راه‌های درمان عفونت ادراری، از درمان دارویی تا درمان خانگی

راه‌های درمان عفونت ادراری، از درمان دارویی تا درمان خانگی

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

درمان سریع عفونت‌ ادراری تنها با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدقارچ میسر است، اما خیلی از افراد به دنبال روش‌های طبیعی و خانگی برای برطرف کردن این عفونت هستند. اما به نظر شما آیا درمان خانگی عفوت ادراری امکان‌پذیر است؟ برای یافتن پاسخ این سوال کافیست کمی زمان بگذارید و این مطلب علمی را مطالعه کنید.

 

ما در این مطلب از مجله سلامت دکتر ساینا، به‌طور کامل به بررسی تمام روش‌های درمان عفونت ادراری ازجمله درمان دارویی و درمان خانگی عفونت ادراری پرداخته‌ایم تا بتوانید در وهله‌ی اول، قدم‌هایی برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت ادراری بردارید و  سپس با بهترین راه‌های درمان عفونت ادراری آشنا شوید.

 

درمان عفونت ادراری را جدی بگیرید

عفونت‌های ادراری Urinary tract infection (UTI) هر ساله میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان مبتلا می‌کنند. باکتری‎‌های روده شایع‌ترین علت عفونت ادراری هستند، اما قارچ‌ها و ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث این عفونت شوند. 

درمان عفونت ادراری

شایع‌ترین نشانه‌های این نوع عفونت عبارتند از: احساس سوزن سوزن شدن در هنگام ادرار، تکرر ادرار یا بوی بد ادرار، احساس خالی نشدن مثانه، ادرار کدر و درد لگن.

در صورت عدم درمان، یک عفونت ادراری جزئی می‌تواند منجر به یک عفونت جدی کلیوی شود. به همین دلیل مهم است که بعد از مشاهده کوچکترین علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید تا مورد معاینه تخصصی قرار بگیرید. 

همین حالا از بهترین متخصص کلیه و مجاری ادراری مشاوره بگیرید :

این بیماری می‌تواند در هر سن و جنسیتی بروز کند، اما زنان بیش‌تر مستعد ابتلا به آن هستند. دلیل این امر این است که مجرای ادرار و لوله‌ای که ادرار را از مثانه خارج می‌کند، در زنان کوتاه‌تر از مردان است. همین موضوع رسیدن باکتری‌ها را به مثانه آسان‌تر می‌کند.

نکات مهم در درمان دارویی عفونت ادراری

پزشک در هنگام انتخاب آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌ ادراری، این عوامل را در نظر خواهد گرفت:

  • بارداری
  • سن بالای 65 سال
  • حساسیت به آنتی‌بیوتیک
  • داشتن عوارض جانبی با مصرف آنتی‌بیوتیک

روش‌های درمان دارویی انواع عفونت ادراری

بسته به شدت بیماری، پزشک ممکن است یکی از سه روش زیر را برای درمان عفونت اداری به کار گیرد:

درمان دارویی عفونت‌های ساده ادراری

آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً اولین گزینه برای درمان عفونت‌های ساده ادراری هستند. پزشک با ارزیابی وضعیت سلامت فرد بیمار و بررسی نوع باکتری موجود در ادرار، مناسبت‌ترین دارو و دوز را تجویز می‌کند.

داروی عفونت ادراری - قرص عفونت ادراری

از جمله داروهای عفونت ادراری که معمولاً برای درمان عفونت‌های ساده ادراری تجویز می‌شوند، عبارتند از:

اغلب اوقات پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها به مدت چند روز، نتیجه درمان را مشاهده خواهید کرد، اما لازم است که آنتی‌بیوتیک‌ها را تا یک هفته و حتی بیش‌تر مصرف کنید. به خاطر داشته باشید که در کل دوره‌ی درمان عفونت ادراری، باید داروها را طبق تجویز دکتر مصرف کنید.

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری

همچنین در کنار آنتی‌بیوتیک‌ها، پزشک ممکن است داروی ضد درد نیز تجویز کند تا مثانه و مجرای ادرار هنگام ادرار سوزش و یا درد نداشته باشند؛ اما معمولاً درد پس از شروع آنتی‌بیوتیک تسکین می‌یابد.

به طور کلی عفونت ساده ادراری با مصرف آنتی‌بیوتیک به مدت 2 تا 3 روز درمان می‌شود؛ با این حال، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای 7 تا 10 روز تجویز می‌کند.

 

دوره درمان عفونت ادراری را کامل کنید

قرص و آنتی‌‌ بیوتیک‌ برای عفونت ادراری بسیار عالی عمل می‌کند و به طور کلی بعد از گذشت 2 الی 3 روز احساس بهبودی خواهد کرد. اما باید به توصیه پزشک دوره بیماری را کامل کنید، زیرا اگر خیلی زود مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را متوقف کنید، امکان دارد باکتری‌ها به طور کامل از دستگاه ادراری خارج نشوند.

همچنین در صورت کامل نشدن دوره درمان ممکن است میکروب‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند. این بدان معنا است که پزشک نمی‌تواند این دارو را در آینده برای درمان این نوع میکروب تجویز کند.

علاوه براین، اگر دوباره به عفونت ادراری مبتلا شوید، ممکن است داروی قبلی دیگر باعث بهبود شما نشود. پس باید تا درمان کامل و خروج باکتری‌ها از بدن، باید درمان عفونت ادراری را ادامه دهید. 

درمان گیاهی عفونت ادراری

درمان عفونت ادراری مکرر

اگر فردی دچار عفونت‌های مکرر ادراری شود، ممکن است پزشک توصیه‌های درمانی خاصی را به وی ارائه دهد:

  • مصرف طولانی‌مدت‌ آنتی‌بیوتیک با دوز بسیار کم، به مدت شش ماه و گاهی طولانی‌تر
  • استروژن درمانی در صورت یائسگی
  • اگر عفونت ادراری مربوط به رابطه‌ی جنسی باشد، یک درمان آنتی‌بیوتیک دیگر نیز برای آن تجویز می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری شدید

به دلیل این که عفونت شدید ادراری، کلیه‌ها را به خطر می‌اندازد، بیمار باید دوره‌ی درمان را در بیمارستان و با تجویز آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی خواهد بگذراند. همچنین برای درمان عفونت شدید، پزشک دوز بالاتری از آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کند.

برای درمان عفونت ادراری شدید، لازم است که بیمار به مدت 14 روز یا بیش‌تر از آنتی‌بیوتیک داخل وریدی استفاده کند. همچنین در طول مدتی در بیمارستان بستری است، پزشک به طور مکرر از وی آزمایش ادرار می‌گیرد تا اگر عفونت هنوز برطرف نشده است، دوز دارو و نوع آنتی‌بیوتیک را تغییر دهد.

بیش‌تر اوقات همان داروهایی که در درمان عفونت ساده ادراری تجویز می‌شوند، در دوز بالاتر برای درمان عفونت شدید استفاده می‌شوند.

داروی گیاهی برای عفونت ادراری

آیا درمان گیاهی و خانگی عفونت ادراری امکان‌پذیر است؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد درمان سریع عفونت ادراری فقط با مصرف آنتی بیوتیک‌ها امکان‌پذیر است، اما اگر عفونت ادراری حاد نباشد چندین روش طبیعی و خانگی وجود دارد که به درمان آن کمک می‌کنند.

البته یادتان باشد که مصرف داروهای گیاهی و خانگی هرگز جایگزینی برای مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای ضدقارچ نخواهند بود. پس بهتر است پیش از اینکه خود درمانی کنید، حتما با یک متخصص کلیه و مجاری ادرار مشورت کنید تا بهترین راه درمان عفونت ادراری را به شما پیشنهاد دهد. اگر امکان مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارید می‌توانید از طریق سامانه دکتر ساینا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصص این حوزه گفتگو کنید.

همین حالا از بهترین متخصص کلیه و مجاری ادراری مشاوره بگیرید :

برای عفونت ادراری چه بخوریم

اگر به دنبال راهی برای پیشگیری و درمان عفونت ادراری بدون دارو هستید ادامه مطلب را بخوانید، چراکه در این بخش، با 5 درمان طبیعی و خانگی که باعث بهبود و جلوگیری از عود مجدد عفونتهای ادراری ساده می‌شوند، آشنا خواهید شد:

درمان عفونت ادراری در خانه

درمان خانگی عفونت ادراری با افزایش مصرف مایعات

وضعیت کم‌آبی بدن با خطر ابتلا به عفونت ادراری بسیار مرتبط است، زیرا ادرار کردن منظم می‌تواند به بیرون کردن باکتری‌ها از مجاری ادراری کمک کند تا علاوه بر درمان، از ورود مجدد عفونت به مثانه و مجاری ادراری جلوگیری شود.

در طول درمان خانگی عفونت ادراری برای این‌که دچار کم‌آبی نشوید، باید نیاز بدن‌تان به مایعات را در طول روز برطرف کنید.

درمان خانگی عفونت ادراری - برای عفونت ادراری چه بخوریم

درمان خانگی عفونت ادراری با افزایش مصرف ویتامین C

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که افزایش میزان ویتامین C در بدن می‌تواند از عفونت‌های ادراری جلوگیری کند، اما برخی دیگر از تحقیقات صورت‌گرفته این موضوع را تایید نمی‌کنند؛ بنابراین بهتر است ویتامین C مورد نیاز خود را از منابع طبیعی تامین کنید تا اینکه بخواهید خودسرانه مکمل ویتامین ث مصرف کنید.

میوه و سبزیجات فراوانی مانند فلفل قرمز، پرتقال، زغال اخته و کیوی حاوی مقادیر فراوان ویتامین C هستند.

البته فراموش نکنید درصورتیکه بدون تجویز پزشک از مکمل‌های ویتامین C استفاده ‌کنید، ممکن است مستعد سنگ کلیه شوید که خود می‌تواند خطر عفونت ادراری را افزایش دهد.

درمان خانگی عفوت ادراری با پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های مفیدی هستند و می‌توان آن‌ها را از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها مصرف کرد.

این باکتری‌های مفید می‌توانند باعث تعادل باکتری‌های روده شوند. علاوه براین، پروبیوتیک ها به بهبود دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

در یک تحقیق مشخص شده که پروبیوتیک بر عفونت مجاری ادراری بی‌تاثیر نیست و می‌تواند به عنوان روشی برای پیشگیری و حتی درمان عفونت ادراری استفاده کرد. اما اثبات این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

در یک مطالعه‌ی دیگر نیز ثابت شده است که استفاده از پروبیوتیک لاکتوباسیلوس در جلوگیری از عود مجدد عفونت ادراری در زنان بزرگسال موثر است. البته در خصوص دوز مصرفی این نوع پروبیوتیک به مطالعات بیشتری نیاز است. بنابراین مشورت با پزشک خود را فراموش نکنید.

عادت‌های سالم را وارد زندگی‌تان کنید

با چند تمرین خوب بهداشتی و سالم می‌توانید از ورود هر گونه باکتری و ابتلا به عفونت ادراری جلوگیری کنید.

1- ادرار را بیش از حد طولانی نگه ندارید. این کار می‌تواند به ایجاد باکتری و سپس عفونت منجر شود.

2- بعد از رابطه‌ی جنسی، مثانه‌ی خود را خالی کنید. این کار شیوع باکتری را به شدت کاهش می‌دهد.

3- بعد از استفاده از توالت، حتماً آلت تناسلی خود را خشک کنید. لباس زیر مرطوب محل ورود و زندگی باکتری‌ها و قارچ‌ها است.

4- به خاطر داشته باشید که در هنگام خشک کردن اندام تناسلی خود، حتماً آن را از جلو به عقب پاک کنید. اگر این کار را برعکس انجام دهید، باعث شیوع باکتری در مجاری ادراری می‌شوید.

نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری

نقش تغذیه در درمان خانگی عفونت ادراری

خوردن تخم‌مرغ، ماهی، گوشت و به خصوص گوشت سفید، غلات کامل (مانند برنج و جوی دوسر)، شیرهای گیاهی (مانند شیر بادام)، روغن زیتون و همچنین مصرف زیاد آب در درمان خانگی عفونت ادراری مؤثر هستند.

از خوردن این خوراکی‌ها اجتناب کنید

زمانی که در حال درمان عفونت ادراری هستید -چه داروهای آنتی‌‌ بیوتیک و چه درمان‌های خانگی عفونت ادراری - باید به خاطر داشته باشید که مصرف بعضی از مواد غذایی می‌تواند این وضعیت را بدتر کند و حتی باعث شود که روند درمانی کندتر پیش رود. این مواد غذایی شامل موارد زیر هستند:

مواد غذایی قندی

در طول درمان عفونت ادراری از خوردن مواد غذایی شیرین مانند نوشابه، کیک، شیرینی، آب‌نبات و غیره اجتناب کنید، چراکه این خوراکی‌ها با تغذیه‌ی باکتری‌ها باعث کند شدن روند درمانی می‌شوند. همچنین این مواد به دلیل این‌که آب بدن را به خود جذب می‌کنند، بدن را دچار کم‌آبی کرده و باعث بروز عفونت ادراری می‌شوند.

درمان عفونت ادراری در طب سنتی

مواد غذایی کافئین‌دار

مواد غذایی حاوی کافئین، به عنوان یک ماده محرک شناخته می‌شوند، با افزایش سرعت جریان خون به سمت مناطق عفونتی، روند بیماری را مختل می‌کنند.

مصرف نوشابه، چای، قهوه، آبمیوه‌های صنعتی و الکل در دوران درمان باعث تحریک مثانه شده و روند درمان عفونت ادراری را کند می‌کند.

مواد خوراکی ترش و التهاب‌زا

درست است که مصرف آبمیوه‌های طبیعی در درمان عفونت ادراری و جلوگیری از ابتلا به آن بسیار مؤثر است، اما میوه‌هایی از قبیل آناناس و بعضی از مرکبات مانند گریپ فروت و لیموترش با تحریک مجرای ادرار باعث التهاب مثانه می‌شوند که نه تنها درمان را کندتر می‌کند، بلکه باعث عوارض ناخوشایند دیگری نیز خواهد شد.

درمان عفونت ادراری با طب سنتی

مواد خوراکی تند و فرآوری‌شده

غذاهای فرآوری‌شده و مواد خوراکی تند با تحریک مثانه و افزایش pH اسیدی بدن، محیط مناسب و ایده‌آلی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند. برای درمان عفونت ادراری و جلوگیری از آن، مصرف این خوراکی‌ها را کاهش داده و یا قطع کنید.

به طورکلی، زمانی که درمان عفونت ادراری را آغاز می‌کنید، باید حداکثر 5 روز مواد غذایی قندی و التهاب‌زا را از برنامه‌ی غذایی خود حذف کنید، اما می‌توانید غذاهای قلیایی را در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید تا با حفظ تعادل pH، در دفع باکتری‌ به شما کمک کنند.

 

سخن پایانی

یادتان باشد که عدم درمان عفونت ادراری در بسیاری از افراد از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران دیابتی و یا افراد با ناهنجاری‌های مادرزادی دستگاه ادراری، می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری برجای بگذارد. پس بهتر است با مشاهده کوجکترین مشکلات ادراری حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بتوانید از پیش‌روی بیماری جلوگیری کنید.

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارید می‌توانید از طریق سامانه پزشکی دکتر ساینا با بهترین متخصص اورولوژی - کلیه و مجاری ادرار در ارتباط باشید. برای دریافت مشاوره تلفنی کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره از متخصص اورولوژی همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما