450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

10 حقیقت تلخ درباره‌ عوارض اضطراب که نمی‌دانید

10 حقیقت تلخ درباره‌ عوارض اضطراب که نمی‌دانید

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اضطراب یک قسمت عادی از زندگی است. شما ممکن است قبل از شروع یک مصاحبه‌ی شغلی اضطراب داشته باشید. اضطراب در کوتاه‌مدت، تنفس و ضربان قلب و جریان خون را به مغزتان افزایش می‌دهد. این واکنش فیزیکی شما را آماده می‌کند تا با یک وضعیت خطرناک روبه‌رو شوید. اما اضطراب همیشه هم خوب نیست و عوارض آن ممکن است شما را از پا در بیارود.

اگر استرس بیش از حد شدید شود، ممکن است احساس گیجی و حالت تهوع کنید. حالت اضطراب بیش از حد و یا مداوم می‌تواند تأثیر مخربی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. اختلالات اضطرابی می‌توانند در هر مرحله از زندگی اتفاق بیفتند، اما معمولاً در سنین میانسالی شروع می‌شوند. معمولاً زنان بیش‌تر از مردان دچار اختلالات اضطراب می‌شوند.

تجربیات استرس‌زا در زندگی ممکن است خطر ابتلا به اختلال اضطراب را افزایش دهند. علائم ممکن است بلافاصله بعد از یک اتفاق یا سال‌ها بعد از آن شروع شود. داشتن یک وضعیت پزشکی جدی یا اختلال در مصرف مواد مخدر نیز می‌تواند به یک اختلال اضطراب منجر شود. در ادامه قصد داریم به بررسی عوارض اضطراب و بیماری‌ها و مشکلات ناشی از آن بپردازیم.

 

حقیقت شماره یک: اختلال هراس

اضطراب می‌تواند سبب بروز حملات هراس شود که در آن فرد بدون هیچ دلیلی احساس ترس و اضطراب می‌کند و احساس می‌کند که مرگ یا عذاب قریب‌الوقوع در حال اتفاق است. علائم جسمانی اختلال هراس شامل تپش قلب، درد قفسه‌ی سینه و تنگی نفس است.

این حملات ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است فرد نوع دیگری از اختلال اضطراب را در کنار اختلال هراس تجربه کند.

 

حقیقت شماره دو: اثر نامطلوب بر سیستم عصبی مرکزی

اضطراب طولانی‌مدت و حملات هراس باعث می‌شود که مغز شما به طور منظم هورمون استرس ترشح کند. این موضوع می‌تواند بروز علائمی مانند سردرد، سرگیجه و افسردگی را تشدید کند. این مورد را می‌توان از عوارض اضطراب بر مغز در نظر گرفت.

هنگامی که احساس اضطراب و استرس می‌کنید، مغز شما سیستم عصبی را با هورمون‌ها و مواد شیمیایی مورد هجوم قرار می‌دهد تا به شما در واکنش به یک تهدید کمک کند. آدرنالین و کورتیزول دو نمونه از این هورمون‌ها هستند.

در حالی که این امر برای موقعیت‌های پراسترس و به صورت موردی مفید است، اما قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض هورمون‌های استرس می‌تواند برای سلامتی جسمانی شما مضر باشد. برای مثال، از عوارض اضطراب فراگیر و طولانی مدت، افزایش ترشح کورتیزول در بدن است که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

حقیقت شماره سه: بیماری‌های قلبی و عروقی

اختلالات اضطراب می‌توانند باعث افزایش ضربان قلب، تپش قلب و درد در قفسه‌ی سینه شوند. همچنین ممکن است فرد در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری قلبی قرار گیرد. اگر در حال حاضر بیماری قلبی دارید، اختلالات اضطراب ممکن است خطر بروز بیماری شریان کرونری (Coronary Artery Disease (CAD)) را افزایش دهد. تپش قلب و اضطراب معمولاً رابطهی مستقیمی با هم دارند.

 

حقیقت شماره چهار: بیماری‌های گوارشی

یکی از عوارض اضطراب، بروز اختلالات و بیماری‌های گوارشی است. ممکن است شما در اثر استرس دچار معده درد، حالت تهوع، اسهال و سایر مشکلات گوارشی شوید. برخی از افراد نیز اشتهای خود را به این دلیل از دست می‌دهند.

بین اختلالات اضطرابی و ایجاد سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر ((Irritable Bowel Syndrome (IBS) بعد از عفونت روده، می تواند ارتباط وجود داشته باشد. این بیماری  باعث استفراغ، اسهال یا یبوست می شود.

حقیقت شماره پنج: تضعیف سیستم ایمنی

اضطراب می‌تواند باعث بروز پدیده‌ی پاسخ ستیز و گریز (Fight-or-Flight Response) و ترشح مواد شیمیایی و هورمون‌هایی مانند آدرنالین در بدن شما شود.

در کوتاه‌مدت، این موضوع باعث بالا رفتن نبض و افزایش سرعت تنفس می‌شود، بنابراین مغز شما می‌تواند اکسیژن بیش‌تری دریافت کند. این امر شما را برای پاسخگویی مناسب به یک وضعیت خطرناک آماده می‌کند. در مواردی که استرس به صورت گاه به گاه رخ می‌دهد، بدن شما پس از رفع شرایط استرس‌زا به عملکرد طبیعی خود باز می‌گردد. اما اگر به طور مکرر تحت اضطراب و استرس قرار گیرید و یا مدت‌زمان طولانی در موقعیت‌های پراسترس قرار داشته باشید، بدن شما هرگز سیگنال بازگشت به عملکرد طبیعی را دریافت نمی‌کند. این موضوع می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و شما را در مقابل عفونت‌های ویروسی و بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر کند. همچنین اگر دچار اضطراب هستید، ممکن است واکسن‌های معمول روی بدن شما تأثیر نداشته باشند.

 

حقیقت شماره شش: تضعیف دستگاه تنفسی

اضطراب باعث تنفس سریع و سطحی می‌شود. اگر به بیماری انسداد مزمن ریوی مبتلا هستید، ممکن است حتی در اثر عوارض اضطراب در بیمارستان بستری شوید. اضطراب همچنین می‌تواند علائم آسم را بدتر کند.

حقیقت شماره هفت: هراس یا فوبیا (Phobia)

اضطراب می‌تواند منجر به اختلال هراس یا فوبیا شود که شامل ترس از فضاهای تنگ، ترس از ارتفاع و بسیاری موارد دیگر است. فوبیا می‌تواند یکی از عوارض اضطراب در کودکان باشد.

 

حقیقت شماره هشت: اختلال اضطراب پس از سانحه ((Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD)

این اختلال پس از مشاهده یا تجربه‌ی یک حادثه‌ی بسیار ناگوار اتفاق می‌افتد. علائم آن می‌تواند بلافاصله پس از حادثه شروع شود یا سال‌ها بعد اتفاق بیفتد. مثال‌های شایع آن شامل جنگ، بلایای طبیعی یا حمله‌ی فیزیکی است.

حقیقت شماره نه: اختلال اضطراب فراگیر (Generalized Anxiety Disorder (GAD))

این مورد نوعی اختلال اضطراب است که به صورت نگرانی بیش از حد و غیرمنطقی در مورد وقایع و فعالیت‌های روزانه رخ می‌دهد.

این اختلال زمانی تشخیص داده می‌شود که نگرانی شدید در مورد بیش‌تر امور روزمره به مدت شش ماه یا بیش‌تر طول بکشد. اگر شما اضطراب خفیف دارید، احتمالاً می‌توانید فعالیت‌های عادی روزانه‌ی خود را انجام دهید، اما موارد شدیدتر ممکن است تأثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد.

 

حقیقت شماره ده: اختلال اضطراب اجتماعی (Social Anxiety Disorder)

این اختلال شامل ترس فلجکننده از موقعیت‌های اجتماعی، قضاوت یا تحقیر دیگران است. این هراس شدید اجتماعی می‌تواند سبب شود تا فرد احساس شرم و تنهایی کند. سن شروع این اختلال در حدود 13 سالگی است.

موارد ذکرشده تنها بخشی از عوارض اضطراب بر جسم و روح افراد هستند. اگر به صورت مداوم اضطراب دارید، باید در سریع‌ترین زمان با متخصصان روان‌شناسی و روان‌پزشکی مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.