اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد روبارب،ریوند چینی سوالی دارید؟
روبارب،ریوند چینی

روبارب،ریوند چینی

rhubarb

یک گیاه علفی است که در فصل بهارو اوایل تابستان میروید .به ساقه زیر زمینی گیاه ریواس راوند میگویند.بهترین نوع ریواس آن است که از کشور چین می آورند و رنگ آن قرمز است و میانه آن زرد رنگ است و به آن ریوند چینی میگویند

فواید روبارب،ریوند چینی

1-از گرد زردرنگ ریوند که تلخ است به عنوان اشتهاآور و مسهل استفاده مى‌شود (بنا بر مقدار مصرف) . اگر گرد ریوند را حرارت دهند، خاصیت مسهلى آن تقریبا از دست مى‌رود ولى سایر خواص آن مانند تقویت معده باقى مى‌ماند. به این دلیل است که گرد آن را در مواردى که نظر خاصیت مسهلى آن است به صورت گرد مخلوط با سایر گردها مى‌خورند .

2- گرد ریوند اگر به مقدار ۴ - ۴ / ٠ گرم خورده شود درعین‌حال که مسهل است، ایجاد قولنج نکرده و معده و امعا را خسته نمى‌کند در صورتى که سایر مسهلها معمولا اشتها را کم کرده و ایجاد ضعف مى‌نمایند ولى ریوند معده را تقویت کرده به هیجان بدن مى‌افزاید.

3-ریوند معمولا در سؤهضمهایى که بدون تب باشد و با تلخى دهان و احساس درد خفیفى در قسمت فوقانى معده و با یبوست طبع توأم باشد و همچنین در سؤهضمهایى که سبب آن عدم حرکت و نشستن در یک محل باشد و سوءهاضمۀ پیران و سوءهضمهایى که در زنان عصبانى و اشخاص مبتلا به مالیخولیا وجود دارد، بسیار مؤثر است.

4-ریوند را در موارد اسهالهاى صفراوى نیز تجویز مى‌نمایند و همچنین در اسهال خونى وبایى بخصوص در ابتداى شروع بیمارى که هنوز مدفوع چندان خون آلوده نشده مؤثر و مفید است.

5-به‌طور کلى ریوند به عنوان مسهل اخلاط غلیظه و رقیقه و مدر مصرف مى‌شود.

6- گرفتگى‌هاى کبد و طحال و روده‌ها را باز مى‌کند و بادها و نفخها را تحلیل مى‌برد و دردهاى کلیه و مثانه و رحم را تسکین مى‌دهد و براى رفع برودت معده و کبد و سرفه مزمن و تنگى‌نفس و سل و زخم ریه و زخم روده و انواع استسقا و یرقان و رفع اسهال خونى و اسهال معمولى و پاک کردن روده‌ها مفید است.

7-اگر از گرد ریوند با لعاب به دانه، حب درست شود و زیر زبان نگهدارند و آب آن را فروبرند براى سرفه کهنه سرد و مرطوب و تنگى‌نفس سرد و مرطوب نافع است .

8-و اگر با گرد ریوند و هلیلۀ کابلى و غاریقون و صبر زرد حب سازند و بخورند برای پاک کردن دماغ و انواع سردردهاى سرد و صفراوى و فلج و سرگیجه و وحشت و مالیخولیا و جنون مفید است.

9-گرد ریوند اگر 30-50 سانتى‌گرم با هر غذا بخورند مانند داروهاى مقوى اثر مى‌کند و اگر ٢ - ١٣ / ٠ گرم حتى تا 4 گرم بخورند مانند مسهل اثر مى‌کند.

10-بعضى از اطبا تنها جویدن آن را در دهان و فروبردن آب آن را خیلى مؤثر مى‌دانند. ریوند با آب آهکدار و مواد قى‌آور و دم‌کرده‌هاى قابض و اسیدهاى غلیظ و سوبلیمه و سولفات آهن و روى ناسازگار است و از استفاده آنها باهم باید پرهیز کرد. مصرف: از تیزان این گیاه ( ۵ تا ۱۰ گرم از ریزوم گیاه را در یک لیتر آب بخیسانید ) و نیز گرد آن ( به مقدار ۱۰۰ – ۳۰۰ میلیگرم ) به عنوان مقوی و اشتهاآور و با مقادیر بیشتر ( ۵/۰ – ۵ گرم گرد ) یا تنطور آن ( ۵ – ۱۵ گرم در یک پوسیون یا شربت ) به عنوان ملین و مسهل استفاده می شود. برای این منظور درمانی مقدار مصرف آن برای کودکان ۲/۰ گرم به ازای هر سال سن است.

مطمئنید با مصرف روبارب،ریوند چینی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر پریا تبریزی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر پریا تبریزی

مضرات استفاه از روبارب،ریوند چینی

 

 

طریقه مصرف روبارب،ریوند چینی

 مقوی ملین و کرم کش است لوز المعده را وادار به ترشح انسولین کرده و قند خون را کم میکند برای رفع جوش بدن مفید است برای بی اشتهایی-درد معده و بیماری های کبدی نافع است باعث تقویت معده و روده شده و تنظیم کننده ترشحات و حرکات معده است سستی و خماری را بر طرف میکند و مسرت بخش است برای امراض وبایی و اسهال مفید است خون را تصفیه میکند چکاندن آب تازه ریواس در چشم سبب تقویت بینایی واز بین رفتن لکه های سفید چشم میگردد ترکیب ریواس با آبلیمو و مالیدن آن به صورت باعث از بین رفتن جوش و لک میشود برای تقویت موی سر نافع است اگر با حنا مخلوط شود رنگ مو را شرابی میکند جوشانده برگ های ریواس باعث تمییزی ظروف آلومینیومی میشود شربت کاملا طبیعی که دارای ترکیباتی افزوده می باشد که در درمان بسیاری از بیماریها مفید می باشد

ترکیبات روبارب،ریوند چینی

ریوند غنی از فیبر و ویتامین c بوده در آن آب-پروتئین-قند-کربو هیدرات-کلسیم-ویتامین های A و B سدیم و پتاسیم وجود دارد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .