تیوپنتال Thiopental Sodium

0
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

القا و نگهداری بیهوشی
استاتوس اپی لپتیکوس به دنبال بیهوشی یا هر عامل دیگر
درمان افزایش فشار داخل مغزی ( ICP) در جراحی اعصاب

اشکال دارویی تیوپنتال Thiopental Sodium

For inj : 1 g , 500 mg
(For inj : 25mg/ml, 50 mg/ml(20 ml

مصرف در دوران حاملگی تیوپنتال Thiopental Sodium

C – مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر تیوپنتال Thiopental Sodium

باربیتورات های کوتاه اثر از طریق سرکوب کردن سیستم اعصاب مرکزی دارای آثار خواب آوری و بی حسی بدون آثار بی دردی هستند .
بیهوش کننده های باربیتوراتی از طریق افزایش پاسخ به گاماآمینوبوتیریک اسید (GABA) و محدود کردن پاسخ های گوتامات و سرکوب مستقیم تحریک پذیر ی با افزایش هدایت غشایی ( برخلاف اثر آنتاگونیست Picrotoxin , GaBa) عمل می کنند و پیامد اثر آن ها کاهش تحریک پذیری عصبی است که منجر به بی حسی می شود .
مکانیسم اثر تیوپنتال به عنوان داروی سداتیو ، هیپنوتیک به طور کامل شناخته نشده است اما این دارو در سطح تالاموس اثر کرده و از هدایت بالارونده در تشکیلات رتیکولار ممانعت به عمل می آورد و با انتقال پایم ها به کورتکس تداخل می کند .
مکانیسم اثر تیوپنتال به عنوان دارای ضد صرع با ایجاد آثار شبه GABA و افزایش پاسخ های مهاری پس سیناپسی به GABA است .
تیوپنتال با آثار بی حسی و در نتیجه افزایش مقاومت رگ های مغزی و کاهش جریان و حجم خون مغزی موجب کاهش فشار داخل جمجمه و محافظت مغز از سکته مغزی است. به دلیل حلالیت بالای این دارو در چربی و یونیزاسیون کم، تیوپتنال سریع الاثر از سد خونی – مغزی عبور کرده و سریع الاثر از مغز به سایر بافت های بدن توزیع می شود. ابتدا به ارگان هایی با نفوذ پذیری بالا مانند کبد ، کلیه و قلب و سپس به عضلات دست آخر به بافت چربی می رسد .
بیهوش کننده های باربیتوراتی سریع الاثر از جفت عبور کرده و در بند ناف مشاهده می شوند .
میزان اتصال به پروتئین های پلاسما بالا و حدود 86-72درصد است .
متابولیسم دارو اساسا کبدی است . گرچه به مقدار کم در سایر بافت ها مثل کلیه ومغز نیز متابولیزه می شود . در تجویز طولانی مدت تیوپنتال آنزیم های متابولیزه کننده کبدی اشباع شده و موجب افزایش ناگهانی غلظت پلاسمایی دارو می شود.
نیمه توزیع عمر دارو 5/8-6/4دقیقه است . نیمه عمر در بزرگسالان 12-10 ساعت است که با سن افزایش می یابد . ممکن است به 1/26 ساعت در حاملگی ترم و 86/27 ساعت در بیماران چاق برسد و در کودکان 1/6 ساعت است .
شروع اثر دارو در راه 30-60 IV ثانیه است .
زمان رسیدن به حداکثر غلظت در مغز در عرض 30 ثانیه ، در عضلات 30-15 دقیقه در بافت چربی چندین ساعت است . طول مدت اثر دارو 30-10 دقیقه است . دفع دارو کلیوی است

تداخلات مهم تیوپنتال Thiopental Sodium

موارد منع مصرف تیوپنتال Thiopental Sodium

تیوپنتال در موراد پورفیری مخفی یا علامتدار ، افزایش حساسیت به باربیتورات ها و نبود ورید مناسب جهت تزریق منع مصرف مطلق دارد . در موارد شدید قلبی عروقی ، هیپوتانسیون یا شوک شرایطی که امکان طولانی شدن آثار هیپنوتیک دارو وجود دارد ( بیماری آدیسون ، اختلال کبدی یا کلیوی ، میکزادم ، افزایش اوره خون و آنمی شدید) افزایش فشار داخل جمجمه ای ، تنگی تفس و انسداد مجاری تنفس ( نظیر آسم ) و میاستنی گراو منع مصرف نسبی دارد . در موارد اخیر در صورت نیاز ، باید دوز را کاهش داد و آهسته تجویز کرد .
تیوپنتال را باید در موارد شوک ، دهیدراتاسیون ، هیپوولمی ، هیپرکالمی ، توکسمی و سایر اختلالات متابولیک ، دیستروفی عضلانی فوق کلیوی و سالمندان نیز با احتیاط تجویز کرد

اشکال دارویی تیوپنتال Thiopental Sodium

پودر قابل تزریق تیوپنتال ساندوز 500 میلی گرم
پودر قابل تزریق تیوپنتال ساندوز 1 گرم
ویال اکسی پنتال 500 میلی گرم
ویال اکسی پنتال 1 گرم
ویال تیوپنتال لقمان 1 گرم
ویال تیوپنتال لقمان 500 میلی گرم
THIOPENTHAL SANDOZ Injection,Powder 500 mg
THIOPENTHAL SANDOZ Injection,Powder 1 g
EXIPENTAL 500 MG VIAL
EXIPENTAL 1G VIAL
THIOPENTAL LOGHMAN 1G VIAL
THIOPENTAL LOGHMAN 500MG VIAL

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا