اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد شالک سوالی دارید؟
شالک

شالک

black poplar

شالک گونه ای است که در نقاط استپی کشت می شودو در بعضی نقاط کشور مانند حسنبگلو, ارسبارن, و حیران, دامنه های جنوبی البرز و بختیاری و سروستان و مناطق دیگر در کنار نهرها و جویبارها بحال خودرو دیده می شود. شالک درختی است که ارتفاع آن به 30 متربالغ می شود, شاخه ها و انشعاباتش باز است و تاج آن در واریته ها و کولتیوارهای مختلف کم و بیش تخم مرغی و تنه آن کم و بیش موج دار است و فاقد حبست های ریشه جوش می باشد.

فواید شالک

در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل‌دار این گیاه برای درمان :
بواسیر
روماتیسم
نقرس
و سیاتیک استفاده می‌شود.
این گیاه مدر
ضد عفونی کننده و مقوی هاضمه نیز می‌باشد.

مطمئنید با مصرف شالک مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر پریا تبریزی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر پریا تبریزی

مضرات استفاه از شالک

مورد خاصی برای شالک گزارش نشده است.

طریقه مصرف شالک

1ـ برای درمان نقرس، رماتیسم و سیاتیک، پانزده گرم جوانه ی شالک را در نیم لیتر آب جوش به مدت 12 ساعت بخیسانید و آب آنرا رقیق نموده میل کنید.
2ـ پودر زغال شالک را بخورید، گاز معده را جذب کرده و سوء هاضمه را درمان می کند.
3ـ برای ضد عفونی کردن زخمهای سخت، گرد زغال چوب شالک را بر آن بپاشید.
4ـ برای درمان کمر درد، 100 گرم جوانه ی شالک را 20 دقیقه در 300 گرم آب جوشانده و با 150 گرم روغن زیتون دوباره بجوشانید تا آب آن تمام شود، سپس ته مانده را در تور بریزید و بر محل ضماد کنید.

ترکیبات شالک

جوانه‌های شالک صمغ دارای گلوکوزیدهای سالیسین ، پوپولین و کریزین است. مقداری اسانس روغنی فرّار نیز در آن یافت می‌شود.

ترکیبات غذایی : تانن، پوپولین، کریزین، چربی.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .