چرا پس از دفع سنگ کلیه کماکان سوزش احساس میکنیم؟

دردی که پس از دفع سنگ کلیه، در بیضه یا ناحیه تناسلی احساس می شود، درد راجعه یا ارجاعی نام دارد. این درد که از اعماق بدن در کلیه یا مجاری ادراری نشات می گیرد، به کشاله ران می زند. معمولا درد حاصل انسداد دستگاه ادراری است نه درد مستقیم ناشی از تاثیر خود سنگ بر بافت های اطراف.

پس از دفع سنگ کلیه، تداوم درد ممکن است به چند علت اتفاق بیفتد.

 1. ممکن است سنگ دیگری هنوز در دستگاه ادراری وجود داشته باشد.
 2. ممکن است علیرغم دفع سنگ، انسداد مجاری ادراری کماکان ادامه پیدا کند که علت آن تشکیل بافت جوشگاه در دستگاه ادراری ، انسداد مادرزادی یا تورم و التهاب مرتبط با عبور سنگ می تواند باشد.

گاها پیش می آید که پس از دفع سنگ، درد شما ادامه پیدا می کند، حال آنکه در نتایج سی تی اسکن (CT-Scan) سنگی مشاهده نمی شود. گاهی دیده می شود بیمار تا چند هفته پس از دفع سنگ، از درد شکایت می کند. این حس ممکن است به علت التهاب یا تورم کلیه ها یا مجاری ادرار باشد، معمولا این حس خود به خود برطرف می شود.

برخی دلایل دیگر تداوم درد پس از دفع سنگ کلیه، عبارتند از:

 1. سنگ دیگری وجود دارد که در عکسبرداری دیده نشده است. اگر چه سی تی اسکن برای شناسایی سنگ کلیه دقت بالایی دارد اما برخی عوامل باعث می شوند گاهی سنگ در سی تی اسکن، دیده نشود. اگر در سی تی اسکن تصاویر تمامی طول مجاری ادرار گرفته نشود بلکه پیش از رسیدن به مثانه عکسبرداری متوقف شود، ممکن است سنگی که پایینتر قرار دارد دیده نشود. همچنین سنگ موجود در پایین ترین بخش مجاری ادرار نزدیک به مثانه، گاهی با رسوبات کلسیمی (کلسیفیکاسیون) که به عنوان فلبولیت (phleboliths) شناخته می شود و در سی تی اسکن شبیه هم هستند، اشتباه گرفته می شود.
 2. علت درد ممکن است ارتباطی با سنگ نداشته باشد. انسداد های مادرزادی مجاری ادرار که به عنوان انسداد در محل اتصال حالب (میزنای) به لگنچه شناخته می شوند، ممکن است دردی مشابه درد سنگ ایجاد کنند و در سی تی اسکن، تورم در کلیه نشان دهند. با این حال سرنخ های دیگری در سی تی اسکن ممکن است دیده شود که به پزشک در تایید یا رد این احتمال، کمک کند.
 3. ورم و درد کلیه ها از عوامل دیگری است که شیوع کمتری دارد که ممکن است شناسایی آنها در سی تی اسکن بدون ماده حاجب (برای افزایش کیفیت در تصویربرداری پرتونگاری بکار می رود) سخت باشد. همچنین موارد دیگری مثل گذر لخته خون یا تکه ای از بافت کلیه به مجاری ادراری، وجود بافت جوشگاه یا انسداد های دیگر مجاری ادراری و در موارد بسیار نادر وجود تومور در این مجاری می باشد.

توصیه می شود برای بررسی نتایج آزمایش، از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید. برخی از پزشکان مانند متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) نیز می توانند اسکن ها را بررسی کنند. در مورد نیاز به سونوگرافی یا روش های دیگر عکسبرداری با پزشک خود صحبت کنید.

مشاوره آنلاین راجع به سنگ کلیه

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مسعود نموی راجع به سنگ کلیه از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس و جواب آزمایش های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • آیا سنگ کلیه گرفتم؟
 • باردارم و احساس میکنم سنگ کلیه گرفتم، از چه آزمایشی برای تشخیص استفاده کنم؟
 • برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه در دوران بارداری چکار کنم؟
 • باردارم و سنگ کلیه دارم، از چه روش درمانی اسفاده کنم؟
 • اگزالات بدنم بالاست برای پایین آوردن آن چکار کنم؟
 • آیا میزان کم مصرف الکل نیز باعث تشکیل سنگ کلیه می گردد؟
 • باردار هستم و سنگ کلیه دارم، چکار کنم؟
 • آیا دفع سنگ کلیه دارم به آلت جنسی و مجاری ادرار آسیبی میزند؟
 • همسرم به سنگ کلیه مبتلا شده، من چه وظایفی دارم؟
 • دارو خاص مصرف میکنم و بیماری دارم، چگونه سنگ کلیه را درمان کنم؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به سنگ کلیه دارید.

دکتر مسعود نموی ، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مسعود نموی