آن چه که باید درباره‌ پایین آوردن تب بدانید

آن چه که باید درباره‌ پایین آوردن تب بدانید

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

تب بیش‌تر اوقات خبر از یک جنگ داخلی میان سلول‌های مبارز بدن با متجاوزین می‌دهد، میکروب، باکتری‌، ویروس، انگل و خلاصه هر عفونتی که با علت و بدون علت، گذرش به بدن افتاده است.

گاهی اوقات تب یک واکنش است به خارج شدن بدن از نظم روزمره، مثلاًً بی‌خوابی. شاید این تب را تجربه کرده‌ باشید؛ وقتی بدن نیازهای طبیعیش را دریافت نمی‌کند، اصطلاحاً عصبانی می‌شود و به این بی‌نظمی اعتراض می‌کند.

تب به هر علتی که پیدایش شده باشد، باید درمان شود و اصطلاحاً این بالا رفتن دما در بدن باید کنترل شده و پایین بیاید. این مطلب را از دست ندهید، زیرا ما قرار است چندین راه‌ حل خوب در اختیارتان بگذاریم تا تب را شکست دهید.

 

آیا تب دارید؟

همان‌طور که گفتیم، تب واکنش بدن برای مبارزه با عفونت‌ها است، اما گاهی نیز ممکن است نشانه‌ی مواردی از قبیل عوارض واکسن و یا حتی آفتاب سوختگی باشد.

هر کسی میتواند در هر سنی و جنسیتی، دچار عارضه‌ی تب شود، اما بیش‌تر اوقات افرادی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند، در معرض این عارضه قرار دارند.

علائم تب و شدت آن‌ها در افراد یکسان نیستند و سطح علائم می‌تواند در هر کسی متفاوت باشد. بیش‌تر اوقات با اندازه‌گیری درمانی بدن، عارضه‌ی تب و همچنین نحوه‌ی درمان آن مشخص می‌شود.

هر فردی که دچار تب می‌شود، ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • احساس ضعف و بی‌حالی
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • تعریق، گاهی اوقات همراه با لرز
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • راش پوستی

همین حالا از بهترین پزشکان مشاوره بگیرید :

اگر همراه با تب دچار عارضه‌ی راش شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن مشخص شود. ممکن است این علامتی از بیماری روزئولا اینفانتوم باشد، به خصوص در شیرخواران و کودکان.

همچنین داشتن علائمی مانند تهوع و استفراغ همراه با تب نیاز به مراجعه‌ی سریع به پزشک و دریافت مراقبت‌های پزشکی دارد.

تب بیش از 39.4 درجه بسیار خطرناک است. در این حالت، فرد دچار سردرگمی، توهم و گرگرفتگی شدید می‌شود و بهتر است فوراً و به طرز اضطراری به مراکز درمانی مراجعه کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در درمان تب، سن افراد بسیار مهم است. تب در کودکان، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، می‌تواند منجر به بروز عوارض جدی شود.

در ادامه به بررسی بروز تب در سنین مختلف و زمان مراجعه به پزشک پرداخته‌ایم.

شیرخواران و کودکان نوپا

اگر شیرخواران 3 ماهه یا کوچک‌تر تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی‌گراد) یا بالاتر داشته باشند، باید توسط پزشک معاینه شوند. حتی اگر علائم تب را نداشته باشند، با نمایش این عدد روی دماسنج، باید به مراکز درمانی مراجعه شود.

شیرخواران 3 تا 6 ماهه ممکن است تا 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتی‌گراد) نیازی به درمان برای تب نداشته باشند، اما اگر کودک دارای علائم دیگری همراه با تب باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

در کودکانی در گروه سنی 6 ماه تا 2 سال، اگر دمای بدن بالاتر از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتی‌گراد) باشد و با داروهایی که دکتر تأیید کرده است، بعد از گذشت 2 روز درمان نشده باشد، باید برای دریافت فوریت‌های پزشکی به مراکز درمانی مراجعه شود.

کودکان و نوجوانان

در گروه سنی 2 تا 17 سال، اگر بدن دمایی كم‌تر از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتی‌گراد) داشته باشد، فرد می‌تواند با مصرف داروهای مورد تأیید پزشک، در خانه و بدون مراجعه به پزشک بهبود یابد؛ اما اگر تب بیش‌تر از سه روز ادامه داشته باشد، باید به مرکزهای درمانی مراجعه شود.

بزرگسالان

در بزرگسالان 18 سال به بالا به طور معمول، این عارضه تا دمای  102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتی‌گراد) با داروهای تب‌بر درمان می‌شود؛ اما اگر تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتی‌گراد) باشد، درمان‌های دارویی آن را برطرف نکنند و همچنین با علائمی مانند درد شدید بدنی، گرفتگی عضلانی (به خصوص در گردن) و تنگی نفس همراه باشد، باید اقدام به دریافت فوریت‌های پزشکی شود.

بیش‌تر اوقات، تب با درمان‌های خانگی برطرف می‌شود، اما زمانی که تب بیش‌تر از دو روز طول بکشد، نشانگر یک وضعیت جدی در بدن است که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

چگونه تب را شکست دهیم؟

اگر خودتان یا اطرافیانتان تب دارید، برای شکست دادن آن مراحل زیر را انجام دهید:

 • دمای بدن را بگیرید و خود را بر اساس علائم ارزیابی کنید. اگر دمای بدنتان 38 درجه یا بالاتر باشد، شما تب دارید.
 • در رخت‌خواب بمانید و استراحت کنید.
 • به بدن آب‌ برسانید. نوشیدن آب و انواع نوشیدنی‌های طبیعی برای جبران مایعاتی که به خاطر عرق کردن در تب از دست رفته‌اند، بسیار مفید است.
 • برای کاهش تب از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپرفن و کدیمال استفاده کنید. این داروها را برای کودکان و شیرخواران استفاده نکنید.
 • لباس‌های اضافی و پتو را از خود جدا کنید و دمای بدن را خنک نگه دارید.
 • اگر لرز دارید، از یک پتوی سبک و لباس گشاد و نازک استفاده کنید.
 • از اسفنج یا حوله که با آب ولرم مرطوب شده‌ است، برای ماساژ دادن اندام‌های بدن استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک دوش سبک با آب ولرم بگیرید.

به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان از الکل برای ماساژ دادن بدن استفاده نکنید. این کار بسیار خطرناک است. همچنین از آب بسیار سرد نیز استفاده نکنید، زیرا باعث بالاتر رفتن دمای بدن می‌شود.

مهم نیست که دماسنج چه عددی را نشان می‌دهد؛ اگر نگران هستید و دمای بدنتان کاهش نمی‌یابد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

دیگر گزینه‌های درمانی

درمان تب شدیداً به علت بروز آن بستگی دارد؛ به عنوان مثال، اگر تب به خاطر بیماری لوزه‌ی معده مزمن باشد، باید برای برداشتن لوزه عمل جراحی انجام شود.

همچنین تب‌های ناشی از بیماری‌های عفونت باکتری با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند، اما این داروها در درمان تب ناشی از بیماری‌های ویروسی کاربرد ندارند.

درمان تب در کودکان

به طور متوسط، حداکثر 10 عفونت در سال می‌تواند در کودکان باعث بروز تب شود. همچنین ممکن است تب در کودکان -به خصوص در شیرخواران- بدون علامت باشد. به همین خاطر اگر دمای بدن کودک 40 درجه سانتی‌گراد بوده و همراه با مشکلات پوستی بروز کند، باید به پزشک مراجعه شود. در این حالت، درمان‌های خانگی جوابگو نیست.

اگر کودک شما بیش‌تر از 6 ماه دارد و دمای تب او  38 درجه سانتی‌گراد یا پایین‌تر است، می‌توانید با درمان‌های خانگی، مانند استراحت و مایعات زیاد، استحمام کودک با آب ولرم، معتدل کردن هوای اتاق و کم کردن لباس‌های وی، هم فضا را برای درمان کودک ایمن سازید و هم درمان مؤثری را برای او فراهم کنید.

اگر دارویی دارید که از قبل توسط پزشک تجویز شده، می‌توانید آن را به کودک بدهید؛ اما به هیچ عنوان از داروهای سرماخوردگی برای کودکان و آسپیرین برای شیرخواران استفاده نکنید.

فراموش نکنید که تب در نوزاد نشانه‌ی خطرناکی است و همه نوزادان زیر ۱ماه درصورت بروز تب باید به مراکز درمانی ارجاع داده شوند. اگر در این زمینه به مشاوره تخصصی نیاز دارید می توانید سوالات خود را در هر ساعت از شبانه روز از بهترین پزشکان بپرسید.

برای دریافت مشاوره از بهترین پزشکان همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما