اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد بادیان ختایی سوالی دارید؟
بادیان ختایی

بادیان ختایی

star anise-anise

نام ایلیسیوم معادل عبارت «چیزی که انسان را می‌فریبد» در زبان لاتین است که در واقع به بوی دلپذیر این گیاه اشاره دارد. نام گونه وروم به معنی «صحیح» است. غلاف دانه‌های این گیاه شبیه ستاره شش یا هشت‌ پر است. البته گیاه بادیان ختایی با انیسون ارتباطی ندارد، هر چند بو و طعمی مشابه با آن دارد.

فواید بادیان ختایی

1. خوردن زیاد آن باعث مسمومیت، لرزش و تشنج صرعی می‌گردد.
2. برای تقویت معده بعد از غذا ۲ گرم از گرد آن میل شود.
3. برای ازدیاد شیر یک گرم بادیان را در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم‌کرده به مدت یک هفته بنوشید.
4. جهت ناراحتی‌های ریوی یک گرم در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش ۱۰ دقیقه دم‌کرده روزی ۳ فنجان به مدت یک هفته بنوشید.
5. دمکرده بادیان ختائی شادی‌آور می‌باشد.
6. جهت تسکین کمردرد ۱۰ گرم بادیان ختائی را در ۳۰ گرم عرق طارونه جوشانده سپس ۱۰۰ گرم روغن کنجد به آن اضافه کنید بگذارید بجوشد تا عرق تبخیر شود و فقط روغن بماند سپس به محل درد بمالید.
7. جهت تقویت بینایی به مدت یک هفته روزی یک گرم در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش ۱۰ دقیقه دم‌کرده روزی ۳ فنجان بنوشید.
8. برای تسکین درد رماتیسم از روغن بادیان ختائی به محل درد بمالید و به مدت یک هفته روزی یک گرم از گرد آن بعد از غذا میل کنید. طرز تهیه روغن در قسمت کمردرد گفته شده است.
9. جهت تسریع گردش خون و تنظیم ضربان قلب به مدت یک هفته روزی یک گرم از گرد آن میل شود با نظر پزشک مصرف شود.
10. جهت دفع‌ کرم روزی ۲ گرم بمدت ۳ روز از بادیان ختائی میل‌شود.

مطمئنید با مصرف بادیان ختایی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر امیر نادری پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر امیر نادری

مضرات استفاه از بادیان ختایی

گیاه بادیان ختایی را با ایلیسیوم رلیجیوسوم یا ایلیسیوم لانسئولاتوم، که ممکن است سمی باشد، اشتباه نگیرید. همچنین هنگام مصرف گونه ایلیسیوم آنیساتوم، احتیاط کنید، زیرا ممکن است خطرناک باشد

طریقه مصرف بادیان ختایی

نحوه کاربرد داخلی گیاه بادیان ختایی : چای، تنتور، کپسول، شربت
نحوه کاربرد موضعی گیاه بادیان ختایی : روغن اساسی این گیاه برای معطر ساختن محصولات بهداشتی ویژه مراقبت مو، عطر و صابون به کار می‌رود. این گیاه به عنوان بخور سوزانده می‌شود و همچنین در جعبه عطر نیز گذاشته می‌شود.
کاربرد گیاه بادیان ختایی در آشپزی: در آشپزی آسیایی، گیاه بادیان ختایی یکی از مواد تشکیل دهنده پودر پنج ادویه چینی است. از این گیاه برای عمل آوردن گوشت اردک، ماهی، طاس کباب، گوشت خوک، غذاهای پخته شده با آتش، چای و قهوه استفاده می‌شود.
در مواد طعم دهنده و چاشنی‌ها از آن به عنوان جایگزینی برای دانه انیسون استفاده می‌شود، گرچه، طعم آن قوی‌تر و تندتر است. گیاه بادیان ختایی به لیکور نیز اضافه می‌شود. برای معطر شدن دهان می‌توانید بعد از صرف غذا یک تکه از آن را در دهانتان گذاشته و بجوید.

ترکیبات بادیان ختایی

ترکیبات شیمیایی گیاه بادیان ختایی : روغن اساسی (آنتول، آنیزالدهید، کاریوفیلین، متیکاویکول، اسید انیسیک، انیسیل آستون، فلاندرین، پینین، سینئول، لیمونین، سافرول)، قند، رزین، تانین‌ها

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .