نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد پامچال طبی سوالی دارید؟
پامچال طبی

پامچال طبی

cowslip

نام‌های دیگر آن: زهرالربیع و زهرالربیع العطری می‌باشد. پامچال گیاه زیبایی است که بصورت علفی می باشد و خودرو است برگهای آن کرکدار پرچین و بیضی شکل است و گلهای آن افتاده و زرد رنگ است و در فصل بهار سبز می شود ریشه آن محکم است و زمانی که تازه می باشد بوی تندی از آن به مشام می رسد گلهای پامچال در ماههای اردیبهشت تا تیر ظاهر می شود پامچال در کنار جاده ها و چمن ها و جاهایی که علف می روید سبز می شود.

فواید پامچال طبی

۱. پامچال سرشار از ساپونین و خلط آور است.

۲. گل پامچال داروی مؤثری برای برونشیت، سرفه‌های مزمن و زکام مغزی می‌باشد.

۳. کرم‌کُش است ۱۰ گرم ریشه پامچال را در ۵۰۰ سی‌سی آب جوشانده به ۵ نوبت میل شود.

۴. برای امراض عصبی و هیستری مفید می‌باشد ضد تشنج است.

۵. برای سردردهای شدید و میگرن و دل بهم‌خوردگی مفید می‌باشد.

۶. برای درمان و معالجه ورم کوفتگی که در اثر ضربه به بدن وارد می‌شود و در آن قسمت خون سیاه شده ۱۰۰ گرم ریشه تازه پامچال را در یک لیتر آب ریخته جوشانده تا نصف شود سپس پارچه‌ای را به آن آغشته نموده محل را کمپرس کنید.

۷. برای سیاه سرفه ۱۵ گرم گل پامچال را در ۵۰۰ سی‌سی آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم‌کرده روزی ۳ فنجان میل شود.

۸. برای درمان بی‌خوابی از دمکرده گل پامچال استفاده شود.

۹. دمکرده گل پامچال تقویت کننده و آرام کننده اعصاب است.

۱۰. از پامچال برای حل کردن اسید اوریک و بهبود رماتیسم‌های مفصلی می‌توان استفاده کرد. دمکرده گل آن را به صورت نوشیدن و برگ آن را به صورت مرهم بگذارید. ۱۱. برای درمان سنگ‌کلیه ۲۰ گرم ریشه و گل پامچال را در نیم لیتر آب ریخته ۲۰ دقیقه خیسانده با حرارت ملایم می‌گذاریم تا جوش آید ۵ دقیقه جوشانده ۱۰ دقیقه دم‌کرده روزی ۵ فنجان هر ۲ ساعت یک فنجان میل شود.

۱۲. برای درمان سیاه زخم با جوشانده پامچال زخم را بشوئید.

۱۳. برای درمان آسم از دمکرده ریشه پامچال می‌توان استفاده کرد.

۱۴. برای درمان آشفتگی معده و دل بهم‌خوردگی گل پامچال را در آب خیسانده ابتدا چند دانه هل را کوبیده سپس مخلوط کرده میل شود.

مطمئنید با مصرف پامچال طبی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر آرزو نهاوندی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر آرزو نهاوندی

مضرات استفاه از پامچال طبی

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .

طریقه مصرف پامچال طبی

پامچال در طب به عنوان کرم کش و ضد تشنج استفاده می شود و در بیماریهای عصبی هیستری و تشنجات اطفال مصرف می شود گلهای پامچال داروی موثری برای برونشیت زکام های مغزی و سرفه های مزمن است و اگر کسی به گریپ مبتلا شود می تواند از دم کرده گل پامچال استفاده کند زیرا با اثر بخشی سریع ان خیلی زود از این ناراحتی خلاص می شود همچنین این دم کرده برای کسانی که مبتلا به سر دردهای شدید و میگرن و دل بهم خورده هستند مفیت است. گل پامچال مقوی و تب بر است .ریشه پامچال را به مقدار 20 تا 30 گرم در یک لیتر آب بجوشانید و برای درمان سیاه سرفه سینه پهلو برونشیت و امراض مربوط به مجاری ادراری مصثرف کنید برای درمان و معالجه ورم کوفتگی که در اثر ضربه وارد می شود و ایجاد خون مردگی در آن ناحیه می کند ریشه پامچال را در یک لیتر آب بجوشانید و بعد پارچه ای را در آن خیس کنید و روی ورم بگذارید و محل ضرب دیدگی را کمپرس کنید. این گیاه داروئی ، خاصیت درمانی به شرح زیر دارد : اختلالات تنفسی جوشانده ریشه پامچال ، درمان کننده اختلالات تنفسی است . جوشانده مذکور ،تنگی نفس ، سیاه سرفه ، برونشیت ، ذات الریه و سرفه های خشک را درمان می نماید . دم کرده گل پامچال نیز ، برونشیت ، سرفه های مزمن ، سرما خوردگی ، گریپ و زکام را التیام می بخشد . اختلالات عصبی جوشانده گل پامچال ، انواع بیماری های تشنجی ، هیستری ، سردرد های عصبی ، میگرن و لرزش اندامها و سایر اختلالات عصبی را درمان می نماید. این گیاه ، یک داروی ضد تشنج می باشد. اختلالات کلیوی جوشانده ریشه یا گل پامچال ، اختلالات کلیه ، مثانه و مجاری ادرار را برطرف می سازد . اختلالات خونی کمپرس با جوشانده ریشه پامچال ،سبب درمان خون مردگی ،دردهای موضعی ، کوفتگی و ورم ناشی از ضربه ها می گردد. خلاصه آنکه پامچال ،یک گیاه داروئی موثر در درمان بیماریهای عصبی ، تنفسی ، کلیوی و خونی است پامچال علاوه بر خواص مذکور ، داروئی تب بر ، ضد انگل می باشد و حالت تهوع را درمان می نماید.

ترکیبات پامچال طبی

دارای ریزوم فیبری کوچک با ریشه های فرعی فراوان است. ریشه آن محکم است و زمانی که تازه باشد بوی تندی از آن به مشام میرسد. رسد. ریشه آن محتوی ۵ تا ۱۰% ساپونین با ساختمان تری ترپن است که شامل فنیل گلیکوزیدهایی نظیر پریماورین و پریمولاورین و همچنین حاوی مقادیر فراوانی اسید پری مولیک میباشد. برگها همگی قاعده ای و به صورت طوقه ای، دارای بافت خشن، به شکل تخم مرغی کشیده و دارای حاشیه ای با دندانه های هلالی و در سطح زیرین کرک دار هستند. این برگ ها محتوی ۲% ساپونین و ۱% ویتامین ث هستند. گلها زرد رنگ بوده، درون یک گل آذین چتر مانند انتهایی، گره دار، یک طرفه و روی ساقه ای به ارتفاع 10 سانتیمتر قرار گرفته اند. کاسه گل استکانی و جام گل دارای 5 لوب میباشد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .