نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
ترازودون

ترازودون

Trazodone HCL

افسردگی، درد مزمن بی خوابی کنترل آژیتاسیون شدید در افراد پیری که دچار یک بیماری مدیکال شده اند

شرکت های تامین کننده ترازودون

  • دارو پخش - کارخانه
  • تهران شیمی

اشکال دارویی ترازودون

Scored F.C Tab : 50 mg

مصرف در دوران حاملگی ترازودون

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر ترازودون

مکانیسم اثر: ضد افسردگی ترازودون به طور کامل شناخته نشده است. این دارو جزو MAOI ها نیست و CNS را نیز تحریک نمی کند. در حیوانات ترازودون از بازجذب سروتونین به وسیله سیناپتوزوم های مغزی جلوگیری کرده و تغییرات رفتاری ایجا شده به وسیله پیش ساز سروتونین یعنی 5-هیدروکسی تریپتوفان را تقویت می کند. تصور می شود که ترازودون در انسان اثر ضعیف مهار کنندگی بازجذب سروتونین، داشته و آنتاگونیست گیرنده های 5-HT باشد. بعد از تجویز خوراکی به خوبی جذب می شود. حداکثر غلظت پلاسمایی هنگامی که با معده خالی خورده شود، بعد از 1 ساعت و اگر به همراه غذا خورده شود، بعد از 2 ساعت به دست می آید. به مقدار زیاد در کبد متابولیزه می شود و به فرم متابولیت های آزاو و کنژوگه که بیشتر در ادرار و به مقدار کمی از راه مدفوع دفع می شود. به مقدار کمی در شیر مادر ترشح می شود. دارای حذف دوفازه با نیمه عمر 6-3 ساعت و 9-5 ساعت است. کلیرانس ترازودون در بیماران مذکور و مسن ممکن است کاهش یابد.

تداخلات مهم ترازودون

این دارودر بیمارانی که داروهای مهار کننده آنزیم MAO مصرف می کنند و تا 14 روز پس از قطع آن نباید مصرف شود. همچنین بهتر است داروهایی مثل فنلزین تا یک هفته پس از قطع ترازودون تجویز و مصرف نشوند. در حین مصرف هم زمان با کلونیدین بهتر است دوز داروی ضد فشار کمی کاهش یابد تا خطر هیپرتانسیون را کم کند. چنین تداخلی با دارویی مثل گوانتیدین وجود ندارد. آثار مضعف CNS این دارو در مصرف هم زمان با داروهایی نظیر الکل و سایر سرکوبگر های CNS می تواند تشدید شود. خطر تداخل بین ترازودون و داروهای بیهوشی عمومی وجود دارد و لذا باید این دارو بیش از بیهوشی و تا زمانی که از نظر کلینیکی ممکن است، قطع شود. ترازودون می تواند اثر داروهای ضد صرعی را از بین ببرد. ترازودون می تواند سطح سرمی دیگوکسین یا فنی توئین را بالا ببرد.

نکات پزشکی ترازودون

این دارو در بیماران مبتلا به بیماری های عروقی همچون بیماری ایسکمیک قلبی باید با احتیاط مصرف شود و بهتر است در فاز اول سریع الاثر پس از آنافرکتوس میوکارد مصرف نشود. همچنین این دارو را در صرع و نارسایی شدید کبد و کلیه باید با احتیاط به کار برد. در صورت بروز علایم اختلال کبدی این دارو باید سریع الاثر قطع شود در آریتمی ها و اکتوپی بطنی نباید از این دارو استفاده کرد. در افراد زیر 18 سال مصرف این دارو مطمئن نیست. در بیمارانی که ایده خودکشی دارند با احتیاط مصرف شود. در مادران شیرده با احتیاط مصرف شود.

اشکال دارویی ترازودون

  • قرص ترازودون داروپخش 50 میلی گرم
  • قرص ترازولکس 50 میلی گرم
  • TRAZODONE DAROUPAKHSH 50MG TAB
  • TRAZOLEX 50MG TAB
سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد ترازودون به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی