اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد بابونه گاوی سوالی دارید؟
بابونه گاوی

بابونه گاوی

wild chamomile

بابونه گاوی یا بابونه اروپایی یکی از گیاهان دارویی است که در درمان میگرن و بعضی بیماریهای التهابی مورد استفاده قرار میگیرد. این گیاه از جنس بابونه‌های گاوی (Tanacetum) و از تیرهٔ گل‌ستاره‌ای‌ها است. بابونه گاوی در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. بابونه گاوی از تعداد دفعات حمله میگرن می کاهد . نام های دیگر در فارسی: بابونه ی کبیر، اقحوان بزرگ، کرکاش، کرکیش، درخت مریم. مشخصات: گیاهی است به ارتفاع 80 سانتیمتر و چند ساله، گلهای آن زرد و با گابرگ سفید می باشند که عطری بسیار قوی دارند. برگهای بابونه گاوی به سه قسمت تقسیم می شوند و گل های آن دسته جمعی می رویند.

فواید بابونه گاوی

1ـ برای کاهش فشار خون و کشتن کرم ها، آب جوشیده گل بابونه گاوی را همراه با عسل شیرین نموده میل نمایید.

2ـ برای درمان تنگی نفس، قسمت زرد رنگ گل آن را میل نمایید.

3ـ آب گل بابونه گاوی را به آلت تناسلی مردانه بمالید، نیروی جنسی را افزایش می دهد.

4ـ برای درمان میگرن، گل بابونه ی گاوی را له کرده، بر پیشانی ضماد کنید.

5ـ شیاف گل بابونه ی گاوی، قاعده آور است.

6ـ بوییدن گل بابونه ی گاوی، مخدر و خواب آور است.

7ـ برای افزایش اشتها، 10 گرم برگ کوبیده بابونه ی گاوی را با سکنجبین مخلوط نموده، میل کنید.

مطمئنید با مصرف بابونه گاوی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر محمدرضا فهمیده پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر محمدرضا فهمیده

مضرات استفاه از بابونه گاوی

مصرف این گیاه که انقباض رحمی ایجاد می کند، به هیچ عنوان برای زنان باردار توصیه نمی شود. همچنین از آن جا که مصرف این گیاه درد معده ایجاد می کند، به بیماران صفراوی یا مبتلا به زخم معده نیز توصیه نمی شود.

طریقه مصرف بابونه گاوی

برای تسکین از درد میگرن و سردرد باید به طور مرتب از آن استفاده کنید.عصاره آن از تعداد حمله های میگرن می کاهد.بررسی ها نشان می دهد مخلوطی از بابونه گاوی و زنجبیل ، تعداد حمله های میگرن را به میزان ۸۲ درصد کاهش می دهد.

▪️ آکنه را درمان می کند.

▪️ التهاب بدن را کاهش می دهد و مانع انقباض رگ های خونی و بروز سردرد می شود.

▪️ بابونه گاوی از آسم پیش گیری می کند.

▪️ علایم بیماری آرتریت را تسکین می دهد.

ترکیبات بابونه گاوی

به نقل از سایت «هلث مد»، دسته ای از ترکیبی به نام «سکویترپن لاکتونز» (STL) است، ۸۵درصد کل STL موجود در این گیاه را شامل می شود.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .