کدام مشکلات روان‌شناختی باعث اختلال نعوظ می‌شوند؟

کدام مشکلات روان‌شناختی باعث اختلال نعوظ می‌شوند؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

تقریباً حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد دلایل ایجاد اختلال نعوظ به فاکتورهای روان‌شناختی برمی‌گردد. در برخی از موارد، اثرات روانی ناشی از کودک‌آزاری یا آسیب جنسی می‌توانند باعث ایجاد اختلال نعوظ شوند. شایع‌ترین علل روانی اختلال نعوظ را در این مطلب گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

استرس

دلایل روان‌شناختی عدم نعوظ همیشه مربوط به روابط جنسی نیست. استرس ناشی از مسائل مالی، مسائل شغلی یا مشکلات زناشویی نیز می‌توانند زمینه‌ساز مشکل نعوظ باشند.

پژوهشگران عقیده دارند که در هنگام استرس، فعالیت بخش‌های کم‌اهمیت‌تر مغز، از جمله قسمت‌هایی که برانگیختگی جنسی را کنترل می‌کنند، کاهش می‌یابد. هنگامی که مغز با استرس روبرو می‌شود، تمرکز بر روی انجام رابطه‌ی جنسی سخت‌تر می‌شود.

در مواقعی که دچار استرس می‌شوید، وضعیت هورمون‌های بدن شما نیز تغییر می‌کند. کورتیزولی که بدن به عنوان واکنشی به استرس تولید می‌کند، می‌تواند باعث بروز مشکلات جنسی شود. علاوه بر این در برخی از موارد، سطح تستوسترون (هورمونی که بدن مردان برای نعوظ نیاز دارد) کاهش می‌یابد.

رفع مسائلی که منجر به استرس شما شده‌است، می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. به عنوان مثال، در صورتی که احساس می‌کنید فشار شغلی زیادی را تحمل می‌کنید، می‌توانید با مدیر خود صحبت کند تا مسئولیت‌های شما را کاهش دهد یا برای رفع مشکلات مالی که باعث نگرانی شما شده‌است، از دیگران مشاوره و کمک بگیرید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

اضطراب

اگر فردی یک بار عدم‌ نعوظ را تجربه کند، شاید نگران شود که دوباره این اختلال رخ دهد. این خود می‌تواند به ترس از نارضایتی جنسی و اختلال نعوظ دائمی منجر شود.

 

احساس گناه

گاهی مرد ممکن است احساس گناه کند که نتوانسته‌است رضایت شریک جنسی خود را به دست بیاورد. احساس گناه، اغلب با عدم اعتماد به نفس همراه است و معمولاً یکی از نشانه‌های افسردگی است. نه تنها احساس گناه می‌تواند بر توانایی شما در انجام رابطه جنسی تأثیر بگذارد، بلکه باعث کاهش عزت نفس می‌شود که می‌تواند در مواردی منجر به عدم نعوظ شود.

 

عزت نفس پایین

اساساً این عامل ممکن است در بسیاری از عملکردهای رابطه نقش مخربی ایجاد کند. بنابراین در درمان اختلال نعوظ عزت نفس پایین، که نتیجه‌ی حس عدم کفایت یا موارد غیر مرتبط با عملکرد جنسی است، باید بهبود یابد.

افسردگی

از دست دادن عزت نفس، خستگی و اختلال در خوردن و خوابیدن از علائم شناخته‌شده‌ی افسردگی است؛ اما علائمی از آن که کم‌تر شناخته شده‌است، مشکلات عدم نعوظ است. در واقع،‌ یکی از شایع‌ترین دلایل اختلالات جنسی، افسردگی است. چرا که افسردگی از نظر جسمی و روانی بر فرد تأثیر می‌گذارد. حتی گاهی اوقات این دو مسئله می‌توانند به یکدیگر دامن بزنند و تأثیر منفی متقابل داشته باشند. همچنین داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند، ممکن است به عنوان عوارض جانبی، اختلال نعوظ ایجاد کنند.

مطالعات نشان داده‌است که داروهایی مانند ویاگرا که به نسخه‌ی پزشک نیاز ندارند، می‌توانند مشکلات نعوظ را در مردان افسرده بهبود بخشیده و تا حدودی علائم افسردگی را کاهش دهند؛ اما درمان افسردگی باید از طریق مراجعه به پزشک انجام شود. پزشکان می‌توانند با انجام مشاوره، مشکل را حل کنند. در طی این فرآیند، شما باید همواره وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید تا در صورت لزوم، روش درمانی شما را تغییر دهد.

بی‌تفاوتی

این حس ممکن است در نتیجه‌ی افزایش سن و از دست دادن علاقه به رابطه‌ی جنسی، مصرف دارو و یا ناشی از مشکلات در روابط عاطفی باشد.

در صورت عدم علاقه به رابطه‌ی جنسی، مردان مستعد ابتلا به عدم نعوظ هستند و برعکس، در صورت بروز مشکلات نعوظ هم احتمال از بین رفتن میل جنسی زیاد می‌شود.

در صورتی که عدم علاقه به رابطه جنسی به دلیل وجود مشکل در روابط عاطفی شما با شریک زندگیتان باشد، صحبت با او در مورد این مشکلات یا انجام مشاوره می‌تواند به شما کمک کند.

اگر هیچ گونه مشکل اساسی در رابطه‌ی شما وجود ندارد، به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات از بین رفتن میل جنسی می‌تواند دلایل پزشکی داشته یا یک عارضه‌ی جانبی ناشی از مصرف دارو باشد.

توجه داشته باشید در بسیاری از موارد، بروز بی‌تفاوتی جنسی به دلیل مشکلاتی مانند افسردگی یا استرس است که با رفع آن‌ها، به احتمال زیاد این مشکل نیز از بین می‌رود.

نگرانی درباره‌ی اولین رابطه‌ی جنسی

این نوع نگرانی بیش‌تر در حین انجام رابطه‌ی جنسی ایجاد می‌شود و معمولاً در روابط جدید اتفاق می‌افتد. در این شرایط، برخی از مردان هنگام برقراری اولین رابطه‌ی جنسی مضطرب هستند و اشتیاق زیادی دارند تا شریک جنسی خود را تحت تأثیر قرار دهند؛ البته این مشکل معمولاً موقت است. در بیش‌تر موارد، با گذشت زمان و آشنایی بیش‌تر طرفین با هم رفع می‌شود و در آینده رابطه‌ی جنسی بهتری را تجربه خواهند کرد.

هر چه مردان هنگام انجام عمل جنسی اضطراب بیش‌تری داشته باشند، توانایی آن‌ها کم‌تر می‌شود. در این موارد، مهم است که قبل از شروع رابطه، درباره‌ی آن صحبت کنید. گاهی اوقات گفتگو با شریک زندگی می‌تواند منجر به رفع نگرانی‌ها و کاهش تنش شود.

اگر این مشکل با گفتگو و گذشت زمان حل نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکان از طریق مشاوره یا در صورت لزوم، روش‌های درمانی به حل مشکل کمک کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند.

 

اعتیاد به داروهای اختلال نعوظ

در مواقعی که مشکل عدم نعوظ به دلیل عدم خون‌رسانی مناسب به اندام جنسی باشد، معمولاً پزشکان برای رفع مشکل از دارو استفاده می‌کنند. همچنین از این داروها به عنوان یک راه حل کوتاه‌مدت برای برگرداندن اعتماد به نفس افرادی که ناتوانی جنسی ناشی از اضطراب، استرس، افسردگی و غیره دارند، استفاده می‌شود. بسیاری از این افراد، پس از رفع مشکل نیز استفاده از داروها را ادامه می‌دهند، چرا که احساس می‌کنند نعوظ بدون آن‌ها غیرممکن است.

مشکلات فیزیکی ناشی از ضعف جریان خون ممکن است به مصرف منظم یا مداوم دارو نیاز داشته باشد؛ اما در سایر موارد، می‌توان از روش‌های درمانی دیگر برای افزایش اعتماد به نفس استفاده کرد.

اعتیاد به پورنوگرافی

اعتیاد به پورنوگرافی یا وابستگی شدید به آن، علت بالقوه‌ی عدم نعوظ در بسیاری از مردان است. اگر شما زمان زیادی را صرف تماشای فیلم‌های پورن و خودارضایی ‌کنید، ممکن است انتظارات غیرواقعی در خصوص رابطه‌ی جنسی یا شریک جنسی خود داشته باشید.

بیش‌تر افرادی که به پورنوگرافی اعتیاد دارند، اقدام به خودارضایی سریع می‌کنند؛ به همین دلیل دچار زودانزالی نیز می‌شوند. این مسئله می‌تواند منجر به زودانزالی در روابط جنسی نیز بشود.

این افراد معمولاً بیش‌تر از طریق تماشای فیلم‌های پورنوگرافی و انجام خودارضایی تحریک می‌شوند تا برقراری رابطه‌ی جنسی با همسر یا شریک جنسی خود، چرا که مغز آن‌ها دیگر نمی‌تواند به رفتارهای جنسی عادی واکنش درستی نشان دهد؛ بنابراین رابطه‌ی جنسی مناسبی برقرار نمی‌کنند و رضایت جنسی شریک جنسی آن‌ها به شدت پایین می‌آید.

همه‌ی این مشکلات قابل حل است. به‌ جای استفاده از توصیه‌های غیراصولی یا خوددرمانی، همین حالا می‌توانید با یکی از متخصصان سامانه‌ی دکتر ساینا در حوزه‌ی روان‌شناسی یا پزشکی مشورت کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.