راههای درمان قطعی زود انزالی چیست؟

راههای درمان قطعی زود انزالی چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

زود انزالی یا انزال زودرس ، یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی است؛ به‌طوری‌که یک نفر از هر 3 مرد، به آن مبتلا می‌شوند. انزال زودرس به این معناست که انزال شما خیلی زودتر از آنچه خودتان یا شریک جنسی‌تان انتظار دارید، اتفاق بیفتد. اکثر مردانی که به این اختلال دچارند، در مدت یک دقیقه به ارگاسم می‌رسند. این در حالی است که برای داشتن یک تجربه جنسی لذت‌بخش، زمان حرف اول را می‌زند!

این وضعیت ممکن است باعث ایجاد سرخوردگی، افسردگی و اضطراب در مردان شود و نارضایتی زوجین را افزایش می‌دهد. حتی بسیاری از مردان مبتلا به زودانزالی ممکن است از برقراری رابطه جنسی، خودداری کنند؛ زیرا احساس ناامیدی و شرمساری دارند. خبر خوب این است که روش‌های مؤثری برای درمان قطعی زودانزالی وجود دارد. ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا به این راهکارها پرداخته‌ایم؛ پس این مقاله را از دست ندهید.

 

درمان قطعی زود انزالی با درمان علت اصلی

روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما در کنترل و درمان زود انزالی کمک کنند؛ اما مهم‌ترین گام برای درمان قطعی زود انزالی این است که با کمک پزشک علت اصلی آن را پیدا و درمان کنید. انزال زودرس مقوله پیچیده‌ای است که می‌تواند دلایل روانی و جسمانی متنوعی داشته باشد. مهم‌ترین علل زود انزالی عبارت‌اند از:

علل روانی زود انزالی

در بیشتر موارد علت زودانزالی ، مسائل روانی است. به‌عنوان‌مثال ممکن است در اوایل ارتباط با شریک جنسی خود، با مشکل انزال زودرس مواجه شوید. این مسئله اغلب با ادامه روابط به‌طور خودبه‌خود، برطرف می‌شود. اما اگر این مشکل ادامه دار بود، لازم است که از یک مشاور یا متخصص در زمینه روابط جنسی یا زوج‌درمانی، کمک بگیرید. شایع‌ترین علل روانی مؤثر در این اختلال عبارت‌اند از:

 • بی تجربگی جنسی
 • مشکلاتی در تصویر بدن (نگرش فرد نسبت به خود)
 • تازه بودن رابطه
 • هیجان زیاد یا تحریک بیش از حد
 • داشتن استرس هنگام رابطه
 • احساس گناه یا عدم کفایت
 • تجربیات جنسی آسیب زننده
 • افسردگی
 • اضطراب

علل پزشکی زود انزالی

گاهی اوقات ممکن است یک شرایط پزشکی باعث شود که شما دچار انزال زودرس بشوید؛ مانند:

 • دیابت
 • اسکلروز چندگانه
 • بیماری پروستات
 • مشکلات تیروئید
 • مصرف از مواد مخدر
 • مصرف بیش از حد الکل

درصورتی‌که پزشک تشخیص دهد که علت زود انزالی شما یکی از عوامل ذکرشده در بالاست، شما را به پزشک یا مشاور (برحسب علت) ارجاع می‌دهد. یا ممکن است اگر نیاز ببیند، برایتان یک داروی مناسب تجویز کند. این بهترین اقدامی است که برای درمان قطعی زود انزالی می‌توانید انجام دهید؛ بنابراین، مراجعه به پزشک را به تأخیر نیندازید. 

برای انتخاب بهترین گزینه درمانی و دریافت مشاوره جنسی از بهترین سکس تراپیست، همین حالا برروی لینک زیر کلیک کنید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

 

درمان قطعی زود انزالی با کرم و قرص تاخیری

در بسیاری از افراد درگیر با زود انزالی، معمولاً علت اصلی آن مشخص نمی‌شود. در این افراد ممکن است پزشک از گزینه‌های درمانی موجود، کمک بگیرد. در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که برای درمان قطعی زود انزالی تجویز شود؛ اما برخی از داروها و محصولات، می‌توانند این وضعیت را بهبود دهند؛ البته پزشکتان تا قبل از اینکه یک شرح حال کامل از شما نگیرد، هیچ دارویی برایتان تجویز نخواهد کرد. چراکه درمان دارویی می‌تواند یکسری عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

پرکاربردترین گزینه‌های درمانی، عبارت‌اند:

قرص برای درمان قطعی زود انزالی

برخی از داروهای ضد افسردگی به تأخیر در انزال کمک می‌کنند. داروی داپوکستین یکی از همین داروهاست که در بسیاری از کشورها، برای معالجه برخی از انواع زودانزالی تجویز می‌شود و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز، تأیید شده است. این دارو در گروه مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) قرار دارد و عملکردی سریع دارد. بااین‌حال، برای اینکه پزشک آن را برای شما تجویز کند، باید معیارهای خاصی در شما وجود داشته باشد. این دارو معمولاً زمانی تجویز می‌شود که:

 • هنگام برقراری رابطه جنسی واژینال، در کمتر از 2 دقیقه انزال اتفاق بیفتد.
 • انزال بطور مداوم یا مکرر بعد از تحریکات جنسی بسیار اندک و قبلحین یا مدت کوتاهی پس از نفوذ اولیه آلت تناسلی، اتفاق بیفتد.
 • به دلیل مشکل انزال زودرس دچار پریشانی شخصی شده باشید یا روابط شما با شریک جنسی‌تان دچار مشکل شده باشد.
 • کنترل ضعیفی روی انزال داشته باشید و به عبارتی، کاملا از کنترل شما خارج باشد.
 • از تلاشهای شما در راستای درمان زودانزالی بیش از 6 ماه گذشته باشد و نتیجه‌ای نگرفته باشید.

برخی از عوارض جانبی داپوکستین شامل حالت تهوع، اسهال، سرگیجه و سردرد می‌شود. یادتان باشد که خودسرانه از این دارو استفاده نکنید. همیشه باید قبل از استفاده از هر نوع دارویی، با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است اوضاع را حتی بدتر از قبل، کنید. 

محصولات موضعی برای درمان قطعی زود انزالی

یکی دیگر از روش‌های درمان زود انزالی استفاده از کرم‌های موضعی است که قبل از رابطه جنسی به ناحیه آلت تناسلی مالیده می‌شود. این محصولات باعث کاهش تحریک آلت تناسلی می‌شوند؛ درنتیجه به تأخیر انزال کمک خواهند کرد. هنگام استفاده از این محصولات، اهمیتی ندارد که بعد از مالیدن کرم، از کاندوم استفاده کنید یا خیر.

از این محصولات می‌توان به لیدوکائین یا پیلوکائین اشاره کرد که می‌توانند زمان انزال را به تأخیر بیندازند. استفاده طولانی‌مدت از این کرم‌های بی‌حسی، ممکن است باعث از بین رفتن نعوظ شود. همچنین بی‌حسی ایجادشده در ناحیه تناسلی برای بسیاری از مردان خوشایند نیست. از طرف دیگر، ناحیه تناسلی زنان نیز، ممکن است تحت تأثیر بی‌حسی استفاده‌شده توسط مردان قرار بگیرد.

درمان قطعی زود انزالی با روشهای خانگی

روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به مردان کمک کند که انزال خود را به تأخیر بیندازند و کنترل بیشتری روی آن داشته باشند:

درمان زود انزالی با روش شروع و توقف

هدف از این روش، بهبود کنترل مردان بر انزال است. این کار می‌تواند توسط خود مرد یا شریک جنسی او انجام شود. روش این‌گونه است که زوجین هر زمانی که احساس می‌کنند ارگاسم مرد و انزال ناشی از آن، در حال وقوع است، تحریکات جنسی را متوقف کنند. سپس هنگامی‌که احساس نزدیک شدن به ارگاسم فروکش کرد، رابطه از سر گرفته می‌شود.

درمان زود انزالی با روش فشار

این روش هم تقریباً مشابه روش شروع و توقف است؛ با این تفاوت که هنگام نزدیک شدن به انزال، مرد یا شریک زندگی او سر آلت تناسلی را فشار می‌دهند. پس از 30 ثانیه، دومرتبه می‌توانید روابط جنسی خود را از سر بگیرید. شاید این روش درمان قطعی زود انزالی نباشد، اما می‌توانید برای حدود 3 یا 4 بار، انزال را به تأخیر بیندازید. برای نتیجه گرفتن از این دو روش، باید تمرین کنید تا بعد از مدتی، کنترل انزال برای شما ساده شود.

درمان زود انزالی با ورزش کردن

محققان دریافته‌اند که تمرینات کگل (Kegel) که هدف آنها تقویت عضلات کف لگن است، می‌تواند به مردان مبتلا به انزال زودرس کمک کند. بر اساس نتیجه یک مطالعه، حدود 80 درصد از افراد بعد از انجام تمرینات کگل به مدت 12 هفته، توانستند حداقل 60 ثانیه انزال خود را به تأخیر بیندازند.

درمان زود انزالی با تغییرات رژیم غذایی

بر اساس مطالعات، مصرف برخیز  مواد مغذی می‌تواند در درمان انزال زودرس مؤثر باشد. روی یا زینک یکی از آنهاست که نه تنها به سلامت سیستم ایمنی و رشد سلول‌ها کمک می‌کند، بلکه یک ماده معدنی ضروری برای تولید تستوسترون و همچنین تقویت میل جنسی و سطح انرژی شماست. برخی تحقیقات نشان داده‌اند مردانی که با کمبود روی مواجه‌اند، بیشتر از سایرین دچار اختلالات جنسی می‌شوند. البته یادتان باشد که نباید در مصرف روی زیاده‌روی کنید؛ زیرا می‌تواند عوارض کلیوی و گوارشی به همراه داشته باشد.

علاوه بر روی، منیزیم نیز در سلامت جنسی شما نقش دارد و می‌تواند در پیشگیری از انزال زودرس مؤثر باشد. شاید بهتر باشد مصرف غذاهای سرشار از روی و منیزیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. برخی از این غذاها عبارت‌اند از دانه کدوتنبل، سویا، ماست، اسفناج، غلات جوانه گندم، بادام‌ها، لوبیا قرمز، نخود، دانه کنجد، گوشت گاو و گوسفند، شکلات تلخ، سیر و نخودفرنگی.

نکته پایانی

بسیاری از مردان، از مطرح کردن مشکلات جنسی خود با شخص دیگر خجالت می‌کشند. اما این احساس شرم نباید مانع شروع درمان شما شود. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید همین حالا به صورت غیرحضوری از بهترین پزشکان فوق تخصص و متخصص سلامت جنسی مشاوره تلفنی دریافت کنید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.