کتامین Ketamine

0
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

القا و نگهداری بیهوشیی، Sedation و آنالژی
ادجوانت آنستزی موضعی
درد سرطان

اشکال دارویی کتامین Ketamine

Inj : 500 mg/10ml

مصرف در دوران حاملگی کتامین Ketamine

C – مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر کتامین Ketamine

جذب: وریدی و عضلانی
دفع: ادرار و مدفوع
مکانیسم اثر: موجب سرکوب فعالیت طناب نخاعی و تداخل در سیستم های انتقالی CNS می شود

تداخلات مهم کتامین Ketamine

موارد منع مصرف کتامین Ketamine

مصرف کتامین در بیمارانی که در آنها افزایش فشار خون عوارض جدی به همراه خواهد داشت نظیر بیماران مبتلا به هیپرتانسیون یا دارای سابقه حملات مغزی ممنوع است. کتامین می تواند فشار داخل چشمی را افزایش دهد به همین دلیل در صورت وجود جراحت چشم یا افزایش فشار داخل چشمی نباید تجویز شود. باید از مصرف این دارو در بیماران در معرض بروز توهم یا اختلالات سایکوتیک اجتناب کرد. در جراحی یا اقدامات بر روی حلق، حنجره و مجاری تنفسی از این دارو استفاده نکنید. حساسیت به دارو نیز از موارد منع مصرف کتامین است. در بیماران الکلی مزمن و مبتلا به مسمومیت حاد الکلی نیز با احتیاط مصرف شود.

مصرف کتامین Ketamine در دوران شیردهی

از نظر مصرف در حاملگی در گروه C است. بی خطر بودن مصرف آن در حاملگی ثابت نشده است. تجویز آن توصیه نمی شود. کتامین با دوز کم برای بیهوشی در طی حاملگی مصرف می شود. مصرف در شیر دهی بررسی نشده است.

اشکال دارویی کتامین Ketamine

ویال کتامین ۵۰میلی گرم/میلی لیتر ۱۰ میلی لیتر
KETAMIN Injection 50 mg/ml,10 ml

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید