اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد چوبلمه سوالی دارید؟
چوبلمه

چوبلمه

saniucla europaea

فواید چوبلمه

1. جهت سرفه و ناراحتی‌های ریه 8 گرم از برگ‌های این گیاه را در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشند.
2. جهت ورم گلو و لثه با جوشانده این گیاه مزمزه شود.
3. برای جلوگیری از خونریزی و اخلاط خونی از دمکرده این گیاه بنوشند.
4. برگ‌های این گیاه را له کرده جهت ضدعفونی زخم‌های بد به صورت ضماد می‌گذارند و برای شستشوی زخم‌ها 50 گرم از گیاه خشک را در یک لیتر آب جوشانده شستشو دهند.
5. جهت ناراحتی‌های هاضمه مانند قولنج‌ها، نفخ، ورم معده و روده و بیماری‌های اولسری استفاده می‌شود.
6. جهت خونریزی‌های داخلی از دمکرده این گیاه استفاده شود.
7. دمکرده این گیاه برای ورم‌های ادراری و ناراحتی‌های کلیوی مفید می‌باشد.
8. دمکرده این گیاه خلط‌آور است.

مطمئنید با مصرف چوبلمه مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حسین اکبرزاده پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حسین اکبرزاده

مضرات استفاه از چوبلمه

مضراتی برای گیاه چوبلمه پیدا نشد.

طریقه مصرف چوبلمه

قسمت های مورد استفاده : گیاه خشک و به ندرت ریشه های خشک گیاه
این گیاه عمدتاً برای درمان زکام دستگاه تنفسی و نیز اسهال ، ترش کردگی معده ، نفخ و خونریزی شدید استفاده می شود.
این گیاه در صورت استفاده بصورت غرغره برای درمان زخمهای گلو ، عفونت های دهان و بیماری های لثه استفاده می شود.
برگ ها بصورت کمپرس برای درمان زخم ها ، کوفتگی ، سوختگی ، عفونت های پوستی و بواسیر استفاده می شود. در اروپای مرکزی این گیاه بطور مشخص در ترکیبات چای دارویی که جهت درمان نفخ و اسهال تهیه می شود بکار می رود.
ریشه این گیاه نیز در علائمی مشابه علائم مذکور درمورد برگها مصرف می شود و تنها تفاوت آن این است که ریشه چوبلمه به عنوان قابض نیز عمل می نماید
برای استعمال موضعی و محلول غرغره باید دمکرده و جوشانده های قویتری مصرف گردد.

ترکیبات چوبلمه

مقادیر زیاد ساپونین های تری ترپن مونودسموزیدیک ( تا بیش از 10 درصد ) که استرهای سانیکولوزید – D –A میباشند همراه با فلاونوئید ها ( روتین و آستراگالین ) ، اسیدهای آلی مختلف ( اسید کلروژنیک 0/6 درصد ) ، اسید رزمارینیک ( 1/7 درصد ) و اسید اسکوربیک ( 0/1 درصد ) و مواد لعابدار در این گیاه یافت شده اند .
مطرح شده است که این گیاه حاوی آنن ها ، آلانتوئین و مقادیر کمی اسانس روغنی است که در این مورد نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .