نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

درمنه،برنجاسف

فهرست آنچه می‌خوانید:

فواید

درمنه یا آرتمیس، گیاهی است از خانواده کاسنی ها که به دلیل خواص چندجانبه اش، کاربرد زیادی در طب گیاهی دارد. این گیاه گل های ریز زردرنگی داشته و از آن برای تهیه اسانس نیز استفاده می شود.

چای گل درمنه که از مخلوط دو الی سه قاشق غذاخوری گل و برگ آن در یک فنجان آب جوش پس از ۱۰ دقیقه آماده می شود اثرات خارق العاده ای داشته و مصرف روزانه آن خطری ندارد. این گیاه که بیشتر در اروپا، آسیا و شمال آفریقا می روید اثرات ارزشمندی روی افراد بی خواب داشته و به دلیل آرام بخش بودن، سردرد را تسکین می دهد.

دم کرده درمنه گوش درد را کاهش داده و به دلیل خواص ضدمیکروبی اش به بهبود عفونت مثانه و انگل روده ای کمک زیادی می کند.این نوشیدنی میزان خونریزی و درد سیکل ماهیانه را کاهش داده و به عنوان نوشیدنی آرام بخش در این دوران کاربرد دارد. روغن های فرار، فلاونوئید، کومارین و تانین از ترکیبات مفید این گیاه بوده که بسیاری از نیازهای بدن را تأمین می کند.

چای گل درمنه، نوشیدنی مفیدی برای انواع بیماری های گوارشی بوده و التهاب روده، اسهال، یبوست، سندرم روده تحریک پذیر، دل پیچه و درد معده و التیام بخشیده و علاوه بر افزایش اشتها، به هضم و جذب موادغذایی کمک می کند.این دم کرده گیاهی ترشح صفرا را بهبود بخشیده و به درمان یرقان و هپاتیت کمک می کند.

حملات صرع و اضطراب از عوارضی است که افراد مبتلا به آن به واسطه اثرات مثبت دم کرده درمنه روی سیستم عصبی می توانند از آن بهره ببرند.

مضرات

مضر معده و عصب است و سردرد می آورد و مصلح آن ترمس – مستکی است.

طرز استفاده

دارای شکلی بوته ای و اعضای چوبی و قاعده ساقه های آن سخت و چوبی محصور در برگ های کوچک پوشیده از کرک سفید می باشد. معمولاً گل های آن خوشبو و طعم تلخ است.

طبیعت آن خیلی گرم و خشک است.

سه تا چهار گرم گرد غنچه های ناشکفته آن را با عسل یا مربا یا شیر مخلوط کنید و صبح ناشتا بخورید و یا ده گرم از گرد آن را در پانصد گرم آب جوش دم کنید و آب آن را صاف نموده و سه قسمت کنید و صبح و ظهر و شب بنوشید. برای دفع کرم های دراز روده خیلی موثر است.

دوازده گرم از آن را دم کنید و آبش را بنوشید و هم به موضع بمالید جهت درمان گزیدگی عقرب و رتیل مفید است.

با شاخه های آن هر روز دندان ها را خلال کنید. برای تقویت لثه ها و دندان ها تا حدودی اثر مفید دارد.

ضماد خاکستر آن با روغن زیتون یا روغن زنبق برای جلوگیری از ریختن مو و تسریع در رشد مو موثر است.

ترکیبات

جهت تعیین برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در اندامهای هوائی گونه گیاهی درمنه کوهی( Artemisia aucheri) تعدادی نمونه وبصورت تصادفی از نقاط مختلف رویشگاه و در سه مرحله مهم فنولوژی گیاه (مرحله رشد رویشی ، مرحله گلدهی و مرحله رسیدن بذر ) برداشت گردید . در آزمایشگاه با استفاده از روشهای استاندارد و معمول ، فاکتورهایی از قبیل ، درصد ماده خشک ، درصد پروتئین خام ، درصد چربی ، درصد الیاف خام ، درصد خاکستر ، درصد فسفر ومیزان انرژی خام اندازه گیری و تعیین گردید .

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا