نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد علف پنیر سوالی دارید؟
علف پنیر

علف پنیر

cleavers

علف پنیر گیاه‌ یک ساله‌ای‌ با شاخه‌های‌ خزنده‌ در روی‌ زمین‌ است‌ که‌ طول‌ آن‌ها به‌20/1 متر می‌رسد. برگ‌های‌ علف‌ پنیر باریک‌ و نیزه‌ مانند هستند و در دسته‌های‌ شش ‌تایی‌ از یک‌ نقطه‌ بر روی‌ شاخه‌ها بیرون‌ می‌آیند. هم‌ روی‌ برگ‌ها و هم‌ روی ‌ساقه‌ها را تیغ‌های‌ قلاب دار زبری‌ پوشانیده‌اند. گل‌های ‌‌ سفید مایل‌ به‌ سبز و به شکل ‌ستاره‌ در تابستان‌ پدیدار می‌گردند و سپس‌ در دنباله‌ همین‌ گل‌ها، تخم‌ مدور و توپی ‌شکل‌ و پوشش‌دار که‌ مثل‌ ساقه، خارهای‌ قلاب دار دارد، ظاهر می‌شود.

فواید علف پنیر

1-مدر است
2-ضد عفونی کننده است
3-آرام بخش است
4-داروی مناسبی برای مداوای مجاری ادرار است.(چون ترشحات کلیوی رو تحریک می کنه.)
5-تشنجات را آرام می کنه
6-در مصارف شستشو کاربرد دارد
7-برای کمپرس زخم های ناسور به درد می خورد
8-برای تحریکات پوستی و اولسرها به کار می رود.
علف‌ پنیر دارای‌ خواصّ‌ مدر، مقوّی، تصفیه کننده‌ی خون، دافع‌ سموم، آرام‌کننده، قابض، ضدّ تشنّج‌ خفیف، بند آورنده‌ی‌ خون، مُعرّق‌ و ضدّ اسکوربوت‌ است. علف‌ پنیر در موارد تسکین‌ درد معده، صرع، رفع‌ بیماری‌های کبدی، آب‌ آوردن‌ بافت‌ها، اسکوربوت، گواتر، عدم‌ دفع‌ ادرار و سنگ‌ کلیه به‌ کار می‌رود. دم‌ کرده‌ی‌ این‌ گیاه‌ داروی‌ رفع‌ التهاب‌ پوستی‌ است‌ و خاصیت‌ مدری‌ آن‌ به‌ رفع ‌اختلالات‌ ادراری‌ کمک‌ می‌کند. ریشه‌ی‌ آن‌ برای‌ تقویت‌ نیروی‌ جنسی‌ خورده‌ می‌شود. دم‌ کرده‌ی 150 گرم‌ سر شاخه‌های گل‌دار گیاه‌ در 500 گرم‌ آب‌ جوش‌ برای‌ ناراحتی‌های‌ کبدی، گواتر، استسقا، کمی‌ ویتامین‌ C، سختی‌ دفع‌ ادرار و سنگ‌ کلیه‌ می‌خورند. 

مطمئنید با مصرف علف پنیر مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر محمدرضا فهمیده پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر محمدرضا فهمیده

مضرات استفاه از علف پنیر

مضراتی برای گیاه علف پنیر یافت نشد.

طریقه مصرف علف پنیر

در استعمال‌ داخلی‌ جوشانده‌ی‌ 1 ـ 2 قاشق‌ غذاخوری‌ خرد شده‌ گیاه‌ در یک‌ لیتر آب‌ به‌ مدّت‌ 3 تا 5 دقیقه‌ پس‌ از سرد شدن‌ به‌ عنوان‌ داروئی‌ مدر برای‌ خیز عمومی‌ و ناراحتی‌های‌ کلیه‌ و مثانه‌ مصرف‌ می‌شود. در استعمال‌ خارجی‌ از دم‌ کرد‌ه‌ی گیاه‌ برای‌ مالیدن‌ بر روی‌ زخم‌ها و ضماد گیاه‌ له شده‌ برای‌ سوختگی‌ آتش‌ و قطع‌ خون‌روی‌ از زخم‌ و جراحت ‌مفید است‌ و گرد برگ‌های‌ خشک‌ آن‌ برای‌ اگزما و زخم‌های‌ سرطانی‌ مفید است. شستشوی‌ موی‌ سر با علف‌ پنیر، شوره‌ را پاک‌ می‌کند. در استعمال‌ خارجی‌ پماد آن‌ روی‌ خنازیر، سودا و بیماری‌های جلدی‌ مختلف ‌مفید است. شیره ‌ی تازه ‌ی‌ علف پنیر برای‌ کبد، آب‌ آوردن‌ انساج، سنگ‌ کلیه، گواتر و رقت‌ خون ‌مفید است.

ترکیبات علف پنیر

در علف‌ پنیر گلوکوزید آسپرولوزید، گلوکوزید پریموروزید روپیادین، اسیدهایی‌ نظیر اسید سیتریک، اسید گالیتانیک‌ وجود دارد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .