحات مخاطی واژن تغییر کنند و شفاف، لیز و مرطوب‌تر از حالت عادی باشند.

درجه حرارت بدن

دمای بدن پس از تخمک‌گذاری دچار یک افزایش جزئی می‌شود که ممکن است بتوانید آن را با دماسنج تشخیص دهید.

کیت‌های تشخیص تخمک‌گذاری

سطح برخی هورمون‌ها در طول زمان تخمک گذاری بالا می‌رود که با استفاده از کیت‌های مخصوص پیش‌بینی تخمک گذاری قابل تشخیص است. این کیت‌ها سطح هورمون‌ها را در ادرار اندازه‌گیری کرده و در تعیین روز تخمک گذاری به شما کمک می‌کنند.

چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟

تخمک گذاری بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد. بعد از اینکه تخمک از تخمدان آزاد می‌شود حدود ۲۴ ساعت زنده می‌ماند و اگر در این مدت با اسپرم بارور شود، احتمال آغاز بارداری وجود دارد.

اگر فردی چند روز قبل یا در روز تخمک گذاری رابطه‌ی جنسی داشته باشد، احتمال باردار شدن افزایش می‌یابد؛ چراکه اسپرم می‌تواند تا 5 روز در فضای رحم و دستگاه تناسلی زنانه زنده بماند.

بر این اساس اگر چهاردهمین روز دوره‌ی قاعدگی را زمان تخمک‌گذاری در نظر بگیریم، بهترین زمان برای برقراری رابطه‌ی جنسی حدود روز 9 تا 14 سیکل قاعدگی است. به این زمان، پنجره‌ی باروری گفته می‌شود.

تاثیر قرص اورژانسی در زمان تخمک گذاری
قرص‌های اورژانسی تنها به مدت چند روز بر تخمک‌گذاری اثر می‌گذارند.

تاثیر قرص اورژانسی در زمان تخمک گذاری

قرص‌های اورژانسی معمولاً به فاصله‌ی یک یا چند روز پس از رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده مصرف می‌شوند. این قرص‌ها مانع از تخمک‌گذاری می‌شوند یا آن را به تعویق می‌اندازند و به‌این‌طریق از بارداری جلوگیری می‌کنند. قرص‌های اورژانسی اثربخشی طولانی‌مدتی ندارند و تنها به مدت چند روز بر تخمک‌گذاری اثر می‌گذارند.

لازم‌به‌ذکر است درصورتی‌که قرص اور‌ژانسی زمانی مصرف شود که تخمک از تخمدان رها شده باشد، مانع از بارداری نخواهد شد.

ما در مقاله‌ی «قرص اورژانسی و پریودی» به‌طور مفصل به نحوه‌ی اثر این قرص‌ها و تأثیر آن بر سیکل قاعدگی پرداخته‌ایم.

زمان تخمک گذاری چگونه حساب میشود
احتمال بارداری در زمان تخمک گذاری به بالاترین حد خود می‌رسد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

توصیه می‌شود اگر قصد بارداری دارید و یکی از موارد زیر شامل شما می‌شود با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید:

  • سن شما کمتر از 35 سال است و به مدت 12 ماه یا بیشتر برای بارداری تلاش ناموفق داشته‌اید.
  • بیش از 35 سال سن دارید و به مدت حداکثر ۶ ماه برای بارداری تلاش ناموفق داشته‌اید.

همچنین توصیه می‌کنیم اگر علائم تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان پلی‌کیستیک) یا سابقه‌ی خانوادگی این عارضه را دارید با پزشک مشورت کنید.

کلام آخر دکترساینا

زمان تخمک گذاری در سیکل ۲۸ روزه بین روزهای ۱۲ تا۱۴ است؛ اما اگر زمان سیکل شما متفاوت است، با زیر نظر گرفتن نشانه‌هایی مانند ترشحات واژن و درجه حرارت بدن طی چند سیکل می‌توانید زمان تخمک گذاری خود را تعیین کنید. اگر قاعدگی شما نامنظم است یا اگر هر مشکلی برای تعیین زمان تخمک گذاری دارید، از یک پزشک متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید.

سؤالات متداول

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکترساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بیش از ۲۵۰۰ پزشک و روان‌شناس متخصص مشاوره آنلاین دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا