نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن سوالی دارید؟
شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

belladonna

گیاه بلادن (Atropea – Belladana) که با نام شابیزک نیز در برخی از کتاب ها و منابع از آن یاد می شود گیاهی است به ارتفاع حدود ۱/۵ متر و دارای ریشه زخیم حنائی رنگ. ساقه آن استوانه ای و برگ های آن بیضوی و منفرد و نوک گلهای آن هم منفرد بوده و رنگ قهوه ای تیره مایل به بنفش دارند. میوه اش به اندازه میوه گیلاس بوده و آبدار است و دارای دانه های کوچک می باشد.
* نام‌های دیگر آن: لفاح، یبروح‌الصنم، مهرگیاه، مردم‌گیاه، لُفّاح، شابیزک، شابیزج، مَغد و یبروح سریانی می‌باشد.

فواید شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

1. بیشتر از ریشه این گیاه استفاده می‌شود.
2. باید حتماً زیر نظر پزشک مصرف شود.
3. جهت رفع بی‌خوابی حدود نیم گرم از گرد پوست ریشه این گیاه با آب و عسل مخلوط نموده میل کنند.
4. جهت از بین بردن بیماری‌های جلدی 2 – 1 گرم در یک لیتر آب جوشانده پوست را بشویند.
5. بوییدن زیاد این گیاه باعث سکته می‌شود.
6. جهت تسکین درد دندان حدود نیم گرم از این گیاه را در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده مزمزه شود.
7. جهت تحلیل ورم‌های گرم و تومورهای خنازیری از ضماد برگ این گیاه با آردجو استفاده شود.
8. دمکرده ریشه این گیاه تسکین دهنده حرارت و قلیان خون است.
9. گرد پوست ریشه این گیاه همراه با عسل برای اسهال خونی و خون در ادرار مفید می‌باشد.

مطمئنید با مصرف شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر پریا تبریزی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر پریا تبریزی

مضرات استفاه از شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

در دزهای درمانی اثرات خطرناک و یا عوارض جانبی از آن دیده نشده است. در دزهای بیشترممکن است عوارضی مثل قرمزپوست،خشک دهان ،میدریازوآریتمی تاکی کاردی بروزکند درمراحل بعدی علائمی مثل هایپوسا یکلو،تجمع گرما دربدن با کاهش تعریق،مشکلات دفع ادارارویبوست به وجود می آیند. به سبب احتمال بروزاین عوارض با دزهای بیشترازدرمانی،داروهای حاوی آن بایستی تحت نظر پزشک مصرف شود.
مصرف در بارداری : مطالعه جامعی بر روی آن انجام نشده است . توصیه نمی شود .
مصرف درشیردهی : مطالعه جامعی بر روی آن انجام نشده است . توصیه نمی شود .
تداخلات : فنوتیازین ها : احتمال اثرات افزایشی آنتی کولینرژیکی وجود دارد و نباید همزمان مصرف شوند. این مسله در مورد باربیتورات ها (مثل فنو باربیتال)،کلرال هیدرات ها و بنزودیازپین ها نیز صدق می کند. در مورد داروهای دیگر با اثر آنتی کولینرژیک (آمانتادین،آتروپین،بنزتروپین،بایپریدن،کلرفنی امین،سیساپراید،کلماستین ،کلید ینیوم،کلوزاپین،سیپروهپتادین،دیسیکلومین،دیفن هیدرامین،هالوپریدول،هماتروپین ،هیوسین،ایپراتروپیوم،الانزاپین،اکسی بوتینین،کینیدین،تیوتیکسن،ضدافسردگی های سه حلقه ای ترهگزی فندیل و ۰۰۰۰)مصرف وهمزمان ممکن است باعث علائمی مثل خشکی دهان مفرط ،یبوست ،کاهش ادارا،تاکی کاردی،کاهش تعریق،میدریاز،تاری دید،افزایش دمای بدن ضعف عضلانی وخواب آلودگی شود .
درصورت بروزاین عوارض مصرف بلادوناباید قطع شود.درموارد شدید ممکن است گیجی،فلجروده،تحریک پذیری،توهم،هذایان گویی وازدست دادن بصیرت به همراه تاکی کاردی بروز کند که نیاز به مراقبت پزشکی سریع دارد.دارومیتواند باعث کاهش اثرضد واگ روی هدایت گره AYقلب همراه با پروکاینامید شود. برای مصرف همزمان بااین دوداروبیمارباید تحت نظر باشد.

طریقه مصرف شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

در تمام اندام های این گیاه بخصوص در میوه دارای آلکالوئیدهای سمی نظیر آتروپین و هیوسیامین می باشد که از نظر مصرف درمانی و داروئی دارای اهمیت فراوان بوده و در زمان های قبل از پیدایش آنتی بیوتیک ها اطباء جهت معالجه بیماری های عفونی و همچنین بعضی از بیماری های سخت علاج از این گیاه استفاده می کرده اند. گیاهی است سمی و افراد عادی حق استفاده از آن را ندارند. زیر نظر پزشک می توان به عنوان داروی ضد تشنج و آرام کننده اعصاب و بازکننده نفس در بیماران مبتلا به آسم و معالجه سیاه سرفه های کهنه و دیر علاج و معالجه خواب ادراری از برگ های این گیاه استفاده نمود.
موارد مصرف : ناراحتی های کبد و کیسه صفرا (تایید شده)،رفع اسپاسم و دردهای کولیک مانند دستگاه گوارش (غیر رسمی).

ترکیبات شابیزک،مهرگیاه،سگ شکن

آلکالوئید های دسته تروپان (هیوسیامین ،آتروپین و۰۰۰)برگ

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .