چرا افراد خود ارضایی میکنند، علل، عواقب و پیشگیری از خود ارضایی

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

با سلام. دکتر غزاله ربیع، متخصص اعصاب و روان از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم.

در این مقاله توضیحاتی راجع به خود ارضایی خواهم داد.

"این مقاله برای چه کسانی مناسب است؟"

در درجه اول این مقاله برای تمامی والدینی است که فرزندشان در آستانه وارد شدن به سن بلوغ و قبل از آن هستند. همچنین خانم ها یا آقایانی که در سنین بالاتر به خود ارضایی اعتیاد پیدا کرده و این مساله روی روابط زناشویی آن ها تاثیر گذاشته است. برای برخورد صحیح با مساله خود ارضایی بعنوان پدر، مادر یا همسر باید راجع به چیستی، دلایل، عواقب، راه های پیشگیری از خود ارضایی اطلاعات دقیق داشته باشند.

برای شروع بحث به تعریف خود ارضایی میپردازیم.

خود ارضایی چیست؟

انجام هرگونه عمل جنسی یا خیالپردازی جنسی، با خود و بدون دخالت همسر یا فرد دیگر خود ارضایی محسوب میشود. در خود ارضایی فرد پس از تحریک جنسی خود با روش های مختلفی مثل لمس کردن اندام تناسلی، به ارگاسم (رسیدن به میل نهایی جنسی) میرسد و دچار برون ریزی میشود.

چرا افراد برای برطرف کردن نیاز جنسی خود ارضایی میکنند؟

مهمترین سوالی که در خصوص خود ارضایی مطرح است چرایی آن است. در ادامه به برخی از دلایل خود ارضایی میپردازیم.

 • نداشتن آگاهی و اطلاعات نسبت به مسائل جنسی

یکی از دلایل خود ارضایی نداشتن آگاهی های لازم در رابطه با مسائل جنسی است؛ این موضوع به خصوص در سنین پایین بسیار رایج است. شیوه صحیح آموزش مسائل جنسی به نوجوانان و فرزندان خود اهمیت بسیاری دارد. عدم آگاهی به مسائل جنسی در فرزندانمان باعث بوجود آمدن حس کنجکاوی نسبت به بدن خودشان است. در صورتی که به این حس کنجکاوی پاسخ مناسب و درستی داده نشود فرد به عادات غلط جنسی رو آورده و همین مساله باعث اعتیاد فرزندانمان به خود ارضایی میشود.

یکی دیگر از دلایل خود ارضایی دیدن فیلم های پورنو است. اعتیاد به تماشای فیلم های پورنوگرافی میتواند باعث اعتیاد فرد به خود ارضایی شود.

 • انزوا و تنهایی

سومین دلیلی که میتوان برای درک کردن چرایی خود ارضایی از آن نام برد، درگیر بودن شخص با اختلالات روانشناختی مثل افسردگی و اختلالات اضطرابی است. افسردگی و اضطراب توانایی درگیر کردن فرد به خود ارضایی را دارد.

عواقب خود ارضایی

اعتیاد به خود ارضایی عواقب زیادی برای شخص درگیر بدنبال دارد. از جمله این عواقب میتوان به مسائل زیر اشاره کرد.

 • تاثیر خود ارضایی بر زندگی زناشویی

به طور کلی تکرار فرآیند خود ارضایی باعث میشود که مغز و سیستم تحریک جنسی فقط به عوامل و فانتزی های ذهنی واکنش نشان دهد. این مساله بدان معناست که ذهن فرد در برخورد با تحریک جنسی شرطی میشود. تشکیل این الگو و شرطی شدن فرد اثرات مخربی بر زندگی زناشویی و روابط بین زوجین میگذارد.

تکرار عمل خود ارضایی مخصوصا اگر با دیدن فیلم های پورنوگرافیک همراه باشد، اثر تحریک کنندگی معاشقه بین زوجین را از بین میبرد؛ لازم بذکر است این مورد در خانم ها شدیدتر است؛ به همین خاطر خانم هایی که در طول زندگی به میزان زیادی خود ارضایی داشتند، زمانیکه وارد زندگی زناشویی میشوند در برقراری روابط زناشویی کمتر تحریک میشوند.

 • رابطه بین افسردگی و اختلالات اضطرابی با خود ارضایی

رابطه بین افسردگی و اختلالات اضطرابی با خودارضایی یک رابطه دو سویه است. در واقع اعتیاد به خود ارضایی به گونه ای ذهن فرد را کاملا اشغال میکند که فرد را از روال معمولی کار و زندگی خود باز میدارد و همین مسئله میتواند باعث مبتلا شدن فرد به افسردگی شود.

اختلالات اضطرابی و افسردگی به دنبال خود حالت انزوا و تنهایی را برای فرد ایجاد میکنند؛ شخص مبتلا به این اختلالات برای تسلی خاطر و آرام شدن موقتی رو به خود ارضایی آورده و همین امر باعث افزایش احساس ناامیدی، کاهش اعتماد به نفس، افزایش اضطراب و افزایش بی قراری در فرد میشود.

 • نعوظ و زود انزالی حین سکس در آقایان

یکی دیگر از مشکلات و مصائبی که اعتیاد به خود ارضایی برای افراد بوجود می آورد این است که در بسیاری از آقایان، خود ارضایی بیش از حد میتواند منجر به کوتاه شدن زمان انزال در زمان برقراری رابطه جنسی شده و فرد به زود انزالی مبتلا شود.
گاها در بعضی از آقایان این مشکل منجر به نعوظ (برخاستن آلت تناسل مرد بر اثر غلبه شهوت) میشود. نعوظ به دلیل اعتماد به نفس پایین و مضطرب شدن هنگام برقراری رابطه جنسی اتفاق میافتد.
در نتیجه خیلی از آقایان به خاطر اعتیادی که به خود ارضایی دارند در روابط جنسی با خانم ها دچار اختلال نعوظ میشوند.

 • خود ارضایی و اعتیاد به پورن

افرادی که درآن ها اعتیاد به خود ارضایی با دیدن فیلم های پورنوگرافیک همراه است، با مشکلات جدی در روابط زناشویی مواجه میشوند. در بسیاری از مواقع _به خصوص در مردانی که قبل از ازدواج به دیدن فیلم های پورنو و خودارضایی اعتیاد داشتند_ پس از ازدواج به خاطر جذابیت فیلم های پورن همچنان خود ارضایی را ادامه میدهند. این مساله ضربه شدیدی به رابطه جنسی و عاطفی بین زوجین میزند.

 • خود ارضایی و رابطه عاطفی ضعیف

گاها، زوجینی که رابطه عاطفی و جنسی نامناسبی دارند برای رفع نیازهای جنسی خود به خودارضایی دست میزنند. یکی دیگر از عواملی که باعث نابودی رابطه ها میشود همین مسئله است. در واقع این مشکل هم یک مسئله دو سویه است؛ یعنی هم خود ارضایی باعث مخدوش شدن رابطه عاطفی و جنسی شده و هم رابطه جنسی و عاطفی نامناسب افراد را به سمت خود ارضایی سوق میدهد.

راه های پیشگیری از خود ارضایی

با توضیحاتی که دادم، شاید برای شما این سوال پیش آید که،

"چگونه با خود ارضایی مقابله کنم؟"

 اولین نکته ای که شخص باید به آن باور داشته باشد قبول کردن این موضوع است که به خود ارضایی اعتیاد دارد. پس از قبول کردن مشکل، فرد باید سعی کند عادات سالم زندگی را در خود تقویت کند. از جمله این عادات سالم میتوان به ورزش کردن، برقراری رابطه با خانواده و دوستان است. همچنین فرد باید تمام تلاش خود را برای اجتناب از عاداتی مثل دیدن فیلم و عکس های پورنوگرافیگ و انزوا بیش از حد و دوری از اجتماع بکار بندد.

در مسائلی مثل اعتیاد به خود ارضایی بسیار مشکل شخص میتواند به تنهایی در صدد پیشگیری و درمان برآید. در بسیاری از مواقع لازم است برای رفع مشکلاتی که با آن ها مواجهیم با متخصص اعصاب و روان مشورت کنیم، در مسائلی که به سلامت جنسی بازمیگردد توصیه میکنم با یک متخصص روان درمانگر جنسی مسائل خود را مطرح کنید.

در بسیاری از مواقع درمان اختلالات روان پزشکی مانند اضطراب و یا افسردگی به درمان یا کاهش دفعات خود ارضایی کمک میکند. همانطور که توضیح دادم رابطه اضطراب و افسردگی با خود ارضایی رابطه دو سویه است و این بدان معنا بود که گاها خود ارضایی باعث اضطراب و افسردگی میشود و عکس این قضیه نیز صادق است یعنی امکان دارد اضطراب و افسردگی نیز باعث خود ارضایی شود. بنابراین درمان به موقع هر کدام از این مسائل در کاهش دفعات خود ارضایی میتواند کمک کننده باشد.

از دکتر غزاله ربیع چه سوالاتی باید در رابطه با خود ارضایی بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر غزاله ربیع مقدم راجع به خود ارضایی از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید.

برای مشاوره بهتر میتوانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • مشاوره آنلاین یا تلفنی برای تشخیص ابتلا به اعتیاد خود ارضایی
 • مشاوره آنلاین یا تلفنی برای مشورت راجع به برخورد مناسب با خود ارضایی
 • مشاوره آنلاین یا تلفنی برای مشورت راجع به روش های درست برخورد با همسر یا فرزند مبتلا به اعتیاد خود ارضایی
 • مشاوره آنلاین یا تلفنی برای مشورت راجع به پیشگیری و درمان خود ارضایی

دکتر غزاله ربیع ، روانپزشک ( سلامت جنسی ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر غزاله ربیع