نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد زرآوند سوالی دارید؟
زرآوند

زرآوند

round aristolochy

زرآوند گیاهى است علفى با ساقهء زیرزمینى چند ساله و پایا.ساقهء هوایى آن کوتاه‌به بلندى ۴٠ - ٣٠ سانتى‌متر که در محل اتصال برگها زاویه منفرجه‌اى دارد.برگهاى‌آن کامل،متناوب،قلبى شکل و نوک‌تیز است و در مورد زرآوند گرد بى‌دندانه و زبرو در مورد زرآوند دراز با دندانه و دمبرگ است.گلها که از فاصلهء بین برگ و ساقه‌خارج مى‌شوند ارغوانى یا صورتى با بوى نامطبوع هستند.ساقهء زیرزمینى یا بیخ آن‌کلفت و به ضخامت حدود یک انگشت چاق،رنگ ظاهر آن تیره مایل به سرخى باطعمى کمى تلخ است.مرغوبترین آن بیخى است که به رنگ زعفرانى و ضخیم باشد وکهنه‌تر از دو سال نباشد زیرا پس از آن قوت دارویى آن از دست مى‌رود.

فواید زرآوند

باز کنندۀ گرفتگى‌ها و انسداد مجارى عروق و مدّر است و قاعده‌آور. کرم معده و کرم کدو را مى‌کشد و براى پاک کردن رحم و اخراج جنین بسیار مفید است. اگر با سکنجبین خورده شود براى طحال نافع است و اگر ۵ گرم آن با شراب عسلى خورده شود براى صرع و کزاز و ضعف احشا مفید است و به عنوان مسهل بلغم مى‌باشد و با ایرسا و عسل براى پاک کردن زخمهاى عمیق و التیام آنها نافع است.

مطمئنید با مصرف زرآوند مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر نیما مهرجویی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر نیما مهرجویی

مضرات استفاه از زرآوند

مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک باشد.

طریقه مصرف زرآوند

ضماد آن براى محل گزیدگى عقرب و مار و رویانیدن گوشت در زخمهاى رحم و سایر زخمها مفید است. مالیدن آن به دندان و لثه براى پاک کردن رطوبتها و چرک لثه نافع است. شیاف آن در مهبل براى باز کردن عادت ماهیانه و رفع بند آمدن آن و براى اخراج جنین در موارد سختى زایمان مؤثر است. مقدار خوراک آن ١٠ - ٨ گرم است. زرآوند براى کبد و طحال مضّر است از این نظر باید با عسل خورده شود. در هند ریشۀ نوع زرآوند دراز را به عنوان تریاق در موارد گزش مار کبرى به کار مى‌برند. ریشه نوع A. indica به عنوان تونیک، محرّک، قاعده‌آور، قى‌آور و براى کاهش تب تجویز مى‌شود ضمنا از گرد آن مخلوط با عسل در مورد بیمارى لوکودرما که نوعى لک و پیس با برص است، در مصرف داخلى تجویز مى‌شود. 

ترکیبات زرآوند

از نظر ترکیبات شیمیایى در نوع هندى آن ) A. indica( که مورد تجزیه و مطالعه قرار گرفته مواد زیر یافت مى‌شود:
ریشۀ گیاه داراى یک مادۀ متبلور احتمالا یک گلوکوزید و یک مادۀ عامل تلخ با طبیعت گلوکوزیدى به نام ایزوآریستولوچیک اسید ١ و مادۀ آلانتوان ٢ و در حدود ٠۵ / ٠ درصد آلکالوئید آریستولوچین ٣ و اسانس روغنى فرّار شامل ترکیبات کاربونیل ۴ و مقدار خیلى کمى روغنى با بوى ایزووانیلین ۵ که در حدود ۵٢ / ٠ درصد ریشه را تشکیل مى‌دهد، مى‌باشد .]G. I. M. P[
آلکالوئید اریستولوچین در موش و قورباغه موجب ایجاد فلج قلبى و تنفسى و در سگ ایجاد خونریزى و تحریک و آماس کلیه یا نفریتیس مى‌نماید. در گزارش دیگرى آمده است که در اسانس ریشۀ گیاه علاوه بر مواد فوق مقدار کمى کافور و تعدادى سسکى‌ترپن ١ [کریشناسوامى-مانجونات روا]. وجود دارد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .