زایمان طبیعی یا سزارین؟ کدامیک برای شما بهتر است؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟ کدامیک برای شما بهتر است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اکثر مادران در انتخاب شیوهی وضع ‌حمل خود دچار سردرگمی می‌شوند. در این مطلب قصد داریم زایمان طبیعی را با سزارین مقایسه کنیم تا مادران با آگاهی بیش‌تر میان آن‌ها انتخاب کنند. در زایمان طبیعی، مادر با باز شدن دهانه‌ی رحم زایمان را تجربه می‌کند. در این نوع زایمان، انقباضات رحمی سر کودک را برای باز شدن دهانه‌ی رحم به سمت واژن حرکت می‌دهد. در طول این زایمان طبیعی ممکن است مادر درد زیادی را متحمل شود، اما پس از تولد فرزند، این درد از بین می‌رود. دردها و مراحل زایمان ممکن است در بعضی افراد که سابقه ی زایمان قبلی ندارند تا ۲۰ساعت وبیشتر هم طول بکشد. البته این زمان در زایمان‌های طبیعی بعدی کوتاه‌تر می‌شود.

از طرف دیگر، سزارین که با جراحی همراه است، حدود 45 دقیقه طول می‌کشد (کودک در 10 تا 15 دقیقه‌ی اول متولد می‌شود). در این نوع زایمان با ایجاد برش در زیر شکم و برش در رحم مادر، فرزند را به دنیا می‌آورند. در طول سزارین، مادر هیچ دردی حس نمی‌کند، اما بعد از به هوش آمدن یا برگشتن حواس، درد احساس می‌شود.

 

بازیابی و بهبودی پس از زایمان طبیعی و سزارین

پیش‌بینی زمان بهبودی بعد از زایمان طبیعی یا سزارین برای هر فرد دشوار است، زیرا افراد مختلف، میزان متفاوتی از درد را بعد از زایمان تجربه می‌کنند. بیش‌تر خانم‌ها 24-48 ساعت پس از زایمان طبیعی در بیمارستان می‌مانند. عوارض جانبی پس از زایمان طبیعی شامل خون‌ریزی واژن، گرفتگی زیر شکم، تورم، درد و ... است. مادرانی که زایمان طبیعی می‌کنند، باید تا چند هفته استراحت کنند.

همین حالا از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

اما در عمل سزارین عوارض جانبی شدیدتر است. ممکن است در روز اول کمی احساس تهوع و ضعف کنید؛ سرفه، عطسه و خندیدن ممکن است باعث ایجاد درد شود. بعد از گذشت یک روز یا بیش‌تر، شما را به بلند شدن و حرکت کردن تشویق می‌کنند تا مایعات در ریه‌های شما جمع نشود و گردش خون و هضم غذا در روده‌هایتان تقویت گردد. بعد از این که پزشک بخیه‌های شما را جدا کند، می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌تان را از سر بگیرید (البته در صورتی که بخیه‌ی جذبی داشته باشید، پس از مدتی جذب بدن شما می‌شود).

همچنین، یک نسخه از داروهای درمانی دریافت خواهید کرد و باید چند هفته‌ی بعد از زایمان را صرف خوردن داروها و مراقبت از زخم و استراحت کردن کنید. دردهای پس از سزارین از یک ماه تا 6 ماه همچنان ادامه دارند و کم کم بهبود می‌یابند.

 

عوارض زایمان طبیعی در مقابل سزارین

در زایمان طبیعی، فرد ممکن است دچار پارگی روده شود و یا نیاز به اپیزیوتومی (ایجاد برش برای بزرگتر شدن دهانه واژن) داشته باشد. این برش اغلب به بخیه نیاز دارد و می‌تواند درد قابل توجهی را ایجاد کنند. امکان بروز مشکلات مربوط به کنترل مثانه و پرولاپس اندام لگن نیز بعد از تولد وجود دارد. البته نکته‌ی مهم و اساسی که در زایمان طبیعی وجود دارد این است که قرار گرفتن نوزاد در معرض باکتری‌ها در کانال زایمان باعث تقویت سیستم ایمنی بدنش می‌شود.

عوارض سزارین شامل عفونت‌های لایه‌ی رحم و عفونت در محل برش است. خون‌ریزی بیش از حد، صدمه به مثانه یا روده هنگام عمل، واکنش منفی به بیهوشی و لخته‌های خون مانند ترومبوز در ورید و آمبولی ریوی از دیگر عوارض بالقوه‌ی سزارین هستند. همچنین، زنانی که قبلاً سزارین کرده‌اند ممکن است دچار پارگی رحم شوند؛ این مورد می‌تواند خون‌ریزی خطرناکی را ایجاد کند.

از دیگر عوارض سزارین این است که گاهی اوقات برای نوزاد مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند، به خصوص اگر قبل از 39 هفته به دنیا بیاید. دیده شده‌است که نوزادان حین سزارین مجروح می‌شوند؛ البته که این اتفاق نادر است، اما جزو عوارض این نوع زایمان محسوب می‌شود.

چه زمانی سزارین کنیم؟

پزشکان در صورتی که مادر و جنین واجد شرایط باشند، زایمان طبیعی را ترجیح می‌دهند، اما در صورتی که با هر یک از موارد زیر روبه‌رو شوند سزارین را در دستور کار قرار می‌دهند.

  • مادر دچار مشکل یا بیماری خاصی باشد که در صورت زایمان طبیعی به خود او و یا نوزاد آسیب وارد شود.
  • جنین دچار مشکل خاصی باشد یا زاویه‌ی قرارگیری او مناسب نباشد. برای مثال، در صورتی که نوزاد دچار ناهنجای مغزی یا بدنی باشد، سزارین انجام می‌شود. همچنین در صورتی که سر نوزاد به سمت بالا باشد، باز هم ترجیح بر سزارین است.

  • جنین حین زایمان طبیعی بیرون نیاید. در این صورت نیز سریعاً سزارین را در دستور کار قرار می‌دهند.
  • مادر قبلا سزارین شده باشد و یا چندقلو باردار باشد. در این صورت نیز زایمان طبیعی ریسک بالایی دارد و باز هم ترجیح بر سزارین است.

انتخاب روش زایمان بیش‌تر از آن که یک تصمیم شخصی برای مادران باشد، بایستی براساس معاینات و تشخیص پزشک صورت گیرد. اگر مردد هستید یا می‌خواهید با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید، همین الان اپلیکیشن دکتر ساینا را نصب کنید و مشاوره‌ی آنلاین یا تلفنی را شروع کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما