نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

ریفابوتین Rifabutin

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

پیشگیری اولیه از عفونت منتشر با کمپلکس مایکوباکتریوم آویوم (MAC) در بیماران مبتلا به عفونت پیشرفته با HIV

اشکال دارویی ریفابوتین Rifabutin

Cap : 150 mg

مکانیزم اثر ریفابوتین Rifabutin

این آنتی بیوتیک از طریق مهار RNA پلی مراز وابسته به DNA در رده های حساس به این آنتی بیوتیک که از باکتری های Ecoli و Bacillus Subtillis نقش خود را ایفا می کند. اما در سلول های پستانداران قادر به ایفای این نقش نیست. هنوز مشخص نشده است که آیا این آنتی بیوتیک در باکتری های M.Avinum و M.cellular که تشکیل MAC می دهند، همین اثر را دارد یا خیر ، از طرفی از طریق تداخل با مهار کننده های HIV-Protease باعث کاهش غلظت پلاسمایی مهارکننده دستگاه گوارش داشته اما توزیع آن در سطح بدن وسیع است و تقریبا 70 درصد آن به پروتئین های پلاسما باند می شود. این آنتی بیوتیک از هر دو طریق کبدی و کلیوی از بدن پاکسازی می شود. در انسان نیمه عمر پلاسمایی دارو در حدود 45 ساعت گزارش شده است . متابولیت های این ماده در کبد شامل 5 ماده هستند . متابولیت 25-1 استیل آن دارای فعالیت برابر با فعالیت داروی اصلی بوده و در فعالیت ضد باکتریایی این ماده حدود 10 درصد همکاری می کند تنها 10 درصد ماده به صورت بدون تغییر در ادرار دفع می شود

تداخلات مهم ریفابوتین Rifabutin

موارد منع مصرف ریفابوتین Rifabutin

در افراد دارای حساسیت به ریفابوتین با سایر ریفامایسین ( مثل ریفامپین ) و نیز در افراد مبتلا به توبرکلوز فعال به علت اینکه درمان تک دارویی با ریفابوتین احتمال مقاومت باکتریایی به ریفابوتین و ریفامپین را افزایش می دهد، از این ترکیب نباید استفاده شود.
در افراد مبتلا به نوتروپنی و ترومبوسیتوپنی مصرف دارو باید با احتیاط کامل صورت بگیرد.

مصرف ریفابوتین Rifabutin در دوران شیردهی

هیچ شواهدی مبنی بر خطر استفاده از این دارو در دوران بارداری وجود ندارد و مطالعات چندانی هم صورت نگرفته است ولی مصرف دارو در این دوران بهتر است با احتیاط کامل صورت بگیرد.
ترشح ماده در شیر مادر هم ناچیز است.
حداکثر دوز این دارو در کودکان 5 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن است.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا