نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد سرخس نر سوالی دارید؟
سرخس نر

سرخس نر

dryopteris filix

نام دریوپتریس از زبان یونانی گرفته شده است، چون علی‌رغم آن که گیاه سرخس نر در محیط مرطوب می‌روید،و به معنی «سرخش بلوطی» است، چون گیاه سرخس نر در جنگل‌های بلوط می‌روید.

فواید سرخس نر

مرباى آن با عسل ، از حاملگى جلوگیرى مى کند. براى دفع انواع انگلهاى بدن از آن استفاده کنید. ساقه هاى آن اثر لینت دارد. مبتلایان به مالیخولیا مى توانند از آن سود بسیار برند. براى جذامیان مفیداست و اگر به دل درد کهنه گرفتاریدآن را به کار برید.

مطمئنید با مصرف سرخس نر مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حدیث ایزدیار پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حدیث ایزدیار

مضرات استفاه از سرخس نر

نکات لازم هنگام مصرف گیاه سرخس نر : گیاه سرخس نر سمی و تحریک کننده است. تنها با نظارت یک متخصص ماهر در زمینه سلامتی از آن استفاده نمایید. استفاده مقدار کمی از این گیاه تاثیری ندارد. مصرف مقدار زیادی از آن نیز باعث کوری (آسیب وارد آمدن به اعصاب نوری چشم)، حالت کما و حتی مرگ می‌شود. در طول حاملگی و در صورت ابتلا به بیماری قلبی از گیاه سرخس نر پرهیز نمایید.

از آن به همراه الکل استفاده نکنید. بهتر است هنگام استفاده ازگیاه سرخس نر ، رژیم غذایی بدون الکل داشته باشید تا سموم جذب بدن نشوند.

طریقه مصرف سرخس نر

ریشه‌های گیاه سرخس نر ماهیچه‌های انگل‌ها را فلج می‌کند تا اینکه قدرت چنگ زدن آن‌ها به موجود زنده کاهش پیدا کند و سخت به آن نچسبند. در صورتی که شخص به مدت دو تا سه روز قبل از خوردن سرخس نر از رژیم غذایی بدون چربی و الکل استفاده کند، تأثیر گیاه سرخس نر بهتر خواهد بود. سپس باید از یک داروی مسهل شور مثل نمک فرنگی (سولفات منیزیم) استفاده کرد تا انگل‌ها از بدن بیرون روند.
نحوه کاربرد موضعی گیاه سرخس نر : گیاه سرخس نر را به جوش‌ها و زخم‌ها بمالید تا زودتر بهبود پیدا کنند.

ترکیبات سرخس نر

اولئو- رزین دارای فیلیسین، تانین‌ها، تریترپین‌ها، آلکان‌ها، روغن‌های اساسی، رزین ها.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .