نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

سنامد Sennamed

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

این فرآورده ها برای درمان کوتاه مدت یبوست مصرف می شوند.

اشکال دارویی سنامد Sennamed

C-Lax:Tablet 750 mg
Herbilax:Capsul 290 mg
Senalin:Powder 40 g
Senalin 7.5:Dragee 500 mg
Sennamed:Tablet 650 mg

مکانیزم اثر سنامد Sennamed

سنوزیدهای B و A توسط باکتریهای روده بزرگ متابولیزه شده و تبدیل به مشتقات فعال Rhein – anthrone می گردند. این ترکیبات موجب تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده و در نتیجه کاهش جذب آب و الکترولیتها شده و همچنین ترشح مایعات در روده بزرگ را از طریق تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط افزایش می دهند. اثرات فوق احتمالا ناشی از افزایش بیوسنتز و آزادسازی پروستاگلاندینها است. روغنهای فرار موجود در گشنیز و زیره (موجود در بعضی از این فراوده ها) به علت داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک مانع ایجاد درد و کرامپ شکمی ناشی از مصرف سنا می گردد.

تداخلات مهم سنامد Sennamed

موارد منع مصرف سنامد Sennamed

این فرآورده ها مانند سایر ملین ها در بیماران مبتلا به تنگی و انسداد روده و ایلیوم ،دردهای شکمی ناشناخته ،خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،بیماریهای التهابی روده و آپاندیسیت نباید مصرف شود.

عوارض جانبی سنامد Sennamed

مصرف سنا ایجاد درد و کرامپ های شکمی می نماید ولی فرآورده های حاوی دانه گشنیز و یا زیره احتمالا این عارضه را ایجاد نمی نمایند.
مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای این فرآورده ها موجب از بین رفتن کارایی روده ها،اسهال و از دست دادن آب و الکترولیتها (به ویژه پتاسیم)،آلبومینوری و هماتوری می گردد. مقادیر زیاد سنا ممکن است ایجاد نفریت نماید. در افرادی که به مدت طولانی از ملین های آنتراکینونی استفاده نموده اند، پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده (Melanosis coli) مشاهده شده است. البته 12-4 ماه پس از قطع مصرف دارو این عارضه از بین خواهد رفت.

نکات پزشکی سنامد Sennamed

-باتوجه به اينكه اثرات سنا 10-8 ساعت پس از مصرف آن ظاهر مي گردد،بهتر است اين فرآورده ها درهنگام خواب مصرف شوند.
-مصرف حداقل 8-6 ليوان آب در روز براي كمك به نرم شدن مدفوع و جلوگيري از كاهش آب بدن بيمار ضروري است. اين امر به علت خروج حجم زيادي از آب با مدفوع اهميت دارد.

شرایط نگهداری سنامد Sennamed

اشکال دارویی سنامد Sennamed

SENNA® TAB

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا