نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

درد بعد از دفع سنگ کلیه نشانه چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

علت درد بعد از دفع سنگ کلیه چیست؟ دردی که پس از دفع سنگ کلیه، در بیضه یا ناحیه تناسلی احساس می شود، درد راجعه یا ارجاعی نام دارد. این درد که از اعماق بدن در کلیه یا مجاری ادراری نشات می گیرد، به کشاله ران می زند. معمولا درد حاصل انسداد دستگاه ادراری است نه درد مستقیم ناشی از تاثیر خود سنگ بر بافت های اطراف.

علت درد بعد از دفع سنگ کلیه

  • ممکن است سنگ دیگری هنوز در دستگاه ادراری وجود داشته باشد.
  • علیرغم دفع سنگ ممکن است انسداد مجاری ادراری کماکان ادامه پیدا کند. علت آن تشکیل بافت جوشگاه در دستگاه ادراری ، انسداد مادرزادی یا تورم و التهاب مرتبط با عبور سنگ می تواند باشد.

گاها پیش می آید که پس از دفع سنگ، درد شما ادامه پیدا می کند، حال آنکه در نتایج سی تی اسکن (CT-Scan) سنگی مشاهده نمی شود. گاهی دیده می شود بیمار تا چند هفته پس از دفع سنگ، از درد شکایت می کند. این حس ممکن است به علت التهاب یا تورم کلیه ها یا مجاری ادرار باشد، معمولا این حس خود به خود برطرف می شود. در صورت ادامه دار بودن درد بهتر است از پزشک کمک بخواهید.

برخی دلایل دیگر تداوم درد پس از دفع سنگ کلیه، عبارتند از:

  • سنگ دیگری وجود دارد که در عکسبرداری دیده نشده است. اگر چه سی تی اسکن برای شناسایی سنگ کلیه دقت بالایی دارد اما برخی عوامل باعث می شوند گاهی سنگ در سی تی اسکن، دیده نشود. اگر در سی تی اسکن تصاویر تمامی طول مجاری ادرار گرفته نشود بلکه پیش از رسیدن به مثانه عکسبرداری متوقف شود، ممکن است سنگی که پایینتر قرار دارد دیده نشود.
  • همچنین سنگ موجود در پایین ترین بخش مجاری ادرار نزدیک به مثانه، گاهی با رسوبات کلسیمی (کلسیفیکاسیون) که به عنوان فلبولیت (phleboliths) شناخته می شود و در سی تی اسکن شبیه هم هستند، اشتباه گرفته می شود.
  • علت درد ممکن است ارتباطی با سنگ نداشته باشد. انسداد های مادرزادی مجاری ادرار که به عنوان انسداد در محل اتصال حالب (میزنای) به لگنچه شناخته می شوند، ممکن است دردی مشابه درد سنگ ایجاد کنند و در سی تی اسکن، تورم در کلیه نشان دهند. با این حال سرنخ های دیگری در سی تی اسکن ممکن است دیده شود که به پزشک در تایید یا رد این احتمال، کمک کند.
  • ورم و درد کلیه ها از عوامل دیگری است که شیوع کمتری دارد که ممکن است شناسایی آنها در سی تی اسکن بدون ماده حاجب (برای افزایش کیفیت در تصویربرداری پرتونگاری بکار می رود) سخت باشد.
  • موارد دیگری مثل گذر لخته خون یا تکه ای از بافت کلیه به مجاری ادراری، وجود بافت جوشگاه یا انسداد های دیگر مجاری ادراری و در موارد بسیار نادر وجود تومور در این مجاری می باشد.

کلام آخر دکتر ساینا

درد بعد از دفع سنگ کلیه معمولاً خود به خود برطرف می شود. اما در صورت ادامه دار بودن درد بهتر است از پزشک کمک بخواهید. متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) مشاوره بگیرید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا