آبله مرغان در بارداری چه خطراتی دارد؟

آبله مرغان در بارداری چه خطراتی دارد؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

آبله مرغان در بارداری به ندرت اتفاق می‌افتد با این حال نمی‌توان نسبت به آن بی‌‌اعتنا بود. چراکه آبله مرغان در بارداری می‌تواند باعث بروز عوارض جدی برای مادر و جنین شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر در دوران بارداری به سر می‌برید یا قصد باردار شدن را دارید حتما این مطلب علمی را بخوانید، چراکه در ادامه شما را با عوارض آبله‌ مرغان بر روی جنین و اقدامات لازم برای مقابله با آن آشنا خواهیم کرد.

 

خطر ابتلا به آبله مرغان در بارداری در چه مادرانی بیشتر است؟

ابتلا به آبله مرغان در بارداری زمانی رخ می‌دهد که مادر به طریقی با فرد آلوده در تماس باشد. یادتان باشد که این بیماری دوره نهفتگی دارد. یعنی شخص ناقل بیماری است، اما در یک دوره خاص علائم بیماری دیده نخواهد شد. در طی این مدت شخص بیمار بوده و می‌تواند باعث انتقال بیماری به دیگران شود. این در حالی است که از وجود عفونت در بدن خود آگاهی ندارد.

 

اگر به هر دلیلی در دوران بارداری با افراد آلوده در تماس بودم چه اقداماتی را باید انجام دهم؟

برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا باید به شرایط خود توجه کنید. اگر قبلا این بیماری را گرفته‌اید و یا واکسن آن را زده‌اید، خطری شما را تهدید نخواهد کرد و اصلا جای نگرانی نیست. در غیر این صورت اگر مطمئن نیستید که در برابر این بیماری واکسینه هستید در ابتدا آرامش خود را حفظ کرده و حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درصورتیکه امکان مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارید می‌توانید از خدمات مرکز مشاوره پزشکی دکتر ساینا استفاده نمایید. متخصصان ما  به سوالات شما در این زمینه و سایر مسائل پزشکی دیگر پاسخ خواهند داد.

همین حالا از بهترین متخصص بیماری های عفونی مشاوره دریافت کنید :

علائم آبله مرغان در بارداری چیست؟

آبله مرغان در بارداری با بروز لکه‎‌های (دانه‌‎های) قرمز پوستی که با خارش همراه است. با پیشرفت بیماری آن‌ها به تاول‎های پر از مایع تبدیل خواهد شد. در مراحل بعدی تاول‌‎های خشک و پوسته‌پوسته شده و در نهایت از بین می‎‌روند. در طی این زمان به‌هیچ عنوان نباید به تاول‎‌ها دست بزنید و یا آن‌ها را تخلیه کنید. این امر سبب می‌‎شود تا جای زخم بر روی بدنتان باقی بماند.

علائم آبله مرغان در بارداری

بعضی از بیماران ممکن است تعداد محدودی تاول‌ را در سطح بدن داشته باشند. این در حالی ‎است که در برخی دیگر تاول‌‎ها تمام بدن را تحت تاثیر قرار می‎‌دهند. لکه‌‎های پوستی به احتمال زیاد در صورت، گوش و پوست ‌سر، زیر بازوها، روی قفسه سینه و شکم، بازوها و پاها ظاهر خواهند شد. علائم آبله مرغان در بارداری به‌طور معمول پس از گذشت 10 تا 21 روز بروز خواهند کرد. گاهی اوقات دوره نهفتگی به 14 تا 16 روز نیز کاهش می‌‎یابد.

ازآنجا که بیشتر افراد در دوران کودکی نسبت به این بیماری واکسینه شده‌اند، به همین دلیل بروز آبله مرغان در بارداری بسیار نادر است. درحقیقت احتمال ابتلا به آبله مرغان در بارداری تنها درصورتی است که شما در برابر این بیماری واکسینه نشده باشید.

 

عوارض آبله مرغان بارداری برای مادر

با درمان ضد ویروسی و انجام مراقبت‌های ویژه  احتمال بروز عوارض آبله مرغان برای مادران بسیار نادر است. با این وجود عوارض ناشی از ابتلا به آبله مرغان در دوران بارداری می‌تواند عوارض زیر را برای مادر ایجاد کند:

آبله مرغان در بارداری و عوارض آن بر روی نوزاد

عوارض آبله مرغان در بارداری بر روی نوزاد بسته به اینکه مادر در هفته چندم بارداری به این بیماری مبتلا شده متفاوت است: 

20 هفته اول بارداری

البته اگر آبله مرغان در طی 20 هفته اول بارداری - به ویژه بین هفته‌های 8 تا 20 - ایجاد شود، احتمال کمی وجود دارد که نوزاد با یک نقص مادرزادی با نام سندرم واریسلا مادرزادی foetal varicella syndrome (FVS) متولد شود. سندرم واریسلا مادرزادی می‌تواند به پوست، چشم‌ها، پاها، بازوها، مغز، مثانه یا روده کودک آسیب برساند.

همچنین هیچ مدرک و شواهدی وجود ندارد که در این دوران احتمال سقط جنین وجود داشته باشد. 

بین هفته 28 تا 36 بارداری

آبله مرغان در بارداری اگر بین هفته 28 تا 36 رخ دهد ویروس در بدن نوزاد می‌ماند، اما خطرناک نیست و هیچ علائمی ایجاد نمی‌کند. با این حال ممکن است که ویروس در سال‌های اولیه زندگی کودک فعال شود و یا گاهی اوقات باعث زونا در کودک شود.

آبله مرغان در هفته های اول بارداری

بعد از هفته 36 بارداری

بعد از هفته 36 حاملگی ممکن است کودک هم مبتلا شود و با آبله مرغان متولد شود، اما به خاطر آنتی‌بادی‌هایی که از بدن مادر گرفته است، مشکل جدی نخواهد داشت.

روزهای آخر زایمان

خطرناک‌ترین زمان برای ابتلا به آبله‌مرغان چند روز پیش از زایمان تا دو روز پس از زایمان است. در این شرایط نیز نوزاد با ویروس مواجه می‌شود، اما زمان کافی برای دریافت آنتی‌بادی از بدن مادر را ندارد. به همین دلیل اگر آبله مرغان در چند روز آخر بارداری و یا 48 ساعت بعد از زایمان رخ دهد، این احتمال وجود دارد که کودک با یک عفونت جدی به نام نئوناتال واریسلا (Neonatal varicella) متولد شود که درصورت درمان نشدن می‌تواند زندگی نوزاد را تهدید کند.

اگر قصد بارداری دارید و مطمئن نیستید که در برابر این بیماری واکسینه هستید یا نه، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک می‌تواند با انجام یک آزمایش خون ساده بفهمد که آیا شما در برابر این بیماری واکسینه هستید یا نه.

 

درمان آبله مرغان در بارداری چگونه است؟

اگر به آبله مرغان در بارداری مبتلا شده‌‎اید بدون فوت وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشکان معمولا برای درمان آبله مرغان حامگلی تزریق داروهای ایمونوگلوبولین را تجویز خواهند کرد. (این دارو حاوی آنتی بادی در برابر ویروس آبله مرغان است). با مصرف دارو علائم بهبودی مادر در طی 10 روز بروز خواهد کرد. البته به‌طور قاطع نمی‌‎توان از تاثیرات دارو بر رشد جنین صحبت کرد و برای این منظور مطالعات بیشتری لازم است.

برای پیشگیری از آبله مرغان در بارداری چه باید کرد؟

برای جلوگیری از آبله مرغان در بارداری در مرحله اول باید از تماس با افراد آلوده پرهیز نمایید. البته اگر در کودکی این بیماری را گرفته‌اید یا نسبت به آن واکسینه شده‌اید، دیگر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا نخواهید شد. اما چنانچه نمی‌‎دانید که نسبت به این بیماری ایمن شده‌‎اید و یا نه، کافیست با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم قبل از اقدام به بارداری برایتان واکسن تجویز کند.

همچنین باید بدانید که پس از دریافت واکسن باید مدت زمانی بارداری را به تعویق بیندازید تا اثرات بیماری در بدن به‌طور کامل دفع شود. در غیر این صورت عوارض جدی برای جنین در پی خواهد داشت. به‌طور کلی پیشنهاد می‎‌شود بین یک تا سه ماه بین تزریق واکسن آبله مرغان و بارداری فاصله وجود داشته باشد.

بهترین راه پبشگیری از آبله مرغان در بارداری این است که از تماس با افراد آلوده پرهیز نمایید. البته اگر در کودکی این بیماری را گرفته‌اید یا نسبت آن واکسینه شده‌اید، دیگر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا نخواهید شد. 

 

آیا آبله مرغان در بارداری همان سرخجه است؟

آبله مرغان بارداری متفاوت از سرخجه است. سرخجه به اندازه آبله مرغان مسری نیست و عوارض آن برای افرادی عادی کمتر است. اما بروز این بیماری در زنان باردار مشکلات بسیار جدی برای جنین بوجود خواهد آورد. همانطور که آبله مرغان در بارداری سبب بروز نقص مادرزادی می‎‌شود سرخجه نیز زمینه را برای بروز این ناهنجاری‌ها فراهم خواهد کرد.

واکسن آبله مرغان قبل از بارداری

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • اگر باردار هستید و فکر می‌کنید ممکن است آبله مرغان گرفته باشید(حتی اگر علائم خاصی ندارید)
  • اگر باردار هستید و در نزدیکی شخصی بوده‌اید که به این بیماری مبتلا است و مطمئن نیستید که در برابر این بیماری واکسینه هستید یا نه

در چنین مواردی باید فوراً به پزشک متخصص یا ماما مراجعه کنید.​

کلام آخر دکتر ساینا درخصوص آبله مرغان در بارداری

هدف ما از نوشتن این مطلب صرفا آگاهی دادن به شما مادران باردار است و لزومی ندارد با خواندن این مطلب دچار نگرانی شوید. همانطور که در این مطلب اشاره کردیم اگر قبلا این بیماری را گرفته باشید یا واکسن آن را زده باشید دیگر نیازی به نگرانی نیست، اما چنانچه مطمئن نیستید که در برابر این بیماری واکسینه شده‌اید یا نه، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

چنانچه به راهنمایی بیشتری در این خصوص نیاز دارید می‌توانید از متخصصان ما در مرکز مشاوره پزشکی دکترساینا کمک بگیرید. پزشکان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند تا نگرانی‌‎های شما کاهش پیدا کند.

همین حالا از بهترین فوق تخصص بیماری های عفونی مشاوره دریافت کنید :

ده‌ها مطلب مفید درباره‌ی اقدامات قبل و بعد از بارداری و مشکلات دوران بارداری در مجله سلامت دکتر ساینا قرار گرفته ‌است. به شما خانم‌های عزیز توصیه می‌کنیم حتماً این مقالات را مطالعه کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.