علت سوزش چشم چیست؟

علت سوزش چشم چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

راجع به علت سوزش چشم چه میدانید؟ آیا در مواجهه با آن باید چشمها را با آب شستشو داد؟ و یا باید به پزشک و داروخانه مراجعه کرد؟ آیا احتمال دارد علت سوزش چشم ، نگه داشتن حیوانات خانگی و حساسیت به آن‌ها باشد؟ آیا باید برای درمان آن به طور مداوم از عینک استفاده کرد؟ آیا رژیم خاصی برای خلاص شدن از آن وجود دارد؟

سوزش چشم میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله به دلایل رایجی که میتوانند باعث این ناراحتی چشمی شوند، اشاره شده و راه حلهایی نیز برای رفع آن ارائه میشود. چنانچه هر یک از این موارد، علت سوزش چشم شما باشند، حتماً برای درمان به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

سوزش چشم به دلیل آلرژی

آلرژی شایعترین علت سوزش چشم است. سوزش چشم میتواند در اثر تغییر فصل روی دهد. خارش، آبریزش چشم، تورم و قرمز بودن چشم از علائم ملتحمه‌ی آلرژیک است. در این حالت قسمت سفیدی چشم آسیب می‌بیند. گاهی اوقات این اتفاق همراه با علائم آلرژی بینی نیز رخ خواهد داد. چند دلیل مختلف برای این امر وجود دارد، اما در بیش‌تر موارد، اگر به ماده‌ی خاصی حساسیت دارید و در تماس با آن هستید، یک واکنش آلرژیک مانند خارش یا عطسه خواهید داشت.

علل آلرژی چشم چیست؟

اگر آلرژی فصلی دارید، به طور کلی برای مدت کوتاهی در طول سال به این علائم دچار خواهید شد. ممکن است در بهار توسط گرده‌ی درخت، در تابستان توسط گرده چمن، یا در پاییز توسط گرده‌ی علف‌های هرز، احساس ناراحتی داشته باشید. علائم با گذشت زمان از بین خواهند رفت؛ به خصوص با فرا رسیدن فصل زمستان، خبری از آن‌ها نخواهد بود. این آلرژیها را میتوان به صورت زیر تقسیمبندی کرد:

 • گرده
 • چمن
 • علفهای هرز
 • گرد و خاک
 • حیوانات خانگی

درمان سوزش چشمحتما بخوانید:درمان سوزش چشم

اگر به «آلرژی چند ساله» مبتلا هستید، علائم آن در تمام طول سال ادامه خواهد داشت. در این حالت به احتمال زیاد به عوامل مانند گرد و غبار، حیوانات خانگی و یا هر عاملی که مرتب با آن تماس دارید حساسیت دارید. اگر به این موارد حساس باشید، در فضای باز نیز آلرژی فصلی ممکن است اوضاع را بدتر کند. آلرژیهای فصلی و چند ساله علائم یکسانی دارند و تقریباً همیشه در شرایطی خاص با نشانههای یکسان خود را نشان می‌دهند.

از جمله این نشانهها میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • قرمزی چشم
 • ریزش اشک
 • احساس سوزش
 • تاری دید
 • التهاب
 • آبریزش بینی

چنانچه بتوانید عامل آلرژیزا را تشخیص دهید، علائم خود به خود رفع خواهند شد. در این حالت میتوانید از قرصهای ضد حساسیت استفاده نمایید و یا به سراغ کمپرس آب سرد بروید. اما اگر نمیدانید که چه عواملی باعث آلرژی شما می‌شوند، باید با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

 

سوزش چشم به دلیل مواجهه با مواد محرک

محرکهایی مانند دود تنباکو و آب استخر نیز میتوانند علت سوزش چشم باشند. برای حل این مشکل لازم است چشمها را با آب ولرم بشویید و از قطرههای اشک مصنوعی استفاده نمایید.

همین حالا از بهترین متخصصین چشم پزشکی مشاوره آنلاین بگیرید! :

سوزش چشم به دلیل مواجهه با اجسام خارجی

وجود اجسام خارجی مانند شن و ماسه، گرد و غبار، خاک و خاک اره میتواند از علل سوزش چشم و جاری شدن اشک از آن‌ها باشد. اجسام خارجی نیز باعث خارش قرنیه‌ی چشم می‌شوند. علائم این آلرژی شامل درد (که ممکن است هنگام باز یا بسته کردن چشم بدتر شود)، قرمزی و حساسیت به نور است. در این شرایط بهترین راه حل، شستشوی چشم با آب است. اگر جسم در چشم گیر کرده‌است و قادر به خارج کردن آن نیستید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. به محض خارج کردن آن، احساس آرامش به چشم باز خواهد گشت.

 

سوزش چشم به دلیل استفاده از لنز

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، آن‌ها میتوانند قرنیه چشم را تحریک نمایند. استفاده‌ی طولانی مدت از آن‌ها زمینه را برای خشکی و سوزش چشم فراهم می‌کند. چنانچه در استفاده از لنزها احساس سوزش و درد دارید، بهتر است آن‌ها را کنار بگذارید. برای حل این مشکل به پزشک متخصص مراجعه کنید تا راه حلهای جایگزین را به شما ارائه دهد.

 

سوزش چشم به دلیل عفونت چشم

قرمز و یا صورتی شدن چشم همراه با خارش، نوعی عفونت است که توسط ویروس یا باکتری ایجاد میشود. در این حالت، سوزش چشم شدیدی را تجربه خواهید کرد. عفونت سبب میشود تا از چشمها ترشحاتی چسبنده و رشتهای خارج شود. پلکها در اثر این عفونت پوسته پوسته می‌شوند. این بیماری معمولاً یک چشم را درگیر کرده و سپس به سراغ چشم دیگر میرود. احتمال انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر نیز وجود دارد.

برای حل این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید. او با معاینه‌ی چشم تشخیص خواهد داد که آیا علت عفونت ویروس است و یا باکتری. در صورتی که سوزش چشم برای شما آزاردهنده است، کمپرس آب سرد میتواند آن را تسکین دهد.

مالیدن چشم و یا استفاده از لوازم آرایشی باعث بدتر شدن عفونت و در نتیجه سوزش بیش‌تر چشم می‌شود. در این حالت ممکن است با علائمی مانند آبریزش چشم، درد، خارش، حساسیت به نور و تاری دید مواجه شوید. 

سوزش چشم به دلیل بیماری‌های چشمی

سوزش چشم میتواند به دلیل شرایط پزشکی بیمار نیز باشد. برخی از بیماریهای چشمی مانند آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن می‌توانند باعث خشکی چشم و همچنین مشکلات جدیتر شوند. باکتریها میتوانند باعث ایجاد یک بیماری چشمی به نام بلفاریت شوند. این بیماری مزمن بوده و باعث التهاب پلکها میشود. از علائم رایج این بیماری میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • همیشه احساس میکنید چیزی در چشمتان وجود دارد.
 • پلکها یا مژههایتان پوسته پوسته میشوند.
 • مژهها در جهت صحیح رشد نمیکنند.
 • چشمتان دارای خارش و سوزش است.

پزشک ممکن است داروهای خاصی را برای درمان این بیماری مزمن تجویز کند. برای بیماری بلفاریت نیز درمان وجود دارد و پزشک احتمالاً استفاده از اسکراب پلک را برای بهبودی پیشنهاد می‌کند.

سوزش چشم چیست؟حتما بخوانید:سوزش چشم چیست؟

چگونه از چشم‌ها در برابر سوزش چشم محافظت کنیم؟

برای جلوگیری از سوزش چشم بهتر است:

 • به چشمها استراحت دهید.
 • از لوازم آرایشی مشترک استفاده نکنید.
 • آرایش چشم را به حداقل برسانید.
 • چنانچه شغل خطرناکی دارید، حتماً از عینکهای محافظ استفاده نمایید.
 • استفاده از عینک آفتابی را در زیر نور خورشید را فراموش نکنید و در هر فصلی از سال از آن‌ استفاده نمایید.
 • هنگام استفاده از لنزهای تماسی بهداشت را رعایت کنید.

چنانچه ناراحتی و یا بیماری خاصی دارید که میتواند علت سوزش چشم شود، حتماً به طور مرتب با پزشک متخصص جهت چکاپ در تماس باشید؛ راحت‌ترین راه برای این کار این است که با مشاوران پزشکی دکتر ساینا در ارتباط بوده و سیر درمانی خود را طی کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما