نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد کافور سوالی دارید؟
کافور

کافور

lauraceae

درخت کافور درختى است بزرگ داراى تنهء صاف و قائم و تاج بزرگ.از کلیهءاعضاى درخت از جمله چوب تنه،شاخه‌ها،برگ و...کافور گرفته مى‌شود،البته درپوست آن بیشتر است.درخت شبیه درخت زیرفون است.درخت کافور در مناطق‌گرم شرقى آسیا در جنگلهاى هندوستان،در چین،در جزیرهء فورموز معروف به‌ماچین،در ژاپن،جاوه و سوماترا انتشار دارد و در مناطق دیگرى کاشته مى‌شود.
تکثیر درخت کافور از طریق کاشت دانه یا خوابانیدن شاخه‌هاى آن انجام مى‌گیرد.

فواید کافور

کافورخاصیت ضدعفونى کردن و تحریک قلب دارد
به علاوه براى معالجهء بیمارى‌هاى جهاز تنفسى مفید است و در مورد مسمومیت ازتریاک به عنوان پادزهر مورد توجه است.

در هند و چین به عنوان ضد اسپاسم و براى‌کاهش ترشح شیر مستعمل است‌.
کافور از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى ایران سرد و خشک است ولى باکمال تعجب در هند آن را گرم و خشک مى‌دانند

از نظر خواص حکما طب سنتى‌معتقدند که فرح‌آور است و مقوى دماغ و قلب و براى رفع تبهاى عفونى وذات الجنب و زخمهاى ریه،سل و اسهال گرم مفید است.

رفع تشنگى و مسکّن التهاب‌کبد و کلیه و سوزش مجارى ادرار است.

اگر با گلاب و گل سرخ به پیشانى مالیده شود،مسکن سردرد گرم مى‌باشد.

اگر با آب گشنیز و سرمه ساییده و مخلوط کرده و به چشم‌مالیده شود،باعث جلوگیرى از برآمدن دانه در پلک مى‌گردد و اگر دانه برآمده است،فروکش مى‌کند.

اگر قطرهء محلول آن با آب گشنیز تازه در گوش ریخته شود براى‌تسکین درد گوش گرم و قطع خونریزى از بینى نافع است.

غرغرهء آن با گلاب براى‌تسکین درد دندان کرم‌خورده و زخمهاى دهان مفید است.

پاشیدن گرد آن روى‌زخمها و جراحتهاى بد در مورد زخمهاى گرم و جراحات تازه و قطع خون و تسکین‌درد آنها نافع است.

مطمئنید با مصرف کافور مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر محمد احمدی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر محمد احمدی

مضرات استفاه از کافور

براى سردمزاجان مضّر است و معده را ضعیف مى‌کند و نیروى‌جنسى را کاهش مى‌دهد.استشمام بیش از اندازهء آن موجب سفید شدن مو،پیرى،قطع اشتها،قطع نسل و تولید سنگ مثانه و سنگ کلیه است لذا در این قبیل موارد بایدادویه گرم مانند گل قند،روغن سوسن،بنفشه و نرگس خورده شود.

طریقه مصرف کافور

در قرن 18 میلادی کافور توسط Auenbrugger در درمان مانیا ( جنون) استفاده شد.
این تصور وجود داشت که مارها و سایر خزندگان به علت بوی شدیدکافور از آن دوری می کنند و همچنین این عقیده وجود دارد که کافور برای حشرات سمی است. به همین علت گاهی اوقات کافور به عنوان دفع کننده ی حشرات استفاده می شود. کافور به طور کسترده در آیین مذهبی هندو ها مورد استفاده قرار می گیرد .
کافور در برخی ماسک روشن کننده (صاف کننده) که برای پو ست استفاده می شوند، موجود است.
اخیرا" نانو لوله های کربنی" در فرایند رسوبدهی شیمیایی در فاز بخار با استفاده از کافور تولید شده اند.
در زمان حاضر در آسیا،کافور به عنوان طمع دهنده به شیرینی ها به کار میرود. در اروپا در قرون وسطی و قبل از ان کافور به طور گسترده به عنوان جزئی از شیرینی کاربرد داشت. اما هم اکنون بیشتر برای اهداف پژَکی مورد استفاده قرار می گیرد. کافور در پخت و پز غذا و بویژه انواع دسر در هند به کار برده می شود. ( Pachha Karpooram اصطلاح هندی کافوریست که در غذا استفاده می شود. این اصطلاح لفظا" به معنای کافور سبز است اما Pachha به معنای خام نیز می تواند باشد.) کافور خوراکی با مارک "Edible Camphor" در عطاری های هند یافت می شود.

ترکیبات کافور

از نظر ترکیبات شیمیایى و مواد عامله در درخت کافور اسانس روغنى فرّار وجوددارد.در برگهاى آن در حدود ٠ / ٧٣ درصد کامفور ١ و 0/97 درصد کامفرول‌ ٢ مشخص شده است‌ .در گزارش مطالعات دیگرى ترکیبات شیمیایى‌درخت کافور چنین شرح داده شده است:
مواد کامفور،لیمونن‌ ٣ که همان دى‌پنتن‌ ۴ است و پى سیمول‌ ۵ ،پى نن،
ارتودن‌ ١ و سالون‌ ٢ در درخت کافور وجود دارد.
 

گیاهان دارویی پیشنهادی برای شما
زرمباد،عرق کافور

زرمباد،عرق کافور

زرمباد عبارت از قطعاتی تقر یباٌ گرد ، زردنگ کمی روشن تر از زرد چوبه است که از پوسته ای ضخیم و چروکیده وقسمت داخلی سفت ومحکم دارد این قطعات عبارت از ریزمهایی است با بوئی ضعیف تر از زرد چوبه متعلق به گیاه زرمباد با نام علمی:‍Curcuma zedoaria Rosc. از تیره زنجبیل (zingiberaceae ) که بومی هندوستان بوده و از آنجا به ایران وارد می گردد . زرمباد گیاه پایا و علفی است که بر گهایی بدون کرک و نو ک تیز دارد و گلهای آن مجتمع به صورت سنبله است .

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .