اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر یدالله احراری
سلام، در مورد شاهدانه سوالی دارید؟
شاهدانه

شاهدانه

cannabis

شاهدانه ضد جانور و انگل معده ،شاهدانه از گیاهان یک ساله و لیفی است و دو پایه ای است. دارای ریشه عمودی و ساقه بلند و 2 تا 4 متر ارتفاع.

فواید شاهدانه

1. ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است.
2. مسهل است و در درمان یبوست کاربرد دارد.
3. برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده‌اند، کارساز است.
4.  ضد انگل معده است.
5.  در استعمال خارجی به خصوص روی تاول‌ها کاربرد دارد.
6.  گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد.
7.  گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.
8.  خوردن برگ آن رطوبت‌های معده را خشک می کند.
9.  روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش مفید است.

مطمئنید با مصرف شاهدانه مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر امیر بهرامی احمدی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر امیر بهرامی احمدی

مضرات استفاه از شاهدانه

لازم به ذکر است که خوردن زیاده از حد آن مضر است و موجب سردرد، تاری دید و درد معده می‌شود و در موارد مصرف زیاد، استفراغ نیز دیده شده است.

طریقه مصرف شاهدانه

1. برای آرامش اعصاب روزانه 10 گرم شاهدانه به مدت 14 روز جویده شود.
2. روغن شاهدانه برای گوش درد مفید است.
3. کسانی که بی‎اختیاری ادرار دارند یک هفته روزی 10 گرم شاهدانه بجوند.
5. خوردن شاهدانه برای افراد میگرنی مفید است.
6. شیرخوارانی که بی‎خوابی می‎کنند اگر مادر آنها قدری شاهدانه بجوند بچه‎ها تا صبح آرام خواهند خوابید به خاطر داشته باشید که بیشتر از 14 روز نخورند.
7. تخم شاهدانه قاعده‎آور است.
8. تخم شاهداانه ضدانگل معده می‎باشد.
9. ضماد برگ شاهدانه برای تحلیل ورم‎ها و تسکین دردهای عصبی مفید است.
 10. گرچه بعضی‎ها از گیاه شاهدانه به عنوان مخدر استفاده می‎کنند در این جا باید گفت که استفاده دراز مدت آن باعث از بین بردن نیروی جنسی، موجب غم و اندوه، تاریکی دید چشم، ترس بسیار شدید و جنون و مالیخولیا می‎گردد.
11. ضماد برگ آن باعث از بین رفتن شپش می‎گردد.
12. برای دفع سنگ کیسه صفرا برگ شاهدانه، دم گیلاس، کاکل ذرت را در آب جوشانده صاف نموده میل شود، 10 گرم با سه لیوان آب بجوشانید که به اندازه 2 یا 5/2 لیوان آب بماند.
13. برای رفع شوره سر با جوشانده برگ شاهدانه سر را ماساژ دهید.

ترکیبات شاهدانه

محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده‌اند که تاثیر ضدافسردگی دارد. آنان دریافته‌اند که این ترکیب شیمیایی می‌تواند به تولید دوباره سلول‌های عصبی کمک کند.
دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می‌تواند مانع گسترش سلول‌های سرطان سینه در بدن شود.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .