چه گیاهانی در درمان گیاهی سکته‌ مغزی مؤثر هستند؟

چه گیاهانی در درمان گیاهی سکته‌ مغزی مؤثر هستند؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

برای درمان گیاهی سکته‌ مغزی میتوانید از گیاهانی مانند زغال اخته، سیر، زنجبیل، هویج، تاج خروس، جینسینگ آسیایی، چای سبز و سیاه، انار، مریم گلی، رزماری، جینکو بیلوبا و زعفران استفاده نمایید.

 

جینسینگ آسیایی

جینسنگ آسیایی میتواند از طریق تنظیم مکانیسمهای مغز، سلولها را در برابر شرایط ناسازگار حاد و مزمن مهار کند. این امر برای پیشگیری یا درمان سکته‌ی مغزی مفید است. استفاده از ریشه‌ی این گیاه در درمان بسیاری از بیماریها رایج است. این گیاه سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بدن در برابر استرس محافظت می‌کند. همچنین استفاده از آن برای جلوگیری از آلزایمر نیز توصیه شده است. استفاده از جینسینگ زمانی مثمر است که از عمر آن شش سال گذشته باشد؛ در غیر این صورت ممکن است استفاده از آن همراه با عوارض باشد. این گیاه کمیاب بوده و به همین دلیل از قیمت نسبتاً بالایی برخوردار است. از جمله خواص آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش اضطراب و بهبود خلق و خو
 • بهبود التهابات
 • بهبود ناراحتیهای دستگاه تنفس
 • بهبود مشکلات جنسی
 • کاهش قند خون
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • جلوگیری از سرطان

همین حالا از بهترین متخصصین مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

با انواع گیاه جنسینگ آشنا شوید

گیاه جینسینگ به دو نوع اصلی آسیایی و آمریکایی وجود دارد. نوع آسیایی آن با عنوان جینسینگ کرهای و یا جینسینگ قرمز نیز معرفی میشود. این نوع گیاه برای درمان ناراحتیهای مغزی و حافظه، کاهش خستگی و ضعف مورد استفاده قرار میگیرد.

نوع آمریکایی این گیاه را میتوان در همه‌ی مناطی آمریکای شمالی یافت. از این نوع جینسینگ برای بهبود افسردگی و تقویت سیستم گوارشی و ایمنی بدن استفاده میشود. از دیگر انواع جینسینگ میتوان به جینسینگ برزیلی، سیبری و هندی اشاره کرد.

استفاده از این گیاه به صورت چای و دمنوش است. استفاده‌ی بیش از اندازه آن میتواند منجر به سردرد و سرگیجه شود. همچنین ناراحتی معده ناشی از سوء مصرف آن نیز گزارش شده است. از آن جا که این گیاه خواص دارویی مؤثری دارد، بهتر است قبل از استفاده با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

 

زعفران

تحقیقات نشان داده است که گیاه ارزشمند زعفران می‌تواند برای درمان گیاهی سکته‌ی مغزی مفید باشد. این گیاه از خواص آنتی‌اکسیدانی بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند در درمان عوارض ناشی از سکته‌ی مغزی، به خصوص از نوع ایسکمی، مفید واقع شود. این گیاه معطر بوده و طعمی تلخ دارد. از جمله خواص آن میتوان به خونسازی، مقابله با افسردگی و بهبود عملکرد کلیه اشاره کرد.

زعفران گیاه بومی ایران بوده و از این کشور به سایر مناطق دنیا گسترش پیدا کرده است. این گیاه طبعی گرم و خشک داشته و میتواند به عنوان دمنوش مصرف شود. در غیر این صورت بهتر است مقداری از این گیاه ارزشمند ایرانی را در ظرفی کوبیده و همانند چای سیاه، آن را دم بیاورید. برای مزهدار کردن این دمنوش، از مقداری عسل و چند قطره آبلیمو نیز استفاده نماید. جهت میزان مصرف روزانه، با پزشک مشورت کنید. در صورت سوء مصرف این گیاه، احتمال بروز عوارض وجود دارد.

 

جینکو بیلوبا

جینکو بیلوبا نیز در درمان گیاهی سکته‌ی مغزی مؤثر است. این گیاه به بهبود عملکرد مغز کمک مینماید. ترکیبات این گیاه در ایجاد جریان خون مطلوب در بدن مؤثر هستند. به این ترتیب، اندامها (از جمله مغز) با کمبود اکسیژن مواجه نخواهند شد. همین امر منجر به بهبود عوارض ناشی از سکته‌ی مغزی خواهد شد. استفاده از این گیاه برای درمان و پیشگیری از زوال عقل نیز توصیه میشود. جینکو بیلوبا به عنوان یکی از قدیمیترین گیاهان دارویی شناخته شده است. این درخت اصالتاً مربوط به کشور چین است و به دلیل خواص درمانی فوقالعادهای که دارد، پرورش آن در دیگر مناطق جهان -از جمله ایران- نیز مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه به صورت کپسول در اختیار مصرفکننده قرار میگیرد. همچنین میتوانید آن را به صورت خشک نیز تهیه نمایید. از دیگر خواص درمانی این گیاه میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • جلوگیری از سکته‌ی مغزی و قلبی
 • بهبود بیماران  مبتلا به آسم
 • تقویت حافظه
 • بهبود عملکرد جنسی
 • بهبود چین و چروک پوست

انار

انار از جمله میوههایی است که مصرف آن برای تصفیه خون توصیه میشود. ترکیبات موجود در انار به گونهای از ایجاد تصلب شرایین جلوگیری می‌کنند. یکی از دلایل بروز سکته‌ی مغزی، رسوب چربیها در شریانها است. رسوبات باعث انسداد رگ شده و از رسیدن خون به مغز جلوگیری میکنند. انار به طور مؤثری مانع ایجاد چنین شرایطی میشود.

ترکیبات این میوه از اکسید شدن کلسترول بد جلوگیری می‌کنند. در واقع رسوبات با اکسید شدن این چربیها در خون به وجود میآیند. علاوه بر این، این میوه توانایی کاهش کلسترول بد را در خون دارد و همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان است. مصرف آب انار در طول سال تا حدود زیادی از بروز سکته‌ی مغزی پیشگیری کرده و با بهبود عملکرد مغز، میتواند جهت درمان گیاهی سکته‌ی مغزی مورد استفاده قرار گیرد.

 

رزماری

رزماری از آن دست گیاهانی است که عطر بسیار تند و مطلوبی دارد، به همین دلیل میتواند در درمان گیاهی سکته‌ی مغزی نقش مؤثری داشته باشد. در ترکیبات این گیاه مادهای به نام اسید کربنیک وجود دارد. این ماده می‌تواند با حمله به رادیکال‌های آزاد مغز، به درمان عوارض ناشی از سکته‌ی مغزی کمک نماید.

عطر این گیاه به طور مؤثری بر بهبود عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد. از دیگر خواص دارویی این گیاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت حافظه
 • جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر
 • کاهش فشار روانی و استرس
 • افزایش هوشیاری
 • انرژیبخشی
 • تقویت سیستم تنفس و قلب
 • کاهش التهابات

 

مریم‌گلی

مریم‌گلی از آن دست گیاهانی است که داری ترکیبات آنتی‌اکسیدانی قوی است. از جمله این ترکیبات میتوان به موادی مانند فنول‌ها و فلاونوئیدها اشاره کرد. این ترکیبات توانایی بسیار خوبی در از بین بردن و پاکسازی رادیکالهای آزاد دارند، بنابراین میتوانند از مغز به طور مؤثری محافظت نمایند. در سکته‌ی مغزی، افزایش رادیکالهای آزاد منجر به ایجاد آسیبهای مغزی می‌شود، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از راههای درمان گیاهی سکته‌ مغزی یاد میشود. از دیگر خواص این گیاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت حافظه
 • جلوگیری از آلزایمر
 • تقویت سیستم گوارش
 • کنترل و بهبود دیابت

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.