اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد گل داوودی سوالی دارید؟
گل داوودی

گل داوودی

chrysathemum

گل داودی گونه ای از گل داودی از خانواده کاسنی میباشد ، گیاهی است پایا ، علفی ، بابن ضخیم چوبی ، ساقه آن ایستاده ، به طول 25-15 سانتیمتر ، ساقه های گل دار متعدد . سبز و منتهی به یک کپه هستند .
برگها متراکم ، فشرده بر هم ، دمبر گلدار ، بریده و سینوسی ، تقریباً مدور و پنجه ای با 9-7 تقسیم باریک ، خطی ، نوک تیز کامل یا دوشکافه است .
گل های آن مجتمع در کپه های شعاعی متوسط ، با گلچه های لوله ای زرد و گلچه های زبانه ای سفید ، بیضی ، کمی بلندتر از دیسک ، موسم گل دادن اردیبهشت ، خرداد ، 
گل داودی به دو طریق در هوای آزاد و در گلخانه کشت می شود که هرکدام از آنها را بصورت گلدانی و با هوای آزاد می توان پرورش داد .

فواید گل داوودی

در چین برای درمان سردرد، سرگیجه، اختلالات شنوایی استفاده می شود.
سموم و حرارت جمع شده در بدن را دفع می کند.
مصرف منظم این گل مانع از ایجاد خلط در ریه می شود.
جوشانده تهیه شده از گل داوودی تازه التهاب و خارش و قرمزی چشم را برطرف می کند.
مصرف چای آن در کاهش درد سینوزیت مؤثر است.
خاصیت ضد ویروسی دم کرده آن احساس سنگینی در سر را که بر اثر عفونت ویروسی باشد خوب می کند.
دم کرده آن فاقد کافئین است و اضطراب و دلهره و بدخلقی را از بین می برد.
دم کرده آن خنک کننده طبیعی است و دمای بدن را پایین می آورد و تقویت کننده برای کسی است که تب دارد و در درفع گرمازدگی مؤثر است.
انسداد رگ های قلبی و واریس را برطرف می کند.
کمپرس دم کرده آن، تیرگی دور چشم را برطرف می کند.
مصرف روزی 2 لیوان دم کرده آن فشار خون بالا را پایین می آورد.
دم کرده آن تقویت کننده بینایی است.
دم کرده گل داوودی، به هضم غذا کمک می کند و باید همراه غذا مصرف شود.
دم کرده آن، مانع از تجمع کلسترول در رگ های خونی شده و از حملات قلبی جلوگیری می کند.

مطمئنید با مصرف گل داوودی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر فهیمه بایرامی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر فهیمه بایرامی

مضرات استفاه از گل داوودی

بعضی افراد ممکن است در برابر گیاه داوودی ، که هم‌خانواده رگوید است، از خود حساسیت نشان دهند.

طریقه مصرف گل داوودی

می‌توان برای درمان تشنج در کودکان، گل گیاه داوودی را با سایر گیاهان ترکیب کرد.
گل‌های گیاه داوودی را خنک می‌کنند و به عنوان کمپرس روی چشم‌های بسته قرار می‌دهد تا درد آن‌ها فروکش کند. عصاره تهیه شده از گل داوودی تازه را به قسمت‌های عفونی پوست می‌مالند.

ترکیبات گل داوودی

استاچیدرین، فلاونوئیدها، بتائین، کولین، ویتامین ب

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .