اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد تاجریزی سوالی دارید؟
تاجریزی

تاجریزی

woody nightshade

گیاهی است پایا، بالا رونده به ارتفاع ۱ – ۲ متر. برگهای آن متناوب بوده ولی شکل ظاهری آنها در قاعده شبیه قلب و در قسمتهای فوقانی آن منقسم به سه لوب مشخص است. دارای گلهای کوچک و بنفش رنگ با ظاهری مجتمع به شکل چتر است. و در فاصله ماههای خرداد تا شهریور بر روی گیاه ظاهر می شوند. میوه اش سته، بیضوی، قرمز رنگ ( میوه رسیده ) با دانه های کوچک است. قسمت های مورد استفاده: برگ و ساقه. 

فواید تاجریزی

از این گیاه به حالت تازه بوی نامطبوعی احساس می‌شود امّا پس از خشک شدن این بو از بین می‌رود.‏ تاجریزی پیچ به طور ملایم اثر ملین دارد، مدر و نیرو دهنده‌ بدن است. همچنین معرق و به عنوان تصفیه کننده خون به شمار می‌رود. مصرف این گیاه برای درمان بیماری‌های مزمن جلدی همانند اگزما، خارش، داءالصدف، سودا و نیز تبخال بسیار مفید است.‏ تاجریزی پیچ در زمان‌های قدیم برای رفع درد استخوان، رفع ترشحات زنانگی، درمان استسقاء، برونشیت‌های مزمن، نزله مزمن، سیاه سرفه، آسم، نقرس، رماتیسم، زردی، آلبومینوری و غیره به کار می‌رفته است.‏ مصرف بی‌رویه از این گیاه و تاجریزی سیاه باعث ایجاد مسمومیت می‌شود.‏ میوه این گیاه سته و بیضوی و دارای حالت آویخته که پس از رسیدن به رنگ قرمز است و محتوی دانه‌های کوچک و مسطح و فراوان است.‏ میوه این گیاه در درمان و رفع حالت برافروختگی و نیز از لختگی خون جلوگیری می‌کند. مصرف این میوه در درمان درماتوزهایی همچون جوش‌ها و دانه‌های پوست صورت که در بلوغ ظاهر می‌شوند که در اصطلاح به آنها جوش غرور جوانی می‌گویند، بسیار مؤثر است. همچنین این درماتوزها در زنانی که دوران یائسگی را سپری می‌کنند‎ ‎نیز مشاهده می‌شود که بهترین راه درمان استفاده از میوه گیاه تاجریزی پیچ است. یکی دیگر از خواص این میوه‌ها درمان سودا، اگزما و پسوریازیس که نوعی بیماری پوستی است که با پیدایش صفحات کوچک فلس مانند و خشک در آرنج، سر زانو، پوست سر، نشیمنگاه و گاهی در سر تا سر پوست بدن ظاهر می‌شود و در اثر خاراندن به راحتی از آنها خون خارج می‌شود، اثر درمانی خوبی از خود نشان داده است. علاوه بر این پزشکان مصرف آن را در رفع عوارض سیفلیس مفید دانسته اند.‏ از برگ این گیاه نیز استفاده‌های پزشکی مهمی به عمل می‌آید. از جمله این که به عنوان نرم‌کننده در بیماری‌های جلدی روی پوست بدن مؤثر است. همچنین بواسیر و ناراحتی‌های آن را از بین می‌برد. له شده‌ برگ‌های تازه آن در محل ضرب دیدگی و آبسه پستان، برای درمان و رفع ناراحتی‌ها بسیار مؤثر است.‏ وجود ماده‌ای به نام «سولانین» در این گیاه، اثر تسکین دهنده‌ دردهایی مانند دردهای معدی، دردهای عصبی، تابس، دردهای ناشی از اسپاسم ماهیچه‌ای و اثر آرام‌کننده در بیماری پارکینسون و نیز خارش‌های مزمن جلدی مانند اگزمای پوست سر و غیره دارد.‏

مطمئنید با مصرف تاجریزی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر امیر نادری پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر امیر نادری

مضرات استفاه از تاجریزی

مصرف بی‌رویه از تاجریزی سیاه باعث ایجاد مسمومیت می‌شود

طریقه مصرف تاجریزی

از جوشانده بین ۸-۳۰ گرم پودر گیاه در یک لیتر آب برای مصرف سه مرتبه در روز برای مصرف داخلی استفاده می شود. جوشانده ۱۰۰-۲۰۰ گرم جوانه و برگهای تازه در یک لیتر آب به منظور تهیه لوسیون جهت استعمال خارجی (اگزما- خارش و تبخال) مصرف می شود. مصرف بیش از حد آن ( به علت وجود آلکالوئید سمی) سبب فلج دستگاه اعصاب مرکزی می شود. بنابراین مصرف خانگی آن توصیه نمی شود.

ترکیبات تاجریزی

تاجریزی پیچ حاوی آلکالوئید سولانین (Solanin) ، ساپونین و مواد تلخ است. دارای خاصیت مخدر(به خاطر وجود سولانین) است. از عصاره الکلی این گیاه در معالجه تبخال استفاده می شود. اثر ملایم مدر، بادشکن و ملین نیز دارد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .