میکروب هلیکوباکتر پیلوری و نقش آن در زخم معده

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید
حتماً اسم این میکروب را بارها شنیدید و خیلی از بیماران نگرانی‌های فراوانی در مورد این میکروب و اثراتش دارند و این صحبت رو می‌خواهیم باز کنیم تا خیلی از نگرانی‌ها بر طرف بشود. 
میکروب هلیکوباکترپیلوری که به طور مخفف هلیکوباکتر می‌نامندش، نوعی میکروب مارپیچی هست که آنزیمی با نام (اوره‌آز) تولید می‌کند. این میکروب در اکثر بیمارانی که زخم معده دارند و حتی گاهاً در افرادی که بیمار نیستند هم دیده می‌شود. هلیکو باکتر ارتباط مستقیمی با گاستریت یا ورم معده دارد و از علل اصلی و مهم زخم معده به شمار می‌آید. چنانکه هلیکوباکتردر بیماری باشد که مصرف سیگار دارد یا انسانی باشد که استرس فراوان دارد یا مصرف قهوه به میزان زیاد دارد یا الکل مصرف می‌کند، دست به دست این عوامل میده و ایجاد زخم‌های گوارشی می‌کند که برای بیمار می‌تواند مشکل‌ساز باشد. تشخیص هلیکوباکتر چطور است؟ یعنی پزشک چطور متوجه می‌شود که بیمارش آلوده به هیکوباکتر هست یا نه؟ ما چهار روش تشخیصی متداول داریم.
 1.ساده‌ترین روشش چک آنتی بادی سرو یا همان آزمایش خونی هست که همۀ بیماران با آن آشنا هستند که بسیار آسان و ارزان هست ولی خیلی روش کارآمد و قابل اعتمادی نیست. بهترین روشی که ما می‌توانیم هلیکوباکتر را مشخص کنیم در واقع تست اوره‌آز هست که این تست در بیمارانی انجام می‌شود که مورد آندوسکوپی قرار می‌گیرند و نمونه‌برداری کوچکی از معدۀ صورت می‌گیرد و این تست روی آن نمونه انجام می‌شود. یه تست قابل اعتماد و ارزانی است ولی ما همۀ بیماران را آندوسکوپی نمی‌کنیم، پس طبیعتاً برای همه ممکن نیست.
 2.روش بعدی تست تنفسی اوره هست که بیمار داخل یک دستگاهی فوت می‌کند و از هوای بازدمی بیمار آزمایش انجام می‌شود. روش آسانی است ولی گران است. به همین خاطر روش جایگزینی انجام می‌شود که در واقع تست آنتی ژنی هست که از نمونۀ مدفوع بیماران انجام می‌شود که هم قابل اعتماد هست و  هم دردسترس همۀ آزمایشگاه‌ها هست و چندان هم گران و هزینه‌بردار نیست. وجود هلیکوباکتر در دستگاه گوارش، در بیمارانی که زخم معده دارند مانع بهبودی زخم می‌شود. طبیعتاً زخم گسترش پیدا می‌کند، خونریزی می‌کند و چنین زخمی احتمال دارد به سرطان تبدیل بشود. بنابراین پزشک بعد از اینکه تشخیص داد که بیمار مبتلا به هلیکوباکتر است با داروهای آنتی بیوتیکی درمان را شروع می‌کند. دورۀ درمانی دو هفته است و داروها باید به طور کامل مصرف بشوند تا بیمار دچار عود نشود و ریشه‌کنی کامل صورت بگیرد.

دکتر نیلوفر نیک پوری، متخصص داخلی ( گوارش ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر نیلوفر نیک پوری