اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد گندنای کوهی سوالی دارید؟
گندنای کوهی

گندنای کوهی

marrubium vulgare

گیاهی است از تیره نعناع و از نوع علف می باشد. گیاهی است پایا , پربرگ و دارای اعضای هوایی و پوشیده از کرکهای پنبه مانند به رنگ خاکستری مایل به سفید می باشد. این گیاه, ساده یا به صورت شاخه شاخه می باشد. و دارای برگ های متقابل , ساده , نرم و بیضوی می باشد که گاهی تا 5 سانتی متر طول پیدا می کند. برگ ها دندانه دار یا پهنک خمیده به سمت پایین دارد . سطح آنها چروکیده و پوشیده از برآمدگی می باشد. 

فواید گندنای کوهی

خاصیت :بازکننده ، زداینده ، راننده ، گدازنده و تکه کننده است .
سر : افشره اش علاج درد همیشگی گوش است . گوش را از چرک پاک می کند منفذهای بند آمده گوش را باز می کند .درد کهنه گوش را درمان می کند .
چشم :افشره اش با عسل دید را تقویت می نماید .
سینه :بوسیله ی خون برآوردن سینه و شش را می پالاید .
اندام های غذا :در باز کردن بند آمدنی های کبد و طحال بسیار مفید است .
اندام های راننده :حیض را بیرون می ریزد و زهدان را می پالاید .
زهرها :با نمک ضماد شود پادزهر سگ هار است
حدود پنجاه تا شصت گرم از برگ های گیاه را چیده و خرد کرده و در یک لیتر آب سرد می ریزیم تا جوش آید و آب حالت سبز رنگ به خود گیرد بعد مقداری زاج ونمک را به مخلوط در حال جوش اضافه می کنیم و بعد از این مرحله آردجو را تا جایی که غلظت مخلوط افزایش یابد اضافه می کنیم. هنگامی که مخلوط غلیظ شد و آب آن بخار شد آن را از روی حرارت برمی داریم به حال خودش می گذاریم تا خنک شود . بعد این ضماد تهیه شده را بر محلی که رگ به رگ شده یا پیچ خورده یا مارگزیده و درد می کند قرار می دهیم و با پارچه آن را می بندیم. بهتر است این ضماد را در هنگام شب قبل از خوابیدن مصرف کنیم تا شخص کاملاً بی حرکت باشد. لازم به ذکر است این ضماد 24 ساعت بعد از ساخت اثرات مطلوب خود را از دست می دهد پس بهتر است بلافاصله بعد از ساخت استعمال گردد .
درد معده، بیخوابی، دل درد: 20 تا 30 گرم از گیاه گندنای کوهی را در یک لیتر آب جوش بریزید و چند دقیقه آن را دم کنید. سپس آن را صاف کنید و با شکر یا عسل شیرین سازید و قبل از صبحانه یا شب قبل از خواب بخورید.

مطمئنید با مصرف گندنای کوهی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر وحید حاجی ادینه پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر وحید حاجی ادینه

مضرات استفاه از گندنای کوهی

عارضه خاصی گزارش نشده است.

طریقه مصرف گندنای کوهی

برای استفاده از این گیاه باید برگ ها و سرشاخه های این گیاه را با آب مخلوط کرده و حرارت دهیم و وقتی که رنگ آب کاملاً سبز شد از روی اجاق بر می داریم و آن را تصفیه می کنیم و بعد مایع حاصل را به مصرف می رسانیم آن هم به این صورت که در صبح قبل از اینکه صبحانه بخوریم یک قاشق چای خوری از این مایع را می خوریم چون خیلی تلخ می باشد بعد از خوردن آن می توان عسل یا قند خورد تا تلخی آن از دهان برود.

ترکیبات گندنای کوهی

ترکیبات دقیق گندنای کوهی یافت نشد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .