450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

اضطراب چیست؟ | علائم، تشخیص و درمان

اضطراب چیست؟ | علائم، تشخیص و درمان

 

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین
 

اضطراب پاسخ طبیعی بدن به استرس است. این احساس ترس یا دلهره، واکنش شما نسبت به آنچه است که قرار است پیش بیاید. روز اول مدرسه، حضور در مصاحبه شغلی یا شرکت در سخنرانی ممکن است باعث شود که بسیاری از افراد احساس ترس و عصبی شدن کنند. اما اگر بیش از شش ماه، احساس اضطراب شدید داشته باشید که در زندگی شما تداخل ایجاد می‌کند، ممکن است دچار اختلال اضطراب شده باشید.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

 

اختلال اضطراب چیست؟

وقتی به یک محل جدید می‌روید، یک شغل جدید را شروع می‌کنید و یا وقتی می‌خواهید در یک امتحان شرکت کنید، طبیعی است که دچار اضطراب شوید. با این که اضطراب ناخوشایند است، اما می‌تواند به شما انگیزه دهد تا سخت‌تر کار کنید و عملکرد بهتری داشته باشید. اضطراب طبیعی، احساسی زودگذر است که در برخی مواقع به سراغ شما می‌آید و پس از مدتی از بین می‌رود، اما زندگی روزمره‌ی شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

در صورت بروز اختلال اضطراب، ممکن است شما همیشه احساس ترس داشته باشید. این احساس بسیار شدید و گاه ناتوان‌کننده است. این نوع اضطراب ممکن است باعث شود که شما کارهایی را که از آن لذت می‌برید، متوقف کنید. در موارد شدید، ممکن است مانع از ورود شما به آسانسور، عبور از خیابان و یا حتی خروج از خانه شود. اگر این اختلال درمان نشود، اوضاع وخیم‌تر می‌شود.

اختلالات اضطرابی شایع‌ترین شکل اختلال عاطفی است و می‌تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. طبق تحقیقات انجام‌شده، زنان بیش‌تر از مردان به اختلال اضطراب مبتلا می‌شوند.

همین حالا از بهترین متخصصین روانشناسی مشاوره بگیرید :

انواع اختلالات اضطرابی کدامند؟

اضطراب بخش مهمی از چندین اختلال روانی مختلف است. برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

اختلال هراس (Panic Disorder)

تجربه‌ی حملات مکرر هراس در مواقع غیرمنتظره (فرد مبتلا به اختلال هراس ممکن است از ترس حمله بعدی با وحشت زندگی کند.)

هراس (Phobia)

ترس بیش از حد از یک شیء، موقعیت یا فعالیت خاص

اختلال اضطراب اجتماعی (Social Anxiety Disorder)

ترس شدید از قضاوت شدن توسط دیگران در موقعیت‌های اجتماعی

وسواس فکری (Obsessive-Compulsive Disorder)

تکرار افکار غیرمنطقی که فرد را به سمت انجام رفتارهای خاص و مکرر سوق می‌دهد

اختلال اضطراب جدایی (Separation Anxiety Disorder)

ترس از دوری از خانه یا عزیزان

اختلال اضطراب بیماری (Illness Anxiety Disorder)

اضطراب در مورد به خطر افتادن سلامتی (که هیپوکندریا (Hypochondriasis) نامیده می‌شود)

اختلال استرس پس از سانحه ((Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD)

اضطراب پس از رخ دادن یک رویداد ناگوار

علائم اضطراب چیست؟

علائم اضطراب در افراد مختلف، متفاوت است. این علائم می‌تواند از معده‌درد گرفته تا تپش قلب باشد. ممکن است احساس کنید که بدن شما از کنترل خارج شده است، به طوری که گویی ارتباط بین ذهن و بدن شما قطع شده است.

علائم دیگر اضطراب شامل کابوس دیدن، حملات هراس و افکار یا خاطرات دردناکی است که فرد نمی‌تواند از آن‌ها اجتناب کند. در برخی موارد ممکن است فرد احساس ترس و نگرانی بی‌دلیل داشته باشد یا از مکان یا رویداد خاصی بترسد. به طور کلی علائم اضطراب شامل موارد زیر است:

  • افزایش ضربان قلب
  • تنفس سریع و پی‌درپی
  • بی‌قراری
  • عدم تمرکز
  • اختلالات خواب

علائم اضطراب در یک شخص ممکن است کاملاً متفاوت از علائم شخص دیگر باشد.

چه چیزی باعث اضطراب می‌شود؟

محققان از علت دقیق اضطراب مطمئن نیستند. اما احتمالاً ترکیبی از عوامل در بروز آن نقش دارد که شامل عوامل ژنتیکی، محیطی و همچنین  وضعیت مواد شیمیایی مغز است.

علاوه بر این، محققان بر این باورند که ممکن است بخش‌هایی از مغز مسئول کنترل ترس باشند. تحقیقات کنونی اضطراب به بررسی عمیق‌تر بخش‌هایی از مغز که درگیر اضطراب هستند، می‌پردازد.

 

آیا آزمایشی برای تشخیص اضطراب وجود دارد؟

آزمایش یا تست واحدی برای تشخیص اضطراب وجود ندارد. تشخیص اضطراب به یک فرایند طولانی از معاینات جسمانی، سلامت روانی و تست‌های روان‌شناختی نیاز دارد.

برخی روان‌پزشکان ممکن است آزمایش‌های پزشکی را نیز تجویز کنند، از جمله آزمایش خون یا ادرار برای رد مشکلات پزشکی که می‌توانند علائمی شبیه به اضطراب ایجاد ‌کنند.

چندین تست اضطراب نیز برای ارزیابی سطح اضطراب وجود دارد.

درمان اضطراب چیست؟

پس از تشخیص علت اضطراب، گزینه‌های مختلفی برای درمان اضطراب وجود دارند. برخی از افراد به درمان پزشکی خاصی نیاز ندارند و مشکلشان تنها با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی برطرف می‌شود.

با این حال در موارد متوسط یا شدید، جهت رفع علائم و کمک به فرد برای این که بتواند کنترل زندگی خود را در دست گیرد، به روش‌های درمانی بیش‌تری نیاز است.

درمان اضطراب معمولاً به دو روش انجام می‌شود: روان‌درمانی و دارو. ملاقات با یک روان‌شناس می‌تواند به فرد مبتلا در یادگیری راه‌های مقابله با اضطراب کمک کند.

داروهایی که معمولاً برای درمان اضطراب استفاده می‌شوند شامل داروهای ضد افسردگی و آرام‌بخش‌ها هستند. این داروها برای متعادل کردن مواد شیمیایی مغز، جلوگیری از بروز اضطراب و کنترل علائم آن استفاده می‌شوند.

همین حالا از بهترین متخصصین روانشناسی مشاوره بگیرید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.