اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد پای شیر سوالی دارید؟
پای شیر

پای شیر

alchemilla vulgaris

گیاهی است کوتاه به بلندی 40 – 15 سانتی متر چند ساله و علفی ، دارای ریزوم و ریش قوی به رنگ قهوه ای است. برگهائی مدور به رنگ سبز روشن منقسم به 7 تا 11 لوب دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز دارد. گلهای آن دارای کاسه کوچکی مرکب از 8 تقسیم در 2 ردیف و پرچم هایی به تعداد 4 و بسیار کوچک است.

فواید پای شیر

 از لحاظ دارویی خواص فراوانی دارد به ویژه برای بیماران تصلب رگ‌ها و التیام انواع زخم‌ها مانند زخم‌های مربوط به اندام‌های حساس بدن، زخم‌های چرکین، قانقاریا، واریس، حساسیت‌ها و بیماری‌های عفونی دهان بسیار موثر است و به شکل انواع غرغره یا جوشانده و شربت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطمئنید با مصرف پای شیر مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی

مضرات استفاه از پای شیر

در مواردی که اسهال شدید یا طولانی مدت بویژه در کودکان و نوجوانان دیده می شود حتماً باید مراقبت های پزشکی جدی صورت گیرد و مصرف این دارو نمی تواند کارساز باشد.
زیاده روی و مصرف بی رویه پای شیر زیان آور می باشد.

طریقه مصرف پای شیر

۱. جهت تقویت معده به مقدار ۸ گرم پای شیر را در ۲۰۰ سی‌سی آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم‌کرده بنوشند.
۲. جهت درمان کم‌ خونی از دمکرده تمام قسمت‌های این گیاه استفاده شود.
۳. جهت بیماری قند ۸ گرم از این گیاه را در ۲۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده قبل از غذا یک فنجان بنوشند.
۴. برای درمان چاقی از روش شماره ۳ استفاده شود.
۵. جهت تسکین خارش مهبل ۱۰۰ گرم این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده صاف نموده واژن را شستشو دهند.
۶. برای درمان خونریزی شدید ماهانه ۴ گرم از این گیاه را در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش ۲۰ دقیقه دم‌کرده بعد از پاک شدن به مدت ۱۴ روز، روزی ۲ فنجان بنوشند.
۷. جهت درمان زخم‌های غانغاریائی و زخم‌های چرکین با جوشانده غلیظ این گیاه شستشو دهند.
۸. برای درمان آفت دهان به صورت غرغره استفاده شود.
۹. برای خارش‌ها و التهابات پوستی از دمکرده و شستشو با این گیاه استفاده شود.
۱۰. جهت درمان آب آوردن بافت‌ها این گیاه مفید می‌باشد.
۱۱. جهت تصلب شرائین با نظر پزشک از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد.
۱۲. جهت درمان خارش مهبل از کرم این گیاه می‌توان استفاده کرد.
* طرز تهیه کرم پای شیر: ۵ گرم برگ پای شیر را در ۱۰۰ سی‌سی آب مقطر جوشانده سپس صاف نموده با اوسیرین مخلوط کرده تا به صورت کرم درآید.
۱۳. جهت تسهیل زایمان یک ماه قبل از زایمان از دمکرده این گیاه بنوشند با نظر پزشک انجام گردد.
۱۴. جهت کم کردن کلسترول از دمکرده این گیاه استفاده شود.
۱۵. جهت جلوگیری از خونریزی و التیام زخم ضماد این گیاه را گذاشته و هر ۱۰ دقیقه ضماد را تعویض نمایند.

ترکیبات پای شیر

این گیاه حاوی مقادیر زیادی از الاژیتانین ها ( 8-6 درصد ) است که شامل آگرویمونین ، لیویگاتین F ، پدونکولاژین میباشند. فلاونوئید ها ( شمال کوئرستین گلوکرونید ) نیز در این گیاه به اثبات رسیده است.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .