نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد پای خر سوالی دارید؟
پای خر

پای خر

coltsfoot

پای خر (پای کره اسبی هم گفته‌اند) نام گیاهی دارویی است از خانواده گل‌ستاره‌ای‌ها از گونه خرپاها (Tussilago). پای خرگیاهی پایا و دارای ریشه قوی، گوشتدار و به رنگ سفید مایل به قهوه‌ای است. در آغاز فصل بهار و قبل از پیدایس برگ ها، ساقه کوچکی از گیاه رشد می‌کند که هریک به کاپیتول منتهی می‌شود. رنگ برگ‌ها سبزاما سطح آن به علت پوشیده بودن از کرک‌های ظریف به رنگ سبز مایل به سفید است.

فواید پای خر
از ریشه و برگ گیاه، برای بخور، رفع سکسکه، سرفه‌های خشک و درمان آبسه و له شده برگ‌ها با عسل به صورت ضماد برای مداوای باد سرخ استفاده می‌شود. همچنین صورت‌های دارویی دیگر پای خر برای حفاظت پوست استفاده می‌شود. این دارو خلط آور و آرام کننده نیز می‌باشد. طبع آن گرم و خشک است. برای ناراحتی‌های سینه و برونشیت مزمن و آسم می‌توان از این گیاه (برگ‌های این گیاه را مانند سیگار دود کرد) استفاده کرد. برای سرطان ریه و خروج اخلاط خونی از سینه از دمکرده گل آن استفاده شود. از دمکرده آن می‌توان به عنوان مایع شستشوی چشم استفاده کرد. افراد مسلول می‌توانند از دمکرده آن میل کنند. برای درمان فلج ناگهانی ناشی از خونریزی مغزی دمکرده این گیاه نیز مفید می‌باشد. آدرپشتک ۵ گرم در ۲۵۰ سی‌سی آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم‌کرده صاف نموده ۴ نوبت در روز میل شود. برای کم کردن ورمها از ضماد برگ و گل آن استفاده شود. کسانی که ناراحتی کبدی دارند از این گیاه با احتیاط استفاده کنند و نباید بیش از ۲ هفته استفاده شود.
مطمئنید با مصرف پای خر مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،پزشک تستر پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
پزشک تستر

مضرات استفاه از پای خر

1-استعمال خارجی پای خر ، به صورت شیاف ، در زنان بار دار موجب سقط جنین می گردد.

2-زیا ده روی و مصرف بی رویه پای خر موجب ناراحتی های کبدی می شود.

طریقه مصرف پای خر

طبع‌ گیاه‌ پای‌ خر گرم‌ و خشک‌ است‌. پای‌ خر دارای‌ خواص‌ خلط‌آور، نرم‌ کننده‌، ضد اسپاسم‌، مقوی‌ عمومی‌،مسهل‌، محلل‌ باد و گازهای‌ سینه‌، معرق‌، مدر، قاعده‌آور، التیام‌ بخش‌ زخم‌ها،نشاط‌آور است‌. از این‌ گیاه‌ در موارد عفونتهای‌ مجاری‌ تنفسی‌، سرفه‌، درمان‌ حالات‌ نزله‌ای‌،بیماریهای‌ مختلف‌ سینه‌ و آسم‌، زکام‌ مزمن‌، سرماخوردگی‌، برونشیت‌ مزمن‌،سرطان‌ ریه‌، خروج‌ اخلاط‌ خونی‌ از ریه‌، نرم‌ کردن‌ سینه‌ و التهاب‌ شدید سینه‌، تب‌،بیماریهای‌ کلیه‌ و مثانه‌، لارنژیت‌ و گریپ‌ استفاده‌ به‌عمل‌ می‌آید. ریشه‌ و برگ‌ گیاه‌ به‌صورت‌ بخور برای‌ رفع‌ سرفه‌های‌ خشک‌ و درمان‌ آبسه‌ها وله‌ شده‌ برگها در عسل‌، به‌صورت‌ ضماد برای‌ مداوای‌ باد سرخ‌ و تمام‌ مواد التهابی‌به‌کار می‌برده‌اند. اصولاً کلمه‌ Tussilago به‌معنای‌ دفع‌ سرفه‌ است‌. که‌ بیانگر اثر دفع‌ سرفه‌ این‌گیاه‌ می‌باشد.در استعمال‌ خارجی‌ له‌ شده‌ برگهای‌ تازه‌ به‌صورت‌ ضماد روی‌ دمل‌، ورم‌ وزخم‌ها باعث‌ بهبودی‌ آن‌ می‌شود. شیاف‌ برگ‌ و گل‌ آن‌ در مهبل‌ برای‌ خارج‌ کردن‌ جنین‌ زنده‌ و مرده‌ مؤثر است‌.شست‌ و شوی‌ پا به‌وسیله‌ دم‌ کردة‌ برگ‌ پا خر از تعریق‌ زیاده‌ از حد پا جلوگیری‌می‌کند. کشیدن‌ برگ‌ آن‌ به‌جای‌ سیگار برای‌ تنگی‌ نفس‌ و سرفه‌ مفید است‌. برگهای‌ آن‌ در رفع‌ سودا، ناراحتیهای‌ پوستی‌ مربوط‌ به‌ پوست‌ سر، ورم‌ پا وتومورها مفید است‌ و به‌علت‌ وجود مقدار زیاد گوگرد در تأمین‌ سلامت‌ پوست‌ سر،درمان‌ کچلی‌ و درماتوزهای‌ مختلف‌ مفید است‌. جوشانده‌ 1 ـ 2 قاشق‌ غذاخوری‌ در یک‌ لیتر آب‌ برای‌ سرماخوردگی‌ وبرونشیت‌ استفاده‌ می‌شود. از جوشانده‌ 40 تا 50 گرم‌ برگ‌ خشک‌ پای‌ خر در یک‌ لیتر آب‌ 2 تا 4 فنجان‌ درروز در موارد عفونتهای‌ مجاری‌ تنفسی‌ تناول‌ شود. دم‌ کرده‌ 15 تا 20 گرم‌ برگ‌ خشک‌ در یک‌ فنجان‌ آب‌ جوش‌ به‌مدت‌ 10 دقیقه‌،پس‌ از صاف‌ کردن‌ شکر بریزید. نوشیدن‌ این‌ دم‌ کرده‌ چندین‌ بار در روز برای‌ درمان‌سرفة‌ مداوم‌ یا بیماریهای‌ ریوی‌ مفید است‌.

ترکیبات پای خر

گل‌های این گیاه دارای تانن، فارادیول (faradiol) ، اسیدهای مالیک، گانیک، ونیک و دو نوع فیتوسترین می‌باشد. در برگ‌های آن گلوکزید وجود دارد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .