نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

پیاز عنصل

درباره

پیاز عنصل ، گیاهی پیاز دار چندساله است که دارای زرت قاعده ای حامل برگ ها و ساقه گل دهنده است که این ساقه تا ارتفاع یک متر رشد کرده و دارای گل های سفید رنگ کوچک و زیاد در امتداد محور انتهایی است.
پیازهای عنصل گاهی تا چند کیلوگرم وزن دارند و به رنگ سفید می باشند. گاهی با نام های علمی Scilla maritima ، Drimia maritima نیز خوانده میشود که نشان می دهد این نام به چند گونه کاملاً مرتبط و مشابه به هم در ناحیه مدیترانه اطلاق می گردد.

فواید

پیاز برای اکثر امراض مغز مانند: مالیخولیا، صرع، سردردهای مزمن، سرگیجه، فلج، لقوه و فراموشی است و سبب تقویت قدرت بینایی شده و تنگی نفس و سرفه های کهنه و آسم را بهبود می بخشد. هضم غذا را آسان و تخلیه معده را سریع و سنگ مثانه را متلاشی و دفع می کند.
 

مضرات

پودر یا عصاره گیاه پیازعنصل سمی و فقط باید تحت نظارت و به میزان لازم مصرف شود.

چون سبب سقط جنین می گردد، باید زنان باردار از خوردن آن پرهیز کنند.

طرز استفاده

برای دردهای مفاصل مفید است و افرادیکه موی بدنشان می ریزد چنانچه با آب پیاز عنصل، بن موها را ماساژ دهند، از ریزش مو جلوگیری می کند (با احتیاط).
برای بیماری آسم: یک برابر پیازعنصل را با دو برابر عسل طبیعی مخلوط کرده و طبخ کنند و چند نوبت از آن بخورند، به جز یک نوع آسم بقیه را مداوا می کند. دستور فوق برای دردهای کهنه معده مفید است.
برای بیماری بَهق ( لکه های قهوه ای پوست): مغز پیاز عنصل را کوبیده و در سرکه حل کنند و مخلوط حاصل را در حمام به محل بهق بمالند، بهقی که با سایر ادویه معالجه نشده باشد بدین طریق زایل می گردد.
در اماکنی که موش، مار، مورچه، پشه و مگس زیاد است، مقداری پیاز عنصل را می کوبند، چون بوی آن در فضا پراکنده شود جانوران مذکور از آن محل دور می شوند.
مقدار خوراک پیاز عنصل برای قطع اسهال های سرد مزاج، یک و نیم مثقال است، که در روغن حیوانی و نمک بریان کرده و صبح ناشتا می خورند. سایر موارد نیز باید پیاز را طبخ کنند و خوردن خام آن توصیه نمی شود.

ترکیبات

گلی کوزید، سیلارن A,B (گلی کوزیدهای قلبی)، موسیلاژ (4 تا 11 درصد) اکسالات کلسیم، فلاونوئیدها، استیگماسترول، تانن، روغن فرار و ثابت

 

طبیعت

طبیعت گیاه : گرم و خشک

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا