اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد تاج الملوک سوالی دارید؟
تاج الملوک

تاج الملوک

hybrid columbine

مشخصات گیاه شناسی :

گیاهی است پایا و چند ساله که برگ های آن سه قسمتی و به رنگ سبز تیره می باشند. گل های زیبا و درشت آن به رنگ های مختلف از جمله آبی، ارغوانی و سفید دیده می شوند. دم گل حالتی خمیده دارد و از این رو گل به شکل واژگون قرار می گیرد.

انتشار جغرافیایی :

این گیاه را به شکل خودرو می توان در جنوب شرق ایران در نواحی سیستان مشاهده نمود ولی انواع زینتی آن را در سراسر ایران پرورش می دهند.

مشخصات ظاهری:

تاج الملوک گیاهی است پایا و به ارتفاع 30 تا 80 سانتی‌متر که برگ‌های نازک، نسبتاً پهن، به رنگ سبز قهوه‌ای و یا سبز تیره دارد. سطح فوقانی پهنک برگ آن غبارآلود به نظر می‌رسد. گل‌های آن زیبا، نامنظم، به رنگهای مختلف ارغوانی و آبی و گاهاً سفید گلی است. دمگل آن ابتدا حالت خمیده دارد به نحوی که گل به صورت واژگون برروی آن قرار می‌گیرد ولی پس از تشکیل میوه، از این حالت خارج شده وضع قائم پیدا می‌کند. میوه‌ی آن فولیکول و پوشیده از کرک‌های کوچک نزدیک به هم است.

محل رویش:

تاج الملوک در جنگل‌های دارای نور کافی، در دامنه‌ها و فواصل تخته سنگ‌ها و در دشت‌های سایه دار رشد می‌‌کند. این گیاه در نواحی جنوب شرقی ایران از جمله بلوچستان یافت می‌شود.

فواید تاج الملوک
از تاج الملوک در موارد زیر استفاده درمانی به عمل می‌آید: زیاد کردن ادرار و عرق-اسکوربوت-التیام زخم‌ها- خارش پوستی- تصفیه خون-اگزما-یرقان-سرفه و ....

مدر,معرقو آرام بخش می باشد. در معالجه یرقان ممکن است مفید باشد, شربت آن مسکن سرفه می باشد. در استعمال خارج برای تسکین خارش و التیام زخم ها مفید است.

طرز استفاده:

این گیاه به خاطر سمیت باید تحت نظر پزشک مصرف شود. ولی فراورده های هوموپانیک آن را می توان برای درمان سیاتیک, نورالژی و چایمان مصرف کرد.
مطمئنید با مصرف تاج الملوک مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حمیدرضا منصوری پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حمیدرضا منصوری

مضرات استفاه از تاج الملوک

ناج الملوک سمی است و مصرف آن باید تحت نظر پزشک باشد.

طریقه مصرف تاج الملوک

قسمت مورد استفاده :
گل ها و دانه های این گیاه به عنوان دارو مورد مصرف قرار می گیرند.
اثرات دارویی و طرز استعمال :
1.رفع خارش و التیام زخم ها : برای رفع خارش بدن و التیام زخم ها از تنطور گل گیاه استفاده می شود به این منظور 4 گرم از گل های خشک گیاه را در 30 گرم الکل سفید حل کرده و به موضع می مالند.
2.رفع اگزما : در درمان اگزما می توان از تنطور گل های گیاه به موضع مالیده و اقدام به درمان نمود.
3.به عنوان مدر و معرق : به این منظور می توان دم کرده 4 تا 7 گرم از دانه گیاه در یک لیتر آب جوش را یکبار در روز مصرف نمود لازم به ذکر است در مصرف خوراکی گیاه مذکور باید جانب احتیاط رعایت شود زیرا به دلیلی وجود گلوکوزیدهای سیانوژن احنمال مسمومیت در مصرف زیاد آن وجود دارد.

ترکیبات تاج الملوک

ماده مؤثر معینی برای این گیاه شناسایی نکرده اند ولی در ساختار آن گلوکوزیدهای سیانوژن یعنی گلوکوزیده های مولد اسید سیانیدریک یافت می شود.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .