نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

فواید

1. بیشتر از ریشه این گیاه استفاده می‌شود.
2. باید حتماً زیر نظر پزشک مصرف شود.
3. جهت رفع بی‌خوابی حدود نیم گرم از گرد پوست ریشه این گیاه با آب و عسل مخلوط نموده میل کنند.
4. جهت از بین بردن بیماری‌های جلدی 2 – 1 گرم در یک لیتر آب جوشانده پوست را بشویند.
5. بوییدن زیاد این گیاه باعث سکته می‌شود.
6. جهت تسکین درد دندان حدود نیم گرم از این گیاه را در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده مزمزه شود.
7. جهت تحلیل ورم‌های گرم و تومورهای خنازیری از ضماد برگ این گیاه با آردجو استفاده شود.
8. دمکرده ریشه این گیاه تسکین دهنده حرارت و قلیان خون است.
9. گرد پوست ریشه این گیاه همراه با عسل برای اسهال خونی و خون در ادرار مفید می‌باشد.

مضرات

در دزهای درمانی اثرات خطرناک و یا عوارض جانبی از آن دیده نشده است. در دزهای بیشترممکن است عوارضی مثل قرمزپوست،خشک دهان ،میدریازوآریتمی تاکی کاردی بروزکند درمراحل بعدی علائمی مثل هایپوسا یکلو،تجمع گرما دربدن با کاهش تعریق،مشکلات دفع ادارارویبوست به وجود می آیند. به سبب احتمال بروزاین عوارض با دزهای بیشترازدرمانی،داروهای حاوی آن بایستی تحت نظر پزشک مصرف شود.
مصرف در بارداری : مطالعه جامعی بر روی آن انجام نشده است . توصیه نمی شود .
مصرف درشیردهی : مطالعه جامعی بر روی آن انجام نشده است . توصیه نمی شود .
تداخلات : فنوتیازین ها : احتمال اثرات افزایشی آنتی کولینرژیکی وجود دارد و نباید همزمان مصرف شوند. این مسله در مورد باربیتورات ها (مثل فنو باربیتال)،کلرال هیدرات ها و بنزودیازپین ها نیز صدق می کند. در مورد داروهای دیگر با اثر آنتی کولینرژیک (آمانتادین،آتروپین،بنزتروپین،بایپریدن،کلرفنی امین،سیساپراید،کلماستین ،کلید ینیوم،کلوزاپین،سیپروهپتادین،دیسیکلومین،دیفن هیدرامین،هالوپریدول،هماتروپین ،هیوسین،ایپراتروپیوم،الانزاپین،اکسی بوتینین،کینیدین،تیوتیکسن،ضدافسردگی های سه حلقه ای ترهگزی فندیل و ۰۰۰۰)مصرف وهمزمان ممکن است باعث علائمی مثل خشکی دهان مفرط ،یبوست ،کاهش ادارا،تاکی کاردی،کاهش تعریق،میدریاز،تاری دید،افزایش دمای بدن ضعف عضلانی وخواب آلودگی شود .
درصورت بروزاین عوارض مصرف بلادوناباید قطع شود.درموارد شدید ممکن است گیجی،فلجروده،تحریک پذیری،توهم،هذایان گویی وازدست دادن بصیرت به همراه تاکی کاردی بروز کند که نیاز به مراقبت پزشکی سریع دارد.دارومیتواند باعث کاهش اثرضد واگ روی هدایت گره AYقلب همراه با پروکاینامید شود. برای مصرف همزمان بااین دوداروبیمارباید تحت نظر باشد.

طرز استفاده

در تمام اندام های این گیاه بخصوص در میوه دارای آلکالوئیدهای سمی نظیر آتروپین و هیوسیامین می باشد که از نظر مصرف درمانی و داروئی دارای اهمیت فراوان بوده و در زمان های قبل از پیدایش آنتی بیوتیک ها اطباء جهت معالجه بیماری های عفونی و همچنین بعضی از بیماری های سخت علاج از این گیاه استفاده می کرده اند. گیاهی است سمی و افراد عادی حق استفاده از آن را ندارند. زیر نظر پزشک می توان به عنوان داروی ضد تشنج و آرام کننده اعصاب و بازکننده نفس در بیماران مبتلا به آسم و معالجه سیاه سرفه های کهنه و دیر علاج و معالجه خواب ادراری از برگ های این گیاه استفاده نمود.
موارد مصرف : ناراحتی های کبد و کیسه صفرا (تایید شده)،رفع اسپاسم و دردهای کولیک مانند دستگاه گوارش (غیر رسمی).

ترکیبات

آلکالوئید های دسته تروپان (هیوسیامین ،آتروپین و۰۰۰)برگ

طبیعت

طبع این گیاه سرد و خشک است.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا