نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

پسیلیوم Psyllium

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

پسیلیوم در درمان یبوستهای مزمن،برای پیشگیری از یبوست در بیمارانی که در حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران با زخم برش فرج (episiotomy)، همورویید ترومبوزه دردناک ،شقاق یا آبسه پرینه ای ،فتق دیافراگم ،تنگی آنورکتال و در رفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر (spastic colon) مصرف می شود.

اشکال دارویی پسیلیوم Psyllium

Musyllium:10g / Sachet
Psyllium mosiloid:7 g / Sachet
Psyllium:Box 70 g

مکانیزم اثر پسیلیوم Psyllium

اثر درمانی پسیلیوم به واسطه تورم موسیلاژ موجود در پوسته دانه آن ظاهر می گردد. موسیلاژ احتمالا از طریق جذب آب باعث افزایش حجم و رطوبت مدفوع شده و این افزایش حجم موجب تحریک روده بزرگ و افزایش حرکات پریستالتیک و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزایش دفعات دفع می گردد.

تداخلات مهم پسیلیوم Psyllium

موارد منع مصرف پسیلیوم Psyllium

این فرآورده ها در آپاندیسیت و یا نشانه های آن ،خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،نارسایی احتقانی قلب و انسداد روده ،دیابت و در صورت وجود اشکال در بلع نباید مصرف شوند.

عوارض جانبی پسیلیوم Psyllium

مصرف مقادیر زیاد پسیلیوم باعث انسداد روده و مری (معمولا به دلیل مصرف کم مایعات) می گردد. همچنین واکنشهای آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است. در شروع درمان ممکن است موقتا سنگینی و نفخ در بیماران ایجاد گردد که با ادامه درمان برطرف می شود.

نکات پزشکی پسیلیوم Psyllium

-مصرف حداقل 8-6 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. این امر به دلیل خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد.
-مصرف طولانی مدت این داروها که به صورت عادت درآمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به این داروها شود.
-داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته (مگر با دستور پزشک) یا در موارد غیر ضروری (مانند اجابت مزاج طی یک یا دو روز) مصرف نمود.
-از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود.
-داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند، این موضوع در مورد بیماران مبتلا به دیابت و افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد.

شرایط نگهداری پسیلیوم Psyllium

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا