نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد بارانک(سماق کوهی) سوالی دارید؟
بارانک(سماق کوهی)

بارانک(سماق کوهی)

rowan

درختی است زیبا به ارتفاع 10 – 15 متر که در جنگل‌های واقع در دشت‌ها و دامنه‌های کم ارتفاع می‌روید.
از میوه بارانک جهت بندآوردن اسهال و اسهال‌خونی به صورت جوشانده استفاده می‌گردد.
 

فواید بارانک(سماق کوهی)

سماق کوهی برای تسکین درد معده و اختلالات گوارشی موثر است و دارای خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی می باشد و از بروز سرطان جلوگیری می کنند.

سماق برای بیماران دیابتی مفید است زیرا یکی از عوامل به وجود آمدن عوارض مختلف در دیابتی ها، ترکیب شدن گلوکز (قند خون) با پروتئین های حیاتی بدن است که به تغییر ساختار شیمیایی و عملکرد این پروتئین ها می انجامد و مطالعات نشان می دهد که سماق تا 81 درصد از بروز این فرایند جلوگیری می کند.

همچنین برطرف کننده نقرس و رماتیسم نیز می باشد.

سماق برای درمان درد دندان مفید است.

اشتها را تحریک می‌کند و به دلیل داشتن تانن فراوان، قابض و پاک کننده معده بوده و اسهال معمولی و اسهال خونی را برطرف می کند.

سماق خاصیت ادرارآور یا دیورتیک دارد و تب را پایین می آورد و در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس مؤثر است.

خون را تصفیه می کند و مواد زائد خون (مانند اوره) را دفع می ‌کند.

لثه‌ها را تقویت کرده و آنها را محکم می ‌سازد و برای برطرف نمودن تهوع و بی اشتهایی مفید است.

تقویت کننده دستگاه گوارش است و از خونریزی معده جلوگیری می‏کند.

میوه سماق اثر ضدقارچی داشته و در التیام زخم، سوختگی، اگزما موثر می باشد.

مطمئنید با مصرف بارانک(سماق کوهی) مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر بهنام فلاح بافکر پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر بهنام فلاح بافکر

مضرات استفاه از بارانک(سماق کوهی)

سماق تازه به دلیل ایجاد مسمومیت نباید مصرف شود و فقط باید خشک آنرا مصرف نمود.
به دلیل اینکه سماق سرد است برای افراد سردمزاج مناسب نیست و باید با گیاهان گرم مصرف شود.

طریقه مصرف بارانک(سماق کوهی)

ترکیبات بارانک(سماق کوهی)

از نظر ترکیبات شیمیایی در میوه و در برگهای سماق معمولی تانن فراوانی موجوداست .در برگهای خشک ان بین ۳۰-۱۵ درصد تانن وجود دارد به علاوه یک ماده رنگین زرد به نام میریستین یافت می شود.در میوه ان علاوه بر تانن مقدار قابل ملاحظهای سیتریک اسید ،وینیک اسید ،مالیک اسیدو....که مزه ترش و قابض را به آن می دهد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .