فاشرا،هزار چشان سفید

0
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

فهرست آنچه می‌خوانید:

فواید

پاک کننده و لطیف کننده و خشک کننده و گرم کننده معده و مقوی آن و برای رفع صرع و گرفتگی های مجاری و فلج و سستی و بی حسی اعضاء و فراموشی مصرف فراوان دارد. در ترکیب با داروهای مناسب و نسخه های صحیح برای درمان کم خونی و چشم و خناق بلغمی و تنگی نفس و سرفه های مزمن و درد پهلو و بادهای مفاصل و زیاد کردن شیر و تقویت معده و قبض نمودن آن و همچنین پاک کردن پرزهای معده نافع و در رفع دردهای معده و گرم کردن آن و اسهال و زیادی شیر مؤثر است. ریشه آن حل کننده و گدازنده خشکی و سفتی طحال و اورام مختلف و جوش می باشد و همچنین در اسهال بلغم و مدر بودن و خورد کردن سنگ های رسوبی بدن و سقط جنین و خارج ساختن آن و پاک کردن رحم و از بین بردن بواسیر و نواسیر و دردهای سرد و رفع چرک های زخم و ورم ها مؤثر و معالج است.

مضرات

ترکیبات دقیق فاشرا یافت نشد.

طرز استفاده

جوشانده این ریشه در روغن زیتون خون مردگی زیر چشم را پاک میکند و همچنین جوشانده اش با گندم به شرطی که روزی نیم گرم آن را با سرکه بخورند ، شیر را غلیظ وزیاد میکند . این دارو برای زنان باردار خوب نیست زیرا جنین را میکشد و رحم را پاک می کند . نشستن در آب جوشانده ی غلیظ ریشه ماردارو ، بواسیر و زخمهای آب کشیده ی عفونی و متورم اطراف مقعد رادرمان می کند . ضماد این ریشه درمان کننده ی زخمهای بد خیم ، چرکی و خوره ای و همچنین زخمهای جذام است .

ترکیبات

بعضی ازانواع خارجی ماردارو (فاشرا ) سمی هستند واز صمغ آنها گلیکوزید بریونین استخراج میشود همچنین دارای نوعی سم و یک اسانس فراربوده که ممکن است ایجاد قولنج و اسپاسم کند ولی ، از فراورده های ریشه ی تازه ی آن برای ناراحتی های روماتیسمی و گاهی التهاب مخاطها استفاده میشود .
زیاده روی در خوردن آن ذهن را کند کرده و برای طحال زیان آور است .

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا