اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد تربانتین سوالی دارید؟
تربانتین

تربانتین

turpentin

تربانتین الئورزینی است بصورت مایع زرد رنگ که پس از خشک شدن بشگل سخت و یا جامد شده دیده میشود و بوی بسیار قوی کاج را دارد واز گونه های مختلف کاج خصوصا گونه :Pinus palustris Miller از تیره کاج (Pinaceae ) که در ایران رویش ندارد تهیه می گردد و جزو اقلام وارداتی به ایران است . این الئورزین دراثرخراش دادن سا قه های درخت بدست می آید . انو اعی از درختان کاج که پایا و همیشه سبز بوده برگهای سوزنی شکل دارند , به ایران وارد و کشت گردیده اند .

فواید تربانتین

اسانس تربانتین برای رفع درد سیاتیک مفید است.دفع کننده کرم‌های روده می‌باشد.حل‌کننده سنگ‌های صفراوی است.تربانتین خلط‌آور می‌باشد.جهت رفع نزله‌های مزمن مثانه و مجرای ادراری از تربانتین استفاده می‌شود.

مطمئنید با مصرف تربانتین مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر نیما مهرجویی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر نیما مهرجویی

مضرات استفاه از تربانتین

اسراف در خوردن تربانتین تولید سنگ مثانه می‌کند و باعث کم شدن نیروی جنسی می‌گردد.مصرف تربانتین باید تحت نظر پزشک باشد.
برای ورم کلیه و یا ضایعاتی که در کلیه وجود داشته باشد مضر می‌باشد از مصرف آن خودداری کنند.
مصرف زیاد اسانس تربانتین باعث فلج مراکز عصبی می‌گردد.

طریقه مصرف تربانتین

جهت تسکین درد عضلات بین دنده‌ها و رماتیسم به صورت استعمال خارجی مصرف شود.
جهت جلوگیری از احتلام و خروج زیاد اسپرم از تربانتین به صورت خوراکی حدود یک گرم استفاده می‌شود.
جهت بیماری وبا و کزاز 50 گرم اسانس تربانتین را با 50 گرم آمونیاک مایع مخلوط کرده پارچه‌ای را به آن آغشته نموده روی ستون فقرات بمالند.
 

ترکیبات تربانتین

تربانتین یا Turpentine یک محلول شیمیایی به شکل روغن است این ترکیب مخلوطی از هیدروکربنهای دو حلقه‌ای با فرمول C10H16 است که ترکیبات عمده آن α و β- پنن است. به این دلیل که تربانتین تنها از هیدروکربن تشکیل شده، درواقع یک روغن به شمار می رود. جرم مولی تقریبی آن برابر 136 g/mol و دانسیته ی آن برابر 0.85-0.87] g/cm³ می باشد. نقطه ی ذوبی برابر -50 درجه ی سانتیگراد و نقطه ی جوشی برابر 150 تا 170 درجه ی سانتیگراد دارد. در 35 درجه ی سانتیگراد نیز آتش می گیرد.
تربانتین سیالی است که بوسیله ی تقطیر رزین حاصل از درختان بخصوص درخت کاج بدست می آید. درواقع تربانتین یک ماده ی خالص نیست ، بلکه مخلوطی است از ترپنها terpenes، بخصوص مونوترپنهای آلفا و بتا alpha-pinene و beta-pinene به همین دلیل داده های ارائه شده در بالا تقریبی هستند.
این ترکیب به صورت محصولات فرعی فرار با بازده 5-4 لیتر به ازای هر تن چوب (کاج) قابل استحصال بوده و به عنوان حلال مورد استفاده اند.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .