گفتگوهای من
خواص دارویی دمنوش دارچین

دمنوش دارچین

درختچه دارچین درختی است کوچک ، همیشه سبز ، به ارتفاع 5 تا 7 متر که از تمام قسمت های آن بویی مطبوع به مشام می‌رسد . گل‌های آن در فاصله ماه‌های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می‌شود. برگ‌ این درخت سبز سیر و دارای گل‌هایی به رنگ سفید است . قسمت مورد استفاده این درخت ، پوست آن است . در واقع پوست این درخت را می‌کنند و معمولاً پودر می‌نمایند و در غذا و یا به عنوان دمنوش از آن استفاده می‌کنند.
یک ضرب المثل چینی می‌گوید :" اگر نصف سال مرتباً دارچین بخوریدهمیشه جوان خواهید ماند."
دارچین راز جوانی است و مصرف روزانه آن انسان را سالم و جوان نگه می‌دارد.
دارچین بهترین دارو برای بازیافتن انرژی است ؛ البته فرقی نمی‌کند که ضعف شخص از پیری باشد یا فشارهای روحی و یا امراض سخت .
 

فواید دمنوش دارچین

تاثیر بر روی دستگاه گوارش
- دمنوش دارچین معده را تمیز ، آرام و تقویت می‌کند.
- اگر ناراحتی معده دارید حتماً از دارچین استفاده کنید.
تاثیر بر روی دستگاه تنفسی:
- شاید بهترین اثر دارچین بر بیماری آسم باشد و در موقع حملات آسم یک فنجان دمنوش دارچین می‌تواند اثری آرام بخش داشته باشد.
- در پاک کردن سینه و حنجره نقش دارد و سفره های رطوبتی را درمان می‌کند.
تاثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی:
- دمنوش دارچین برای افزایش و بازیافتن نیروی جنسی به کار می‌رود.
- کلیه را گرم می‌کند.
- دمنوش دارچین ادرار آور است .
- عضلات رحم را تحریک می‌کند و برای زایمان های سخت به کار می‌رود.
- دارچین از بسیاری از قرص‌ایی که برای درمان عادت ماهانه به کار می‌روند بهتر است. استفاده از دارچین به خانم‌هایی که ناراحتی های ناشی از عادت ماهانه دارند توصیه می‌شوند و حتی آنهایی که عادت ماهانه منظم ندارند می‌توانند برای تنظیم آن از دارچین استفاده کنند.
تاثیر بر روی دستگاه حرکتی:
- دمنوش دارچین سبب کاهش درد کمر و مفاصل می‌شود .
- ضعف کمر و پاهارا از بین می‌برد.
- دمنوش دارچین بهترین دارو برای درد‌های عضلانی است و اخیراً در آمریکای شمالی و کانادا کرم‌هایی به بازار آمده است که حاوی دارچین و برای رفع درد به کار می‌رود.
- در درمان دردهای استخوانی موثر است.
- چون دارچین رطوبت را جذب می‌کند برای افراد مبتلا به روماتیسم و نیز افرادی که در زیر زمین ها زندگی می‌کنند و نیز کارگران معدن و چاه کن ها بهترین نوشیدنی است.
تاثیر بر روی دستگاه عصبی :
- دمنوش دارچین اثر آرام بخش و شاد کننده دارد . و از بسیاری داروهای آرامبخش بهتر است. در حقیقت می‌توان گفت دارچین والیوم گیاهی است.
تاثیر بر روس دستگاه قلبی و عروقی :
- دمنوش دارچین کم خونی را درمان می‌کند.
- فشار خون را بالا می‌برد و جریان خون را تسریع می‌کند.
- دارچین به دلیل منیزم و پتاسیم می‌تواند باز کننده عروق خونی نیز باشد .
- دارچین رگ‌ها را باز می‌کند و اثر خوبی در گردش خون دارد.
- در درمان دیابت موثر است.
خواص دیگر :
- اثر مهم دیگر دارچین پایین آوردن تب است . حتی امروزه دارچین را به صورت قرص و کپسول در آورده‌اند به عنوان تب بر به کار میرود شما می‌توانید به آسانی با نوشیدن یک فنجان دمنوش دارچین تب را به سرعت پایین بیاورید.
- دارچین مصونیت بدن را در مقابل امراض افزایش می‌دهد. و حتی می‌توان گفت تا حدود زیادی اثر پنسیلین و آنتی بیوتیک دارد. اگر حس کردید که ضعیف شده اید و ممکن است مریض شوید دمنوش دارچین را فراموش نکنید و حتی اگر سرما خوردید دارچین بهترین درمان است.
- دارچین می‌تواند باکتری ، میکروب، قارچ، ویروس، انگل‌های مختلف را از بین ببرد و این اثر را در کمتر گیاهی می‌توان یافت . مخصوصاً سالامونلا ، استافیلاکوک و و ویروس‌های سرماخوردگی و ویروس‌های دیگر را به آسانی از بین می‌برد.
- دارچین اثر برطرف کننده درد دارد بنابراین در هنگام ناراحتی و درد یک فنجان دمنوش دارچین واقعاً اثر معجزه آسایی دارد.
 

منبع جغرافیایی دمنوش دارچین

درخت دارچین فقط در مناطق حاره و گرمسیری می‌روید . بهترین نوع دارچین در چین می‌روید .

مضرات دمنوش دارچین

مصرف این گیاه برای زنان باردار مضر است .

تاریخچه دمنوش دارچین

دارچین از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار گرفته و در مصر ، حتی قبل از ساخت اهرام ثلاثه برای امراض مختلف مصرف می‌شده است .
اسم دارچین از کلمه عبری مشتق و در کتاب مقدس به آن اشاره شده و در مراسم مذهبی یهودیان به کار می‌رود.

طرز تهیه دمنوش دارچین

چند عدد چوب دارچین را در دو لیوان آب سرد بریزید و با شعله مستقیم آن را به آرامی جوش آوردید و بعد آن را با شعله غیر مستقیم 45 دقیقه دم کنید تا به رنگ آلبالویی در آید و در هنگام دم کردن چای می‌توان تکه ای دارچین داخل آن ریخت تا همراه با آن دم بکشد.

نکته ها دمنوش دارچین

دارچین دارای خواص معجزه آسایی می‌باشد و در زمان‌های قدیم از نظر قیمت معادل طلا و عاج بوده است . در قرون قبل از میلاد ، مردم مصر از دارچین برای مومیایی کردن مرده‌های خود استفاده می‌کردند.
دارچین بری تقویت عمومی بدن مصرف می‌شود و چینی‌ها اعتقاد دارند مصرف مداوم دارچین شخص را قوی می‌کند و همواره جوان نگه می‌دارند و حتی اشخاص پیر با خوردن دارچین نیروی جوانی را باز می‌یابند.

طبیعت دمنوش دارچین

بر اساس طب سنتی ایران دارچین گرم و خشک است.
 

جستجو گیاهان دارویی