اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد سنبل ختایی سوالی دارید؟
سنبل ختایی

سنبل ختایی

angelica

سنبل خطایی گیاهی است علفی دو ساله بلند، ارتفاع آن بیش از یک متر است. معطر با برگ‌های بزرگ دارای بریدگی و تقسیم‌بندی شده، هر یک از تقسیمات برگ نوک تیز دندانه‌دار می‌باشد. ساقه آن شیاردار استوانه‌ای به رنگ سبز مایل به قرمز. گل‌های آن سفید به صورت چتر در انتهای شاخه گل‌دهنده ظاهر می‌شود.

فواید سنبل ختایی

1- برگ های سنبل ختایی: عمدتاً برای مشکلات سوء هاضمه و اختلالات تنفسی استفاده می شود.
2- ریشه سنبل ختایی: برای بیماریهای گوارشی و تنفسی مصرف می شود و باعث تقویت کبد شده و نیز اشتهاآور می باشد. در تسکین دردهای روماتیسمی و آرتروز موثر بوده و باعث افزایش تعرق بدن می شود.
3- میوه سنبل ختایی: میوه آن خواصیت محرک و معرق و نرم کننده سینه می باشد.
4- اثرات سنبل ختایی بر بدن:ضد اسپاسم ، ضد نفخ ،افزایش دهنده تعرق بدن ، ضد التهاب موضعی ، خلط آور ، ادرارآور ،تقویت کننده دستگاه گوارش ، ضد روماتیسم ، محرک رحم ،خونساز ،ملین.

مطمئنید با مصرف سنبل ختایی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حدیث ایزدیار پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حدیث ایزدیار

مضرات استفاه از سنبل ختایی

از مصرف منظم و زیاد این گیاه در هنگام بارداری خودداری نمایید زیرا محرک رحم می باشد.

طریقه مصرف سنبل ختایی

دم کرده 20گرم ریشه خشک آن در یک لیتر آب جوش مفرح و معرق و نیرو دهنده ، مقوی ، بادشکن ، خلط آور ، قاعده آور ، و ضد تشنج است. کم خونی را درمان می کند.

ترکیبات سنبل ختایی

این گیاه سرشار از فورانوکومارین مانند گزانتوکسین , ایمپراتورین , آنجلیس و در ریشه این گیاه آلفا-فلاندرن , آلفا-پینن , هایدروکسی و وجود دارد.
از نظر ترکیبات شیمیایی و مواد عامله ،ریشه و قسمت زیر زمینی خشک آنژلیک در حدود 35/0درصد اسانس روغنی فرار دارد و در میوه آن (3/1-2/1)درصد اسانس یافت می شود. مواد عمده موجود در اسانس آنژلیک عبارتند از بتا فلاندرن و به علاوه در اسانس ریشه آنژلیک که در هوا خشک شده باشد مواد د-الفا-فلاندرن،آلفا-پینن و هایدروکسی پنتادکانوئیک اسید و آلفا-متیل بوتیریک اسید یافت می شود.
در ریشه ها و ثمر آنژلیک چند فروکامارین نظیر آنژلیسین،برگاپتن،کزانتوتوکسین و...وجود دارد و به علاوه اومبلی پرنین و چند فنل نیز در آن مشخص شده است.‌(G.I.M.P).
بررسی های شیمایی جدیدتری نشان می دهد که کیفیت اسانس آنژلیک با شرایط اقلیمی محل رویش طبیعی آن ارتباط داردهر چقدر ارتفاع از سطح دریای محل رویش طبیعی آن بیشتر باشد ،عطر بیشتر و با کیفیت بهتری می دهد.
از گیاه آنژلیک 9 نوع ماده کومارین جداشده است از جمله یک کومارین جدید به نام آرکی سین در آن مشخص شده است.(S.G.I.M.P).

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .