نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد کاکنج،عشق در قفس سوالی دارید؟
کاکنج،عشق در قفس

کاکنج،عشق در قفس

alkekengy

عروسک پشت پرده یا کاکنج (Physalis alkekengi-L) به صورت بوته های علفی در اغلب کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکای شمالی و همچنین در نواحی مرکزی و شمال ایران به طور خودرو یافت می شود در طب سنتی ایران و بسیاری از کشورها، میوه و برگ آن به عنوان دارو مصرف می گردیده است.
عروسک پشت پرده که کاکنج نیز نامیده می‌شود گیاهی است یک ساله یا چند ساله، زیبا و به بلندی کمتر از نیم متر. گلهای آن سفید وکوچک هستند. کاسه گل پس از گرده افشانی و لقاح می‌روید، درشت، متورم و رنگین می‌شود و به رنگ نارنجی تند با برگ های برجسته در می‌آید. درون آن میوه گیاه به شکل سته نارنجی رنگی تشکیل می‌شود. معمولأ در پاییز پارانشیم کاسه گل تحت تأثیر فعالیت‌های باکتری های سلولز خوار تجزیه می‌شود، در نتیجه فقط شبکه رگبرگ های کاسه به شکل تور سفید رنگ ظریف و نازکی باقی می ماند و میوه گرد درون آن نمایان می شود. به همین علت است که این گیاه را عروسک پشت پرده می‌نامند.
یکی از گیاهان سمی که در تولید مثل دام و انسان ایجاد اختلال می‌کند ,گیاه عروسک پشت پرده است که به‌طور وسیعی در اکثر مراتع ایران به‌صورت خودرو رشد می کند.در طب سنتی, گیاه شناسان میوه آن را برای جلوگیری از بارداری توصیه می‌کنند. این گیاه دارای ساختمان 13 و14 سکو-16و 24 سیکلو ارگوستان می‌باشد که آن را فیزالین می‌نامند فیزالین‌ها مواد تشکیل دهنده استروییدی گیاهان فیزالیس می‌باشند. گزارشهای متعددی درباره وجود ترکیبهای استروییدی در دانه‌های این گیاه ارائه شده است. تا کنون آزمایشهای محدودی در مورد اثر گیاه عروسک پشت پرده روی چرخه ی تولید مثل ارائه شده است و نتایج آنها بیانگر این است که این گیاه دارای اثر استروژنی یا آنتاگونیست استروژنی است که می‌تواند اثر مثبت یا منفی بر روی چرخه تولید مثل داشته باشد. از طرفی این گیاه, دارای رشد سریع, قدرت سازگاری و تولید بذر بالایی در مراتع است. میوه آن در اواخر تابستان, همزمان با فصل جفت‌گیری و دوران آبستنی گوسفندان می‌رسد و به علت بوی خوش آن ,گوسفندان تمایل زیادی به تغذیه از آن نشان می‌دهند.
* نام‌های دیگر آن: حب‌اللهو، عروسک پس‌پرده، لیون، قسولیدون، کاکنه، عشق در قفس، گیلاس جهودان، گیلاس زمستان، کچومن، کرزالمقدس، کاکنج، دوباروج، حب‌الهو، جوزالمزج، گیاه فانوس، کریس الیمود، اسفندولیون، حب‌النوم، عروس در پرده، آلبالوی زمستانی و کاکونه می‌باشد.

 

فواید کاکنج،عشق در قفس

1. طبع آن سرد و خشک است.
2. دفع کننده اسید اوریک می‌باشد.
3. جهت رفع خیز عمومی بدن که ناشی از آلبومینوری است مفید می‌باشد.
4. جهت سنگ کلیه و مثانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
5. از برگ آن به صورت ضماد برای نرم کردن پوست و ناراحتی‌های جلدی استفاده شود.
6. برای ناراحتی‌های رماتیسم و نقرس نیز مفید است.
7. مقدار دمکرده آن بین 2 گرم در 150 سی‌سی آب‌جوش می‌باشد ولی چون گیاه سمی است بهتر است 2 گرم در 100 سی‌سی آب‌جوش استفاده کنند.
8. ادرارآور است 3 گرم میوه عروسک پشت پرده را در 300 سی‌سی آب جوشانده صاف نموده صبح ناشتا یک فنجان و 2 فنجان دیگر را در فواصل روز بنوشند.
9. تقویت کننده کبد می‌باشد.
10. جهت درمان زگیل کوبیده این گیاه را روی زگیل بگذارند.
11. بازکننده قاعدگی است 2 گرم عروسک پشت پرده را در 200 سی‌سی آب‌جوش روزی 3 فنجان به مدت 3 روز دم‌کرده میل شود.
12. جهت برونشیت و رفع تنگی‌نفس به مقدار 2 گرم در 200 سی‌سی آب‌جوش 20 دقیقه دم‌کرده روزی 2 فنجان بنوشند.
13. کسانی که نمی‌خواهند حامله شوند بعد از پاک شدن 7 عدد از میوه این گیاه میل کنند.
14. مصرف زیاد این گیاه مرگ‌آور است.
15. جوشانده این گیاه ضد کرم می‌باشد.
16. میوه‌های نارس و برگ این گیاه باعث مسمومیت می‌گردد.
17. جهت درمان ورم جگر، کاکنج را با مغز فلوس جوشانده بنوشند.
18. جهت درمان بواسیر عصاره آن را به محل بمالند.
19. نباید بیش از 4 گرم در روز میل شود.
20. جهت درمان سنگ کلیه کاکنج، مرغ خزنده و گیاه دم اسب از هر کدام 2 گرم را در یک لیتر آب جوشانده روزی 4 فنجان بنوشند.
21. کسانی که مبتلا به بیماری اسید اوریک می‌باشند از روش شماره 20 استفاده کنند.
22. جهت درمان جوش و کورک میوه این گیاه را سوزانده سوخته آن را با روغن مخلوط نموده روی جوش بمالند.
23. دفع کننده صفرا می‌باشد.
24. جهت درمان یرقان از عصاره میوه رسیده آن روزی 2 گرم میل شود.
25. جهت دفع کرم معده و کرم کدو 2 گرم میوه خشک این گیاه را با نظر پزشک میل کنند.
26. تصفیه کننده خون است.

مطمئنید با مصرف کاکنج،عشق در قفس مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حسین اکبرزاده پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حسین اکبرزاده

مضرات استفاه از کاکنج،عشق در قفس

یکی از گیاهان سمی است که در تولید مثل دام و انسان ایجاد اختلال می کند.

هشدار: خوردن پنج گرم از آن شخص را خواب آلود میکند ،اگر بیشتر از حد مجاز خورده شود مسمومیت ایجاد می کند و اختلال حواس و جنون می آورد.

طریقه مصرف کاکنج،عشق در قفس

خیز عمومی بدن - سنگ کلیه و م ثانه - نرم کردن پوست - رماتیسم - نقرس - ادرارآور - تقویت کبد - زگیل - قاعدگی - برونشیت - تنگی نفس - ضد کرم - ورم جگر - بواسیر - سنگ کلیه - صفرا - جوش و کورک - تصفیه کننده خون - یرقان - کرم معده و کدو و...
سخه های درمانی :
1ـ خوردن آب جوشانده ی آن ضد انگل است و کرمهای معده را می کشد.
2ـ ضماد آن برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است.
3ـ خوردن میوه کاکنج مخدر و خواب آور است.
4ـ برای درمان یرقان، تا بهبودی هر روز 5 گرم میوه ی کاکنج میل کنید.
5ـ برای درمان بیماریهای مثانه، کلیه و کبد، عصاره ی میوه کاکنج مفید است.
6 ـ برای کشتن کرم کدو، 25 گرم میوه ی خشک کاکنج و 25 گرم شیح ارمنی را مخلوط کرده و میل کنید.
7 برای درمان سریع زخمها، عصاره ی میوه ی کاکنج را بر آن ضماد کنید.
8ـ مالیدن عصاره ی میوه ی کاکنج برای درمان هموروئید نافع است.
9ـ برای درمان جوش و کورک، میوه خشک را بسوزانید و زغالش را بر محل بمالید

ترکیبات کاکنج،عشق در قفس

عصاره این گیاه مواد موثره ای نظیر آلکالوئیدها، لیکوپن، گلوکوکورتیکوئیدها، مواد الکلی و مقدار زیادی ویتامین C و نیز توانایی آنتی اکسیدانی زیاد می تواند به هنگام مصرف نقش قابل توجهی در تغییرات ایجاد شده در هومئوستازی بدن ایجاد نماید.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .