نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

شربت تخم شنبلیله

فهرست آنچه می‌خوانید:

درباره

شنبلیله یا شنبلید (نام علمی: Trigonella foenum-graecum) گیاهی است از تیره باقلائیان (Fabaceae) و به همین دلیل توانایی هم‌زیستی با باکتری‌های تثبیت کننده ازت را داشته و می‌تواند بخش زیادی از از نیتروزن مورد استفاده خود را تولید کند.شنبلیله گیاهی است علفی به ارتفاع ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر با گلهایی منفرد و به رنگ روشن که رنگ میوه‌های آن زرد تا قهوه‌ای است.

فواید

– از برگ آن ، به عنوان ملین ،ادرارآور، قاعده آور، اختلالات کبد (سوءالقنیه و استسقاء)، ورم طحال ، درد کمر ، جگر و رحم و رفع سردی مثانه و قطره قطره آمدن ادرار و از تخم آن نیز ، به عنوان ملین، مدر، اشتهاآور، قاعده آور، مقوی سینه، ریه و معده نام برده شده است.
– جوشانده تخم آن به تنهایی یا همراه با عسل: جهت دفع مواد حبس شده و بلغم غلیظ و لزج از سینه و رفع سرفه ، تنگی نفس و گرفتگی صدا و نیز جهت رفع بواسیر و شقاق ، تحلیل ورمهای سرد و سخت ، تنقیه امعاء ، درمان زخمهای امعاء و دردهای شکمی ، رفع شکستگی استخوان و سستی اعضا و نیز ، به عنوان بادشکن و مسهل مورد استفاده قرار میگیرد.
– شستشوی سر با آب جوشانده یا خیسانده آن ، در از بین بردن شوره سر و تقویت مو مفید است.
– شستشوی صورت با آب جوشانده یا خیسانده آن و استفاده از مخلوط شنبلیله کوبیده شده با عسل ، به صورت ماسک روی پوست صورت، باعث رفع چروک و نیکویی رنگ چهره می شود و تکرار آن، جهت از بین بردن کک و مک ولکهای تیره پوست مفید است.
– نشستن در جوشانده آن، جهت درمان ورم ، چسبندگی و ترشحات رحمی، نرم کردن رحم سفت و ورمهای سفت آن ، باز کردن دهانه رحم و تسهیل زایمان و دفع جفت ؛ مفید است.
– خوردن جوشانده آن با عسل ، فبل از غذا ، اثر ملینی دارد؛ ولی مصرف آرد تخم شنبلیله ، سبب سفت شدن شکم و رفع اسهال می گردد.
– همچنین شنبلیله ، سبب افزایش میل و قدرت جنسی می شود.
موارد استفاده در طب نوین :
– از مهمترین اثرات این گیاه ، کنترل قند خون افراد دیابتیک است که این اثر به دلیل کاهش جذب موادغذایی بخصوص قند به دلیل محتوای بالای فیبری ان می باشد.
– همچنین باعث افزایش اشتها و افزایش وزن می شود؛ به همین دلیل در قدیم ، برای کسانی که بسیار لاغر و ضعیف بودند یا در دوران نقاهت از بیماری به سر می بردند ، تجویز می شده است.
– همچنین ، در درمان ریزش مو ، درمان آکنه ، پیشگیری از کانسر پروستات، کولون و درمان کموتراپیک کانسر پستان نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛
– دارای اثرات آنتی اکسیدان، ضد التهابی، ضد میکروبی، تحریک کنندگی ایمنی ، ضد ملانوژنز (تیره شدن رنگ پوست) و مهار مسمومیتهای کبدی و کلیوی نیز می باشد.
 

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا