450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

چرا خواب سکسی می‌بینیم؟ علت دیدن خواب های سکسی

چرا خواب سکسی می‌بینیم؟ علت دیدن خواب های سکسی

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

بسیاری از افراد به هنگام خواب رویای جنسی یا در اصطلاح عامه، خواب سکسی یا خواب جنسی می‌بینند. خواب جنسی به رویایی گفته می‌شود که بدن فرد را از نظر جنسی تحریک کند. خواب جنسی همیشه با انزال همراه نیست؛ ولی اگر فرد در حین خواب به ارگاسم برسد به آن رویای خیس یا احتلام می‌گویند. چنین رویاهایی هم برای زنان و هم برای مردان رخ می‌دهند.

ولی علت دیدن خواب های سکسی چیست؟ آیا خواب جنسی برای همه افراد اتفاق می‌افتد؟ کسانی که خواب سکسی می‌بینند انحراف اخلاقی دارند؟ آیا عذاب‌وجدان پس از دیدن رویای جنسی طبیعی است؟

در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا به سوالات رایج شما در رابطه با خواب جنسی و رویای خیس پاسخ می‌دهیم. برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

چه می‌شود که خواب سکسی می‌بینیم؟

همه‌ی انسان‌ها در طول خواب عادی شبانه تحریک جنسی را تجربه می‌کنند. خواب طبیعی شبانه چند مرحله دارد. خواب REM (خواب فعال) مرحله‌ای از خواب است که با حرکات سریع چشم، بالا رفتن دمای بدن و ضربان قلب همراه است. رویا دیدن در مرحله خواب REM اتفاق می‌افتد. علاوه بر موارد فوق، به‌طور طبیعی در این مرحله ناحیه‌ی تناسلی هم در زنان و هم در مردان تحریک می‌شود که همه‌ی این اتفاقات ناشی از عملکرد سیستم عصبی غیرارادی هستند.

اما آیا این تحریک دستگاه تناسلی همیشه به معنای رویای رابطه جنسی است؟ نه، اصلا. ممکن است بدن شما تحریک جنسی را تجربه کند ولی رویای شما اصلا تحریک‌آمیز نباشد. همان‌طور که گفتیم تحریک فیزیکی بدن حین خواب تحت کنترل سیستم عصبی غیرارادی است.

 

چه کسانی خواب سکسی می‌بینند؟

یک مطالعه در سال 2011 تحت عنوان "خواب های جنسی، رویاهای خیس و انزال شبانه" ادعا کرد که رویاهای جنسی یا به اصطلاح خواب‌ های سکسی نسبتاً نادر هستند.[1] به‌طور کلی خواب خیس برای پسران در دوره‌ی بلوغ بیش از دیگران اتفاق می‌افتد. بااین‌حال مانند بسیاری از جنبه‌های رفتاری انسان‌ها، افراد تجربیات مختلف و متفاوتی دررابطه با خواب جنسی دارند. برخی افراد از دیدن خواب های جنسی و خیس می‌ترسند و آن را تجربه شرمناکی می‌دانند؛ درحالی‌که برخی مردم به دنبال تجربه‌ی چنین رویاهایی هستند و معتقدند خواب سکسی می‌تواند برای بدن مفید باشد.

دستیابی به اطلاعات مربوط به خواب‌های جنسی بسیار دشوار است زیرا بسیاری از افراد، خصوصاً پسرانی که برای اولین بار چنین تجربیاتی را پشت سر می‌گذارند از صحبت کردن درمورد آن هراس دارند یا خجالت می‌کشند.

1. مهم‌ترین نکته دررابطه با رویای خیس و خواب سکسی این است که بدانیم چنین رویاهایی عادی و معمول هستند و دیدن این رویاها به معنای آن نیست که فرد انحراف جنسی دارد.

2. دیدن موارد جنسی عجیب و خلاف عرف مثل رابطه داشتن با محارم، افرادی با سن بالا یا پایین، افراد هم‌جنس و ... به معنای انحرافات جنسی نیست و فردی که چنین رویایی دیده الزاماً هم‌جنس‌گرا نیست یا یک انحراف جنسی مثل پدوفیلی (تمایل به رابطه جنسی با کودکان) ندارد.

3. خواب جنسی امری کاملاً طبیعی است و نباید درمورد آن احساس شرم یا خجالت و گناه داشته باشید.

4. معمولاً شدت و دفعات دیدن رویاهای جنسی در دوره‌ی بلوغ و در پسران بیشتر است و با بالا رفتن سن کمتر می‌شود؛ ولی برخی افراد در بزرگسالی نیز چنین رویاهایی را تجربه می‌کنند.

چه موقع خواب جنسی نگران‌کننده است؟

به‌طور کلی دیدن خواب های جنسی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ ولی اگر دیدن چنین خواب‌هایی یا تکرار شدن آن‌ها زندگی شما را مختل کرده یا سبب ناراحتی روحی و روانی شما شده بهتر است قبل از شدیدتر شدن شرایط با روانشناس یا مشاور سلامت جنسی صحبت کنید.

اگر مراجعه حضوری و صحبت رودرو با مشاور برایتان سخت است، مشاوره غیرحضوری را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در سامانه پزشکی دکتر ساینا می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی با بهترین مشاورین جنسی و در فضایی کاملاً امن و خصوصی در ارتباط باشید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

خواب یا رویای خیس چیست؟

رویای خیس هنگامی رخ می‌دهد که فرد به دلیل داشتن یک رویا، که ممکن است تحریک‌آمیز یا غیرتحرک‌آمیز باشد، به طور غیرارادی در طول خواب به ارگاسم برسد.

نام رویای خیس نیز به همین دلیل انتخاب شده است؛ زیرا وقتی آقایان چنین خواب‌هایی ببینند ممکن است با لباس یا ملافه خیس از خواب بیدار شوند. دلیل این خیسی مایع منی است که هنگام ارگاسم ترشح می‌شود.

با این حال برای خواب جنسی زنان نیز از همین نام استفاده می‌شود.

رویاهای خیس ناشی از خودارضایی هنگام خواب نیستند؛ دلیل انزال حین چنین خواب‌هایی تحریکات مغز و عملکرد ناخودآگاه افراد است.

در پژوهشی نشان داده شد که به طور متوسط 8 درصد از خواب‌ها دارای محتوای جنسی هستند. طبق آمارها زنان و مردان در حدود 4 درصد از رویاهای جنسی خود ارگاسم را تجربه می‌کنند.[2] در ادامه به مکانیسم روانشناسی خواب جنسی می‌پردازیم.

دیدن خواب های جنسی یا رویاهای خیس معمولاً طبیعی بوده و مشکل محسوب نمی‌شود؛ ولی اگر خوابی دیده‌اید که ذهنتان را درگیر کرده یا تکرار شدن خواب های سکسی برایتان مشکل‌سازشده است روانشناسان یا مشاوران سلامت جنسی می‌توانند به شما کمک کنند بر ناخودآگاهتان تسلط پیدا کرده و از تکرار چنین تجربه‌ای جلوگیری کنید.

 

افکار و فعالیت‌های روزمره چقدر بر احتمال دیدن خواب های جنسی تأثیر می‌گذارند؟

به گفته‌ی متخصصان هرچند ما سعی می‌کنیم در ساعت‌هایی بیداری در محدوده‌ی باورها و اعتقادات‌مان عمل کنیم؛ ولی هنگامی‌که به خواب فرو می‌رویم بر دنیای رویا تسلطی نداریم. اکثر ما سعی می‌کنیم رفتار درست داشته باشیم و تصمیمات عاقلانه بگیریم و در الگوهای رفتاری که به عنوان هنجار اجتماعی شناخته شده است باقی بمانیم؛ اما در خواب همه چیز تغییر می‌کند. ممکن است مغز روی یک فکر زودگذر که در طول روز به ذهنمان خطور کرده تمرکز کرده و آن را به هسته‌ی اصلی رویای شبانه تبدیل کند. دیدن پوستر یک فیلم یا حتی صحبتی که با همکارتان داشته‌اید با احساساتی نظیر استرس‌های روزمره و احساسات مثبت و منفی که در طول روز تجربه کرده‌اید ادغام می‌شوند و ممکن است به رویاهای جنسی منتهی شوند.

درکل رویاهای شبانه بازتابی از زندگی روزمره‌ی ما هستند؛ اثرات آرزوها، نگرانی‌ها، خواسته‌ها و استرس در رویاهای ما بروز پیدا می‌کنند. مغز ما همچنین از رویاپردازی استفاده می‌کند و سناریوهایی را که در زندگی روزمره رخ نخواهند داد در رویا به تصویر می‌کشد.

حقایق خواب های جنسی

زنان نیز رویاهای خیس می‌ببینند

بسیاری از افراد معتقدند رویای خیس فقط برای پسران درحال بلوغ اتفاق می‌افتد؛ درحالی‌که زنان نیز ممکن است رویای خیس یا خواب سکسی داشته باشند.

رویای خیس زنان ممکن است منجر به ارگاسم و همچنین ترشحات ناشی از تحریک واژن شود.

مردان بیشتر در معرض تجربه‌ی رویای خیس هستند زیرا به‌طور طبیعی و در مراحل مختلف خواب شبانه چندین بار دچار نعوظ می‌شوند.

رویاهای خیس ایمنی بدن افراد را کاهش نمی‌دهد

برخی از افراد معتقدند رویای خیس باعث می‌شود که فرد نسبت به مواردی مانند سرماخوردگی یا عفونت ایمنی کمتری داشته باشد. این باور هیچ پایه و اساس علمی نداشته و صرفاً یک خرافه است.

رویاهای خیس می‌توانند به کاهش اسپرم اضافی در بیضه‌ها کمک کنند. این عملکرد برای سیستم تولید مثل مردان مفید است.

رویاهای خیس یا خواب سکسی منحصراً در دوران بلوغ اتفاق نمی‌افتند

خواب های سکسی به دلیل تغییرات هورمونی در بلوغ بیشتر دیده می‌شوند؛ اما ممکن است در بزرگسالی نیز اتفاق بیافتند. سطح هورمون‌ها در بزرگسالان بسیار متعادل‌تر است که باعث می‌شود کمتر رویای خیس ببینند.

دلیل دیگری که احتمال دیدن رویای خیس را در بلوغ افزایش می‌دهد عدم داشتن رابطه‌ی جنسی در این سن است. این اتفاق باعث می‌شود بدن اسپرم‌های قدیمی را در خواب و از طریق رویای خیس آزاد کند.

بعضی از افراد هرگز خواب‌های جنسی نمی‌بینند

رویای خیس یا خواب سکسی هم برای مردان و هم برای زنان یک اتفاق طبیعی است؛ نمی‌توان آن را کنترل یا متوقف کرد و فرد نباید از داشتن آن شرمنده باشد.

دفعات دیدن چنین خوا‌ب‌هایی در افراد مختلف متفاوت است. افراد ممکن است در طول زندگی خود هیچ رویای جنسی نبینند، فقط در دوران بلوغ خود و به تعداد انگشت‌شمار این خواب را تجربه کنند، در دوران بلوغ خود چندین بار خواب سکسی ببینند یا این‌که در تمام زندگی خود رویای خیس را تجربه کنند.

رویاهای خیس همیشه جنسی و تحریک‌آمیز نیستند

رویاهای خیس اغلب با رویاهای جنسی یا اروتیک مرتبط هستند. اما همیشه هم به این‌صورت نیست.

ممکن است افراد بدون این‌که رویای‌شان شهوانی باشد انزال را تجربه کنند. حتی ممکن است تحریک فیزیکی به علت حالت بدن و تماس پتو و لباس با آلت تناسلی باشد.

خوابیدن روی شکم می‌تواند باعث دیدن رویای خیس شود

یک مطالعه نشان داده است که خوابیدن روی شکم باعث می‌شود فرد خواس سکسی را تجربه کند. با این وجود شواهد محدود است و مطالعات بیشتری باید انجام شود تا مشخص کند آیا حالت بدن افراد در طول خواب در اینکه رویای خیس یا خواب جنسی را تجربه کنند نقش دارد یا خیر.

کلام آخر دکتر ساینا درباره علت خواب سکسی

بعد از گذراندن یک روز سخت و طولانی به خواب رفته‌اید تا آرامش از دست رفته خودتان را پیدا کنید؛ ولی صبح با روحیه‌ای متزلزل‌تر از پیش از خواب بیدار می‌شوید. شاید خواب رابطه سکسی با یکی از نزدیکانتان را دیده‌اید یا رویاهای جنسی عجیب و غریب داشته‌اید. اگرچه خواب ‌های سکسی منزجرکننده و خجالت‌آور به نظر می‌رسند؛ اما باید بدانیم که بخشی عادی از زندگی هستند و دیدن رویاهای خیس یا خواب های جنسی گواهی بر انحراف شخصیت یا گناه نیستند.

ناخودآگاهِ ما توانایی‌های ناشناخته‌ی بسیاری دارد که رویاهای شبانه تنها بخشی از آن‌ها هستند. روان آشفته می‌تواند به دیدن رویاهای عجیب دامن بزند. مدیتیشن، ورزش روزانه و صحبت کردن با روانشناس یا مشاور سلامت جنسی می‌توانند به داشتن ذهنی آرام و خالی از نگرانی کمک کنند.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

منابع برای محققان

[1] Sex Dreams, Wet Dreams, and Nocturnal Emissions, Yu et al, September 2011Dreaming 21(3):197-212 DOI: 10.1037/a0024085

[2] Sexual Activity Reported In Dreams Of Men And Women, American Academy of Sleep Medicine. (2007, June 15).

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.